Dieta na widelcu

Kolejna modna dieta podbija Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. Na jaki pomysł skutecznego odchudzania wpadli jej autorzy? W diecie Le Forking podstawa to widelec!

Oh la la! Francuzka jest taka szczupła!

O Francuzkach, a właściwie modnych paryżankach mówi się, że jedzą wszystko, a wyglądają szczupło. Rano kawa i rogalik z czekoladą, w ciągu dnia hektolitry kawy i paczki papierosów, na obiad sałata z dodatkami i sery, a na kolację - późnym wieczorem - kaloryczne potrawki i czerwone wino. W przekonaniu kobiet na całym świecie paryżanki nie robią absolutnie nic, żeby dbać o linię. W przeciwieństwie do Amerykanek, siłownię omijają szerokim łukiem, parków nie traktują jak miejsce do biegania, tylko jako scenerię romantycznych schadzek z kochankiem. Dyscypliną sportu znaną im najbardziej jest bieganie w szpilkach i gestykulowanie rękami, ewentualnie namiętna l'amour. Od tego jednak nikt poza nimi nie chudnie...Oczywiście to stereotyp utrwalany przez kilka modnych kobiet, które zapewne przestrzegają bardzo restrykcyjnie diety i w przeciwieństwie do innych kobiet o tym po prostu nie mówią. To jednak z Francji pochodzi najnowsza i najmodniejsza, a przy okazji dosyć zwariowana, dieta.

W zasięgu widelca

Odchudzać się można na różne sposoby - racjonalnie, zmieniając sposób odżywiania, pod okiem dietetyka i wprowadzając zdrowe nawyki albo ulegając zbiorowej modzie i szkodząc zdrowiu. Z bardziej szalonych pomysłów na zrzucenie kilogramów kobiety katowały się już dietą kapuścianą, dietą złożoną tylko z białych produktów, jadły tylko do zachodu słońca, czy dobierały produkty pod kątem grupy krwi albo koloru tęczówki. Teraz przyszła moda na Le Forking, czyli "Widelcowanie"... A wszystko zaczęło się od wydanej w 2005 roku książki "Dine avec une fourchette" napisanej przez Ivana Gavriloffa i Sophie Troff. O co chodzi tym razem?

Regulamin Forkingu

Przede wszystkim o to, żeby schudnąć. W drodze do osiągnięcia szczuplejszej sylwetki ma pomóc jedzenie trzech posiłków dziennie (bez podjadania między nimi). Największe i najważniejsze jest w tym wypadku śniadanie - określane mianem królewskiego. Musi być skomponowane w zgodzie z zasadą, że do jego przygotowania i zjedzenia, podobnie jak w przypadku obiadu i kolacji, będzie potrzebny wyłącznie widelec. Pozornie daje to szerokie spektrum możliwości, bo na siłę to i steka da się zjeść widelcem (widziano takie przypadki). W rzeczywistości odpadają wszelkie zupy, sosy, czerwone mięso, a zostaje łosoś, makarony, drobne warzywa. Zdaniem pomysłodawców diety, widelec jako narzędzie selekcji sprawia, że na naszym talerzu lądują produkty spożywcze, które są zdrowe, takie jak ryby, warzywa strączkowe, kasze. Słodycze i ciastka - chociaż idealnie dają się nadziać na widelec nie są przewidziane w diecie widelcowej. Nie można także używać noża do smarowania np. masłem czy majonezem ani palców do podjadania.

Wady i zalety

Nie trzeba być dietetykiem ani specjalistą ds. odżywiania, żeby stwierdzić, że Le Forking to jak każda modna dieta pomysł na dłuższą metę nierozsądny. Wykluczanie z diety określonej grupy produktów nie może się skończyć dobrze. Organizm potrzebuje zbilansowanej diety, która dostarczy mu różnych składników. Niezbyt dokładnie opisane zasady także nie pozwalają na jej zdrowe stosowanie. A na koniec, nie dość, że jesteś głodna, zła, słaba to jeszcze totalnie zdezorientowana, co wolno jeść, a czego nie. Nie mówiąc już o tym, że jak w przypadku każdego wielkiego zrywu i tak wcześniej czy później grozi efekt jo-jo...

Więcej o: