Shopping a la mode

Paryż jest niekwestionowaną stolicą nie tylko Francji, ale i mody. To tutaj, co roku przyjeżdżają miliony turystów podziwiać architekturę, zwiedzać muzea i szaleć po markowych sklepach, firmowych butikach i oryginalnych concept store'ach. Zanim ruszysz na podbój Paryża, sprawdź, gdzie warto się wybrać na shoppingowe łowy.

Cel: oryginalny design

Kultowym miejscem, odwiedzanym przez fashionistów jest najbardziej znany na świecie concept store Colette . Na kilku piętrach znaleźć można m.in. limitowane kolekcje kosmetyków oraz ubrania wyselekcjonowanych projektantów. Ceny osiągają tutaj zawrotne kwoty, ale dużo przedmiotów użytkowych kosztuje kilka euro. W podziemiach Colette znajduje się bar oferujący wody z całego świata. Młodszą konkurencją tego butiku jest sklep Suite 114. W poszukiwaniu mody nie można pominąć arkad Palais Royal znajdujących się tuż obok Luwru. W przypadku mniejszego budżetu warto się tam wybrać dla samej atmosfery miejsca. Obecnie ambasadorką niewymuszonego paryskiego szyku jest projektantka Isabel Marant.

Ulica po ulicy

Jak w każdym mieście, także w Paryżu istnieją ulice znane, jako sklepowe zagłębia. W okolicach Faubourg Saint-Honoré i ogrodów Tuileries można zrobić zakupy w markowych butikach Versace, Hermesa czy Yves Saint Laurenta. Na Avenue Montaigne i przy Champs-Elysées znajdziesz sklepy Chanel, Dior, Louis Vuitton, ale także najbardziej znane światowe sieciówki takie jak Zara czy Esprit. Co ważne, większość sklepów jest tu otwarta także w niedzielę. Przy Polach Elizejskich warto zwrócić uwagę na niezmienioną od lat perfumerię Guerlain oraz wielopiętrowy megastore Virgin. Buszując po paryskich dzielnicach pamiętaj, że cena produktu zalezy od miejsca jego zakupu. Za cenę kawy w Szóstej Dzielnicy można zjeść obiad w Dwunastej. Tak jest właśnie na Saint-Germain-des-Prés gdzie panuje moda na BCBG (bon chic bon genre - dobry styl, dobry gatunek). Jedną z modniejszych wśród rodowitych paryżan dzielnic jest Marais. Tutaj ulokowali się ze swoimi butikami młodzi awangardowi projektanci oraz galerie ze sztuką nowoczesną. Najwięcej ciekawych sklepów znajduje się przy rue Charlot, a sąsiadująca z nią rue du Verbois to z kolei ulica świetnych restauracji. Na zakupach powinniście wyglądać modnie, a najbardziej trendy dodatkiem jest niewątpliwie publiczny rower - Vélib, który można wypożyczyć i odstawić w całym mieście.

Królestwo domów towarowych

Znane, jako Grands Magasins robią naprawdę duże wrażenie. Wielopiętrowe domy towarowe często ozdobione przeszklonymi kopułami to prawdziwe perły architektury. Ich dyrektorzy kreatywni dbają o to, by zmieniające się często oryginalne witryny przyciągały tłumy. Galeries Lafayette i Printemps to dwa sąsiadujące ze sobą miejsca. Można tu wybierać spośród 80.000 marek. W Galeries Lafayette co piątek odbywają się pokazy mody, na które należy się wcześniej mailowo zapisać. Jedynym mankamentem tych dwóch sklepów są tłumy turystów, które okupują je przez cały tydzień. Równie szykowne i warte uwagi są: Le Bon Marché, Le Carrousel du Louvre i Bazar de L'Hetel de Ville (BHV). W ofercie tych domów towarowych znajdziesz wszystko - od ubrań, przez wyposażenie wnętrz po produkty spożywcze. Tańsze, sieciowe marki ulokowały się w Forum des Halles - podziemnym labiryncie wybudowanym w miejscu dawnego targu oraz przy ulicy Rivoli - obecnie przebudowywanymi. Osoby interesujące się elektroniką i technicznymi gadżetami powinny zajrzeć do sklepu Fnac.

Cięcie po kosztach

Paryż nie należy do miejsc najtańszych, jeśli wiec fundusze przeznaczone na zakupy pochłonęły bilety do muzeów, zawsze pozostają nam sklepy Monoprix oraz Tati. Pierwszy Tati powstał w 1949 roku z myślą o ubogich imigrantach. Do dzisiaj zamiast półek królują tu wielkie kontenery ze stertami ubrań. Pod Paryżem jest także outlet, w którym można kupić ubrania z zeszłorocznych kolekcji tańsze o 33 procent (La Vallée Village).

W dzień targowy

Nie samymi ubraniami człowiek żyje! Paryż to także sklepy spożywcze, w których sprzedawane są produkty pochodzące z małych manufaktur. Koniecznie zajrzyj do lokalnych boulangerie (piekarnia), fromagerie (sklep z serami) i odwiedź targi, które są codziennie w różnych częściach miasta (np. Marché des Enfants Rouges). Warto także zapuścić się w alejki między straganami na pchlim targu. Najbardziej popularne to Saint-Ouen i Porte de Montreuil.

To tylko czubek zakupowej góry Paryża - miejsca najbardziej znane i najczęściej odwiedzane. Jeśli jednak odważysz się na własną rękę przemierzać Paryż, na pewno odkryjesz inne fascynujące miejsca.

Więcej o: