Sok z aronii

Sok z aronii wspaniale koi pragnienie, a zawarte w owocach związki uodparniają skórę na szkodliwe działanie słonecznych promieni UV. Oczywiście to tylko jeden z wielu właściwości leczniczych tego owocu.

Aronia to niewielki krzew pochodzący z Ameryki Północnej - ma czarne owoce o cierpkim smaku, z których przyrządzamy nie tylko sok, ale także dżemy, nalewki oraz wina. Aronia to jeden z najzdrowszych owoców, gdyż nie gromadzi metali ciężkich, pestycydów lub herbicydów. Poza walorami smakowymi, sok z aronii posiada liczne właściwości lecznicze.

Źródło witamin

Sok z aronii bogaty jest w witaminy A, E, C, P, B i karoten oraz błonnik i pektyny, które wpływają na naszą przeminę materii, ułatwiają pracę układu pokarmowego i usuwają toksyny z organizmu.

Choroby układu krwionośnego

Sok z aronii wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i reguluje ciśnienie krwi. Związki zawarte w aronii wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, dlatego właśnie sok z aronii polecany jest osobom cierpiącym na żylaki i zaburzenia krążenia. Wyciąg z owocu przeciwdziała miażdżycy, reguluje nadciśnienie tętnicze i zapobiega odkładaniu się cholesterolu w ściankach tętnic.

Dobry wzrok

Czynniki aktywne aronii używane są w profilaktyce chorób oczu i łagodzą zaburzenia wzroku. Oczy osób pijących sok z aronii mniej się męczą i rzadziej ulegają zapaleniom spojówek. Działanie antyrakotwórcze

Bardzo ważną zaletą soku z aronii są obecne w nim antocyjany i betanina, które zmniejszają ilość wolnych rodników organizmie. Zbyt duża ilość wolnych rodników może przyczynić się do powstawania chorób nowotworowych, dlatego sok z aronii proponowany jest w profilaktyce antyrakotwórczej.

Eliksir młodości

Działalność antocyjanów opóźnia także proces starzenia, gdyż właśnie wolne rodniki uznawane są za główną przyczynę starzenia się organizmu. Sok z aronii to naturalny eliksir młodości, który zapobiega powstaniu wolnych rodników.

Domowy sok z aronii

Sok z aronii można w łatwy sposób przygotować w domu. Aronia zawiera około 70-80% wody, zatem jeden kilogram owoców daje ok. 0,7 litra soku. Owoce należy wsypać do słoików, a następnie zalewać przygotowanym, gorącym sokiem z aronii i zapasteryzować. Do pozyskania soku możemy użyć parownika. Gotowy sok przechowujemy w piwnicy w ciemnym i chłodnym miejscu. Naturalny sok z aronii można także kupić w sklepach z żywnością ekologiczną.

Dokładny przepis na sok z aronii znajdziecie w serwisie ugotuj.to

Więcej o: