PMS - jak sobie z nim radzić

Jesteś nerwowa? Płaczesz bez wyraźnej przyczyny? Czujesz się opuchnięta? To właśnie PMS sprawia, że kilka dni przed menstruacją nie jesteś sobą.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, inaczej PMS , to szereg objawów występujących u ponad połowy kobiet w czasie drugiej połowy cyklu. Do końca nie wiadomo, jaka jest jego przyczyna, jednak najprawdopodobniej jest to odpowiedź organizmu na zmiany poziomu hormonów związane z cyklem menstruacyjnym. Syndrom napięcia przedmiesiączkowego występuje najczęściej w wieku 20-30 lat, jednak wszystkie kobiety, które mają miesiączkę, mogą doświadczać związanych z nim objawów. Trwa on od kilku do kilkunastu dni i nasila się tuż przed wystąpieniem miesiączki. Cechą charakterystyczną PMS jest to, że jego symptomy ustępują wraz z pojawieniem się miesiączki.

Objawy PMS

Zespół przedmiesiączkowy ma ponad sto objawów, jednak zwykle u kobiet pojawia się kilka lub kilkanaście syndromów. Większość ma tylko łagodne lub umiarkowane objawy, ale zdarzają się poważne przypadki PMS, nazywane postacią dysforyczną zespołu przedmiesiączkowego (PMDD). U każdej kobiety zespół napięcia przedmiesiączkowego przebiega inaczej, a syndromy mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. W czasie PMS cera wygląda gorzej, a włosy się przetłuszczają. Mogą dręczyć cię bóle i zawroty głowy, bóle pleców, obrzęk kostek, wrażliwość piersi, zaparcia i wzdęcia, nadmierne pocenie się i uczucie gorąca, nudności czy wymioty. Nie zdziw się, jeśli przytyjesz 1-3 kg lub będziesz odczuwała zwiększony apetyt na konkretny rodzaj jedzenia w nieregularnych godzinach. Możesz napotkać na problemy z koncentracją, koordynacją ruchów czy wypełnianiem codziennych obowiązków. PMS może także zaostrzyć objawy chorób przewlekłych, takich jak astma, alergie i cukrzyca. Nie tak łatwo wyodrębnić już emocjonalne symptomy, jednak wiele kobiet skarży się na drażliwość, odczuwanie niepokoju, poirytowania, podenerwowania i smutku, wybuchy gniewu lub płaczu oraz spadek odporności na stres. Z pewnością każda z nas chociaż raz doświadczyła zmiany nastroju bez żadnych oczywistych powodów. PMS może doprowadzić do bezsenności, niekontrolowanych ataków paniki czy nawet depresji. Przez wiele lat napięcie przedmiesiączkowe nie było traktowane poważnie, a jego różnorodne symptomy uważano za wymyślone. Jednak od 1992 roku PMS uznany został jako jednostka chorobowa, wymieniona w międzynarodowej klasyfikacji chorób i w podręcznikach medycznych, pod nazwą zespołu napięcia miesiączkowego.

Łagodzenie syndromów PMS

Czy jesteśmy skazane na PMS? Niekoniecznie, gdyż z nieprzyjemnymi dolegliwościami możemy walczyć same lub w razie potrzeby z pomocą leków przepisanych przez lekarza. Szukanie pomocy medycznej może przynieść ulgę w dolegliwościach, jednak nie zawsze środki przeciwbólowe lub uspokajające, są właściwym lekarstwem. Najlepiej samemu uporać się z PMS domowymi sposobami lub w ostateczności przy udziale lekarza. Pamiętajmy jednak, iż znalezienie właściwego sposobu będzie wymagać metody prób i błędów.

Trochę ruchu

Ćwiczenia fizyczne pomagają w redukowaniu objawów PMS, zmniejszają napięcie i ułatwiają zrelaksowanie się. Ważne jest, aby wysiłek fizyczny nie był zbyt duży. Jeśli cierpisz na PMS, spróbuj 3 razy w tygodniu spacerować, pływać lub biegać. Lekka gimnastyka czy joga wykonywane regularnie ułatwiają usunięcie toksyn z organizmu i przywracają równowagę hormonalną.

Dieta

Leczenie PMS może polegać na wprowadzeniu diety bogatej w witaminy, lekkostrawnej, z uwzględnieniem dużej ilości i warzyw moczopędnych. Powinnaś spożywać dużo pełnowartościowego białka i wyeliminować cukry proste. Jedz mało, ale często, gdyż Twoje ciało źle znosi dłuższe przerwy w posiłkach. W czasie PMS unikaj kawy, alkoholu i soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Jeśli w drugiej połowie cyklu miesiączkowego cierpisz na zaparcia, korzystna będzie dieta bogata w błonnik.

Witaminy i zioła

Niektóre z witamin pomagają w zwalczaniu PMS. Witamina B6 jest niezbędna do produkcji serotoniny, która zużywa się podczas stresu. Kompleksowy preparat z witaminami z grupy B może być zastąpiony mleczkiem pszczelim. Magnez w kapsułkach poprawi koncentrację i złagodzi stany napięcia, a witamina E uspokaja organizm. Wapń zwalcza depresje, zatrzymywanie wody i ból. Niepokalanek mnisi to zioło, które nie tylko łagodzi objawy PMS, ale także pomaga przy zaburzeniach miesiączki, zmniejsza symptomy menopauzy i pomaga podnieść libido. Innym lekiem dostępnym w sprzedaży jest ekstrakt z wiesiołka dwuletniego. Jest to bogate źródło tłuszczów GLA, działających jak naturalny środek przeciwzapalny.

Wizyta u lekarza

Jeśli domowe sposoby nie wystarczają, mogą pomóc dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Jeśli objawy są szczególnie męczące, należy skonsultować się z lekarzem. Może on rozważyć przepisanie hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości PMS. Czasami bierze się pod uwagę inne rodzaje terapii hormonalnej. W przypadku nasilonych syndromów w grę wchodzą również leki antydepresyjne. By zmniejszyć obrzęki ciała, lekarze przepisują leki moczopędne, jednak z powodu wielu efektów ubocznych, ta forma leczenia stosowana jest wyłącznie w przypadkach dużego przyrostu wagi i nasilonego obrzęku.

Więcej o: