Patrycja Załug - dyplomowana trenerka i założycielka Instytutu Przemiany. Wspiera kobiety w budowaniu pewności siebie w życiu osobistym i zawodowym. Autorka przełomowego 21-dniowego programu "Codziennie Pewna Siebie", współautorka programu rozwoju kompetencji zawodowych kobiet Sukces na Start. Rusz z miejsca! oraz Szkoły Liderek - praktycznego studium przedsiębiorczości dla kobiet. Współtworzy Akademię Kobiet Sukcesu.
Z Patrycją spotkałam się w miłej kawiarni Po Prostu Art Bistro na warszawskim Mokotowie. Na spotkanie przyszła punktualnie, od progu witając mnie swoim promiennym uśmiechem. Cały czas emanowała od niej niesamowita energia i otwartość. Zachęciło mnie to do zadawania coraz to nowych pytań i nasza rozmowa zdawała się nie mieć końca. Tak powstał obszerny wywiad, w którym Patrycja opowiedziała o fascynacji rozwojem osobistym i przełomowym w jej karierze 2008 roku, o życiu w zgodzie ze sobą, wytrwałym dążeniu do celu, korzyściach z pisania dziennika, oraz o wyzwaniach które postawiła przed sobą na najbliższy rok.
W 2008 roku zdobyłam długo oczekiwany awans na stanowisko Product Managera w dziale marketingu jednej z korporacji, weszłam na swój wymarzony szczyt i zobaczyłam, że to nie jest moje miejsce. Uświadomiłam sobie, że najważniejsza jest dla mnie wolność i niezależność w wyborze tego, czym się zajmuję, tworzenie z pasją, praca która daje poczucie sensu. A to mogła dać mi własna firma. Właściwie już od wielu lat czytałam książki psychologiczne, ale ten rok 2008 to był dla mnie przełom. Doznałam jakby olśnienia - przecież rozwój osobisty to jest to co najbardziej mnie kręci! Dzięki temu odkryciu poczułam, jak totalnie otwiera mi się świat. Zaczęłam chodzić na różnego rodzaju warsztaty i popróbować różnych formy pracy nad sobą. W tym czasie byłam m.in. na zajęciach Kasi Miller, ustawieniach Hellingera, chodziłam na taniec 5 rytmów i jogę. To wszystko zaczęło mnie coraz bardziej fascynować. Zauważyłam też, że po każdym warsztacie, czegoś nowego się o sobie dowiaduję, jestem siebie bardziej świadoma, a dzięki temu jest mi coraz lepiej z samą sobą. Po prostu zaczynałam siebie poznawać i rozumieć. Jednym słowem olśnienie, rozwój osobisty - to jest to!
O nie, to pojawiło się jeszcze później. Wówczas zadawałam sobie pytanie, do czego mam talent i co mogłabym robić. Od początku swojej kariery zawodowej wiedziałam, że będę miała własną firmę, ale nie wiedziałam jaką ani czym się będę zajmować. Dopiero kiedy poszłam na podyplomowe studia kształcące trenerów, odkryłam co chcę dalej robić.
Kiedy poszłam na studia trenerskie poznałam ludzi o podobnych zainteresowaniach, których praca była na co dzień związana z rozwojem osobistym i to mnie uskrzydliło. Na studiach mieliśmy bardzo dużo ćwiczeń praktycznych, więc właściwie na każdym zjeździe prowadziłam jakiś fragment warsztatu. Dzięki temu mogłam zobaczyć, że potrafię to robić, a jednocześnie, że to mnie nakręca, inspiruje, fascynuje. Totalnie naturalną drogą było dla mnie wtedy podążanie w tym kierunku. Po ukończeniu studiów jeszcze kilka miesięcy pracowałam na etacie, ale już podjęłam decyzję że odchodzę, zamierzałam zrobić to w marcu, a finalnie odeszłam już w grudniu. Wtedy też pojawił się pomysł na pierwszy warsztat.
Nie, jeszcze wtedy się na to nie zdecydowałam, ponieważ ważne było dla mnie zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa w trakcie tej zmiany. Odejście z etatu i założenie własnej firmy było możliwe właśnie dzięki temu, że wcześniej bardzo długo się do tego przygotowywałam. Jednym z elementów budowania poczucia bezpieczeństwa było to, że pomysł na własny biznes dojrzewał we mnie przez dwa lata, po drugie przez cały ten czas odkładałam pieniądze na to, żeby mieć zaplecze finansowe w momencie odejścia z pracy. Po trzecie, jeszcze pracując na etacie zaczęłam prowadzić warsztaty i sprawdziłam, że to jest naprawdę dla mnie i co więcej, że ludzie chcą z tego skorzystać. To mnie bardzo zaskoczyło (śmiech). Zaczynasz coś robić po raz pierwszy, jesteś jeszcze takim nieopierzonym kurczakiem a tu nagle widzisz, że ludziom to się podoba, że wnosi coś dobrego w ich życie. Cudowne doświadczenie!
