Czy jesteś Morową Panną? Przekonaj się!

Obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego to dobry moment, żeby przypomnieć o udziale kobiet w działaniach wojennych. Muzeum Powstania Warszawskiego sprawdza, kim są Morowe Panny XXI wieku.

Jakie zasady i ideały wyznają współczesne Morowe Panny? Muzeum Powstania Warszawskiego chce to zbadać, uruchamiając internetową ankietę poświęconą współczesnej kobiecości. Badanie jest częścią kampanii "Morowe Panny", która towarzyszy obchodom 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Ankietę znajdziesz na stronie Morowe Panny.

Współczesna kobiecość

"Morowe Panny" to kampania, która ma na celu promować współczesną kobiecość. Wielopłaszczyznowy projekt realizowany będzie przez Muzeum Powstania Warszawskiego od maja do sierpnia 2012 roku. Odwołuje się do historii kobiet - bohaterek Powstania Warszawskiego. Pierwszy etap tegorocznej odsłony projektu "Morowe Panny" rozpoczną badania ankietowe, przeprowadzane za pośrednictwem strony Morowe Panny. Do wypełnienia ankiety zaproszeni są zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Wyniki ankiety posłużą do stworzenia obrazu współczesnych Morowych Panien i dadzą odpowiedź na pytanie, jak obecnie rozumiemy "morowość" oraz jakie wartości wyznają nowoczesne kobiety.

- Akcję Morowe Panny nie bez przyczyny rozpoczynamy od badania dotyczącego kobiecości. Chcemy dowiedzieć się, jak termin "morowy" rozumieją Polacy oraz jakie ich zdaniem wartości wyznają współczesne kobiety. Kampania to jednak nie tylko ankieta. To także liczne spotkania, happeningi oraz koncert w Parku Wolności, w przededniu 68 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na który już teraz gorąco wszystkich zapraszamy - mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wyniki badań o Morowych Pannach

Wyniki ankiety, przygotowane przez grupę socjologów, ogłoszone zostaną podczas debaty o charakterze popularno-naukowym "Morowe Panny - Niewiastę dzielną któż znajdzie?". Spotkanie odbędzie się na Skwerze Hoovera, 30 czerwca 2012 roku.

Obok badań internetowych Muzeum Powstania Warszawskiego szuka również inspirujących, ciekawych miejsc na mapie Warszawy, w których kobiety czują się komfortowo i swobodnie. W ramach projektu "Morowe Panny" powstanie także płyta pod tym samym tytułem, z udziałem znanych polskich wokalistek m.in.: Haliny Mlynkovej, Anity Lipnickiej czy Katarzyny Groniec.

Rok temu z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego odbył się koncert zatytułowany Morowe Panny, wydano także specjalną płytę z nagraniami inspirowanymi losami kobiet:

 
Więcej o: