IQ płci - dlaczego kobiety są inteligentniejsze od mężczyzn?

To odkrycie z pewnością będzie długo kwestionowane - przynajmniej przez połowę populacji. Po raz pierwszy w historii testów na inteligencję kobiety osiągnęły lepszy wynik niż mężczyźni i gdybyśmy chciały ich zdenerwować mogłybyśmy triumfalnie powiedzieć - jesteśmy mądrzejsze!

Testy na inteligencję przeprowadzane są już od ponad 100 lat. Do tej pory uśredniony wynik kobiet był zwykle o pięć punktów IQ niższy niż ten uzyskany przez mężczyzn. Często było to dla psychologów inspiracją do wyciągania wniosków na temat różnic genetycznych. Ale w ciągu ostatnich lat różnica w zdobytych punktach zaczęła się kurczyć, a obecnie kobiety po raz pierwszy wyprzedziły mężczyzn. Taką informację potwierdza James Flynn, międzynarodowy autorytet w kwestii IQ.

"W ciągu ostatnich 100 lat iloraz inteligencji zarówno kobiet, jak i mężczyzn wzrósł, ale w przypadku kobiet ten wzrost był szybszy. To konsekwencja współczesnego życia. Jego złożoność zmusza nasze mózgi do lepszego adaptowania się i w efekcie zwiększenia IQ" - uważa Flynn.

Jedna z hipotez tłumaczących, dlaczego kobiety szybciej zwiększają swój iloraz inteligencji niż mężczyźni, podkreśla, że bycie kobietą wiąże się z większą liczbą wyzwań i tzw. multitaskingiem, czyli wielozadaniowością. W skrócie oznacza to balansowanie między m.in. prowadzeniem domu i dbaniem o rodzinę a karierą zawodową.

"To dopiero wierzchołek góry lodowej. Nie mamy jeszcze pełnej wiedzy na temat tego, jak współczesne realia wpływają na kobiety. Konieczne są dalsze badania, żeby wyjaśnić ten trend" - powiedział Flynn. Badacz przeanalizował wyniki testów IQ z krajów Europy Zachodniej, USA, Kanady, Nowej Zelandii, Argentyny i Estonii. Wyniki z trzech ostatnich krajów przemawiały na korzyść kobiet, w przypadku Europy Zachodniej były w przypadku kobiet i mężczyzn niemal identyczne.

Do tej pory zdarzało się, że panowie drwili ze swych partnerek mówiąc, że "nie grzeszą inteligencją" albo podsumowując je jeszcze krótszym i bardziej ironicznym: "Blondynka". Inteligencja nie ma koloru włosów, ale wygląda na to, że zaczyna mieć płeć - żeńską.

Więcej o: