18 kwietnia w przestronnej sali Noa Cowork odbyła się konferencja prasowa zorganizowana w związku z projektem "Pięć po dwunastej. Założyłam firmę i co dalej?". Projekt zorganizowały cztery z Adeptki Szkoły Liderek: Ewelina Chodzińska, Justyna Błaszczyk, Joanna Kuzincow oraz Katarzyna Cynowska. Autorki projektu zaprosiły kobiety prowadzące własne firmy do udziału w sondzie, przygotowanej we współpracy z serwisem Moje-Ankiety.pl oraz w konsultacji z GFK Polonia. Celem badania było stworzenie praktycznego i unikalnego przewodnika dla kobiet stawiających pierwsze kroki w biznesie lub tych, którym brakuje odwagi, by w ogóle zacząć. Adeptkom przygotowującym projekt nie chodziło o szukanie problemów, ale ich rozwiązań. Zależało im na tym, aby uczestniczki badania przypomniały sobie, jak pokonywały przeszkody na swojej drodze i podzieliły się swoim doświadczeniem.
Podczas konferencji poznaliśmy wyniki badań. Największą część respondentek stanowiły kobiety, które prowadzą samodzielną działalność (81,5%) od niespełna roku (prawie 37%), w większości w województwie mazowieckim. Wyniki badań pokazały z jakimi problemami borykają się kobiety w trakcie pierwszych lat działalności firmy oraz jak starały się je przezwyciężać. Wśród najczęściej wymienianych problemów pojawiały się: brak motywacji do działania, zbyt mała wiara w siebie, i trudność w podjęciu decyzji o porzuceniu etatu. Kolejnymi wymienianymi trudnościami był brak płynności finansowej oraz wiedzy na temat finansów i księgowości. Rozwiązania tych problemów szukała niecała połowa respondentek (46 %) głównie poprzez odnalezienie grupy wsparcia, doradców, poprzez konsultacje w ekspertami.
Podczas konferencji, oprócz wyników badań, pojawiły się również trzy prelegentki - właścicielki firm, które na żywo podzieliły się swoimi doświadczeniami z pierwszego okresu działalności swojego biznesu: Ewa Zengota, trenerka, szkoleniowiec, posiadająca firmę związaną z żeglowaniem, Paulina Wierzbicka-Ruszała, właścicielka Noa Cowork i Dorota Zielińska, specjalistka od spraw sprzedaży i marketingu, właścicielka firmy FC Nikmark. Wszystkie Panie biorące udział w dyskusji stwierdziły zgodnie, że odnajdują swoje historie w przedstawionych wynikach ankiet. Podkreślały dodatkowo jak ważne jest stworzenia szczegółowego biznesplanu, który będzie obejmował dłuższy okres działalności firmy. Pojawiła się także kwestia networkingu, przełamywania bariery związanej z kontaktem z innymi. Projekt "Pięć po dwunastej" został stworzony, aby zwrócić uwagę na problem młodych firm, których bardzo wiele powstaje na polskim rynku, jednak ich ogromna liczba - ok. 70% - upada w pierwszych 5 latach działalności. Autorki projektu deklarują, że badania to dopiero początek działań na rzecz wspomagania kobiet zakładających młode firmy.
Z kolei 21 kwietnia w siedzibie AIP Business Link, odbył się trzeci projekt przygotowywany w ramach studium przedsiębiorczości dla kobiet Szkoła Liderek: konferencja edukacyjna "Żyj z pasją. Zostań bohaterką swojego życia." Od początku kwietnia swoją chęć uczestnictwa w wydarzeniu mogły zgłaszać kobiety zainteresowane tematem pasji w życiu oraz możliwościami przekuwania jej w biznes. Konferencja rozpoczęła się od rejestracji uczestniczek a potem była chwila do nawiązywania pierwszych znajomości. Przyjemnie się rozmawia, gdy za oknem widać panoramę miasta a do środka zagląda poranne wiosenne słońce. Tak uczestniczki jak i Partnerzy, wszyscy byli oczarowani scenerią, w której się spotkali. Gdy już wszystkie Panie zajęły miejsca, konferencję rozpoczęły Autorki projektu - Adeptki Szkoły Liderek: Dorota Zielińska, Katarzyna Sienicka, Justyna Lewandowska i Emilia Rutkowska. Panelistów przywitał prowadzący dyskusję, Jacek Wasilewski.
Pasja - czym jest, jak ją rozpoznać, skąd wiedzieć, że to właśnie to? Na te i inne pytania odpowiadali goście. Monika Zubrzycka-Nowak dzieliła się swoją drogą do pasji i biznesu - opowiadała, jak z postawy podporządkowanej, "wyrobnictwa", przechodziła powoli do postawy aktywnej i zaangażowanej. Dla niej wyzwaniem okazało się przekroczenie stereotypów. Beata Sobańska, właścicielka Biura podróży Topowe wakacje, opowiedziała jak wśród jej wielu zainteresowań to podróże i turystyka okazały się tym, co kieruje jej życiem. Elżbieta Jeznach, pomysłodawczyni pisma dla przedsiębiorczych kobiet Businesswoman&Life, starała się przekonać, że całkiem dobrą, a nawet najlepszą sytuacją jest zaczynanie własnego biznesu bez wielkiego budżetu, bo wówczas nie ograniczają nas nasze lęki o utracie wielkich pieniędzy. A Paweł Sowa, autor książki "ŻycieNaMaxa", mówił o wewnętrznym bohaterstwie. Gdy wkraczasz na drogę pasji - jesteś sam. To naprawdę może przerażać, ale daje też ogromną wolność kierowania swoim życiem, aby dobrze czuć się ze sobą samym każdego dnia. Wtedy na każdym kroku pojawiają się inspiracje - przekonywał uczestniczki Paweł Sowa. Goście okazali się niezwykle inspirujący, gdyż pytaniom nie było końca. Nie ominęły one także prowadzącego, Jacka Wasilewskiego, który także został zapytany przez uczestniczki spotkania o swoją pasję i próbę łączenia różnych sfer życia w sposób satysfakcjonujący.
Po pasjonującej dyskusji i losowaniu pierwszych zwyciężczyń - Pań, które mogły spędzić przerwę networkingową z gorącą Yerbamate z Yerbaciarni Terere - nastąpiła przerwa, po której uczestniczki udały się do sal warsztatowych, gdzie czekały na nie dalsze atrakcje - warsztaty, czyli próba przyjrzenia się w praktyce czym jest pasja w życiu, jak z niej czerpać, a może i zarabiać. Warsztaty poprowadzili: Michał Pasterski, Tomek Sledź i Wanda Kruszyńska z Fundacji Art of Living Polska, Ania Dąbrowska i Lena Świadek z Holistycznego Spa Zielona Pomarańcza oraz Karolina Cao- Przybylska i Krzysztof Przybylski z grupy szkoleniowej Playformance. Cały aktywny dzień miał swoje miłe zwieńczenie w loterii wizytówkowej. Dla tych z Pań, które mają niedosyt informacji o tym jak przekuć pasję w biznes, jak zarabiać na tym co się kocha, proponujemy konsultacje biznesowe w firmie FC NIKMARK. Firmie założonej z pasji do przedsiębiorczości, gdzie biznes to nie tylko tabele, plany, wykresy i zestawienia roczne. Dlatego, jeśli zastanawiasz się jak założyć działalność, na co zwrócić szczególną uwagę przed wejściem na rynek lub prowadzisz firmę i szukasz wsparcia merytorycznego, a zaraziłam Cię swoją miłością do biznesu zapraszam do kontaktu. http://www.fcnikmark.com/, biuro@fcnikmark.com
Jeśli chcesz, aby wrażenia z Konferencji zaowocowały zmianą i nowym planem na siebie skorzystaj z możliwości rozwoju osobistego, jakie daje coaching. Aby żyć z pasją pozwól sobie na odkrycie własnego potencjału i umów się na bezpłatną sesję konsultacyjną wysyłając e-mail na adres katarzyna.sienicka@onet.eu. Może to właśnie jest ta chwila, w której zaczniesz zmieniać własne życie?
Więcej informacji o projektach Adeptek Szkoły Liderek znajdziesz na www.szkolaliderek.pl
Szkoła Liderek jest częścią kampanii społecznej na rzecz wspierania przedsiębiorczości i postawy proaktywnej kobiet, organizowanej przez Instytut Przemiany oraz Akademię Kobiet Sukcesu. Szkoła Liderek to interdyscyplinarny program edukacyjny, którego celem jest wyzwalanie kobiecej przedsiębiorczości, rozumianej zarówno jako prowadzenie własnej firmy jak i przede wszystkim wykazywanie proaktywnej postawy życiowej a także doskonalenie poprzez praktykę kompetencji liderki, niezbędnych w skutecznym działaniu. Rekrutacja do drugiej edycji rusza pod koniec maja 2012. Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.szkolaliderek.pl. Mecenasem Szkoły Liderek jest Bank BPH wspierający przedsiębiorczość kobiet w ramach kampanii edukacyjnej "Kobieta w świecie finansów", a serwis kobieta.gazeta.pl jest patronem medialnym wydarzenia.