To, co mogłoby być pomocne, to świadome spojrzenie na sieć swoich kontaktów. Przecież ludzie, których znamy pracują w różnych firmach, organizacjach i czasami nie mamy pojęcia, że oni mogliby być zainteresowani tym co robimy. Z drugiej strony oni wcale mogą nie zdawać się sprawy z tego, co my faktycznie oferujemy. Pamiętam, że jak odchodziłam z etatu to zrobiłam dużą imprezę dla wszystkich moich współpracowników i znajomych, ponieważ chciałam świętować z nimi fakt, że zamykam etap pracy jako Product Manager i jak to wtedy metaforycznie nazwałam - rodzę się jako Trenerka. Chciałam z jednej strony podziękować ludziom, od których wiele się nauczyłam, ale też otworzyć nowy etap i powiedzieć co nowego zaczynam robić. Nie jestem pewna, czy bezpośrednio po tej imprezie, ale wiadomość o tym, że robię nowe rzeczy szybko się rozeszła. A z nią pojawiły się propozycje.
Z jednej strony stworzenie tego warsztatu to był przypadek, zlecenie na potrzeby konkretnej firmy, ale z drugiej strony wierzę, że nie ma przypadków. Ten projekt dojrzewał we mnie już od jakiegoś czasu, więc musiał się wydarzyć. W pewnym momencie, to było po poprowadzeniu pierwszej czy drugiej edycji warsztatu, zrozumiałam, że całe moje życie było skupione wokół budowania pewności siebie w różnych sytuacjach życiowych, że to, że w siebie uwierzyłam sprawiło, że mogę żyć tak, jak tego pragnę, że właśnie dzięki temu, że jestem siebie pewna poczułam się szczęśliwa. Doświadczając na sobie tego poczucia wdzięczności i szczęścia, zrozumiałam, że to jest właśnie to, czym mogę się dzielić z innymi kobietami. Chciałam przede wszystkim, żeby te warsztaty pomagały kobietom poczuć się wystarczająco pewnie, żeby mogły żyć tak, jak chcą, podążać za swoimi marzeniami, wykorzystywać własne talenty bez obawy, że sobie nie poradzą, nie są wystarczająco dobre. A że przemiana wewnętrzna to zazwyczaj długofalowy proces dlatego obok warsztatu powstał 21 - dniowy program wzmacniania pewności siebie, czyli e-book obejmujący 15 aspektów pewności siebie (m. in. wiarę w siebie, poczucie własnej wartości, akceptację, zadowolenie z siebie) do indywidualnej pracy pełen praktycznych ćwiczeń ułatwiających lepsze poznanie siebie i wzmocnienie wiary we własne możliwości.
Obecnie piszę książkę Codziennie Pewna Siebie - w pewnym sensie będzie to osobisty dziennik przemiany, praktyczny przewodnik rozwoju osobistego dla każdej kobiety, która świadomie chce wzmacniać pewność siebie, aby czuć się jeszcze bardziej komfortowo sama ze sobą. Planuję ją wydać na jesieni tego roku. Namawiam innych do pisania takiego dziennika, bo dzięki niemu można lepiej siebie poznać, zauważyć co jest dla nas ważne, zrozumieć od czego zależy nasze poczucie szczęścia i spełnienia. Chodzi przecież o to, aby codziennie siebie wspierać, być ze sobą samą w dobrych relacjach. I z tego miejsca osobistej mocy dzielić się tym, co mamy najlepszego z bliskimi nam ludźmi.
Jestem dumna i czuję się szczęśliwa, że już ponad 400 kobiet skorzystało z programu wzmacniania pewności, który stworzyłam. Z edycji na edycję program warsztatów Codziennie Pewna Siebie ewoluuje, dlatego analizując doświadczenia minionego roku na drugą połowę kwietnia przygotowałam nowy dwudniowy warsztat: cały pierwszy dzień będzie poświęcony na wzmacnianie wewnętrznej pewności siebie, a w drugim dniu uczestniczki skupią się na wzmacnianiu jej zewnętrznych aspektów m.in. poprzez autoprezentację oraz asertywność. (Więcej informacji o programie na www.instytutprzemiany.pl )
Jestem pod ogromnym wrażeniem jak bardzo kreatywne są projekty, które stworzyłyście w ramach Szkoły Liderek (czytaj więcej o projektach Adeptek Szkoły Liderek na www.szkolaliderek.pl ). Jeszcze mocniej przekonałam się czego ludzie potrafią dokonać, kiedy mają sprzyjające warunki i pracują w grupie osób równie entuzjastycznie nastawionych. W maju chciałybyśmy ruszyć z cyklem spotkań dla liderek, w formie klubu do którego zostaniecie zaproszone jako adeptki I edycji. Chciałybyśmy zaprosić was do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem, docelowo może zechcecie także być mentorkami dla innych kobiet, stawiających pierwsze kroki we własnych projektach. Chcemy zaproponować, żebyśmy wspierały się biznesowo i projektowo, mamy nadzieję, że społeczność liderek będzie budowała nową jakość oferującą synergię i platformę do współpracy.
Wywiad przeprowadziła Kasia Sienicka, adeptka I edycji Szkoły Liderek, z zamiłowania coach towarzyszący ludziom w przeprowadzaniu zmian, których właśnie teraz potrzebują.
Szkoła Liderek jest częścią kampanii społecznej na rzecz wspierania przedsiębiorczości i postawy proaktywnej kobiet, organizowanej przez Instytut Przemiany oraz Akademię Kobiet Sukcesu. Szkoła Liderek to interdyscyplinarny program edukacyjny, którego celem jest wyzwalanie kobiecej przedsiębiorczości, rozumianej zarówno jako prowadzenie własnej firmy jak i przede wszystkim wykazywanie proaktywnej postawy życiowej a także doskonalenie poprzez praktykę kompetencji liderki, niezbędnych w skutecznym działaniu. Więcej informacji znajdziesz na stronie: kobietyisukces.pl