"Kilkaset tysięcy złotych napiwku do podziału" - stewardesa z Polski odkrywa kulisy pracy dla emira

"Szejkowie potrafią podarować na urodziny np. brylantową kolię za milion dolarów. Była taka stewardesa, Marokanka, która miała kilkadziesiąt brylantowych zegarków m.in. od Choparda" - te i inne tajemnice odkrywa Polka, która pracowała w prywatnych liniach.

O Helenie słyszałam od znajomych znajomych. Tak jak rozmawia się o kimś, kto jest np. medykiem sądowym i dostarcza ciekawych historii na temat zakonserwowania ludzkiego ciała, tak ja chłonęłam wyrywkowe historie z jej życia. Opowieści o Helenie dotyczyły jej pracy w prywatnych liniach lotniczych jednego z arabskich szejkanatów (na jej prośbę nie ujawniamy, którego dokładnie). Nie każdy ma szansę pracować w tak egzotycznym kraju, a co dopiero latać z jego władcą. Luksus, zbytek, obyczajowa swoboda - w takim świecie przez prawie trzy lata obracała się dwudziestokilkulatka, która nigdy nawet nie myślała o karierze stewardesy.

Ola Długołęcka: Doskonale pamiętam to ogłoszenie sprzed lat o naborze do egzotycznych linii lotniczych. Zajmowało całą stronę w "Gazecie Wyborczej". Ja wtedy byłam na studiach, a Ty, co robiłaś?

Helena: Ja studiowałam zaocznie i właśnie zwolniono mnie z pracy. Miałam prawie 23 lata i nawet nie myślałam o takiej pracy. Poszłam jednak na spotkanie, w warszawskim Hotelu Sobieski. Byłam jedną z 1000 dziewczyn. Po testach i rozmowie o 20.00 dostałam odpowiedź, że mam tę pracę.

Dlaczego linie rekrutowały w Europie?

Bo mieszkankom bogatych w surowce energetyczne krajów nie chce się pracować, bo nie muszą. Co więcej, kulturowo przyjęte jest, że pracuje mężczyzna - nie ma potrzeby, żeby było inaczej.

Jak na tę wiadomość zareagowała Twoja rodzina?

Cieszyli się, ale byli przerażeni, że ktoś mnie porwie, że przepadnę, że zostanę arabską żoną z najgorszych stereotypów. Zresztą wcale im się nie dziwiłam - telefon kosztował majątek, Skype dopiero raczkował, nie było zbyt wielu kawiarenek internetowych...

Od razu poleciałaś?

Trzy tygodnie później. Przyleciałam, popłakałam się z przerażenia, ale następnego dnia wstałam, zobaczyłam to błękitne niebo i piękne słońce i już nigdy nie byłam smutna. Tam jest non stop bezchmurne niebo.

Podpisując kontrakt wiedziałaś, jakie będziesz miała zarobki?

Moja pensja wynosiła mniej więcej 2 tysiące złotych podstawy plus wylatane godziny. Kwota ta nie przekraczała równowartości 4 tysięcy złotych. Nie płaciłam za mieszkanie - apartament, w którym mieszkałyśmy we trzy. W Polsce zarabiałam wtedy 1800 zł na rękę.

Zanim trafiłaś do linii prywatnych pracowałaś w normalnych liniach lotniczych. Na czym polegała specyfika tej pracy?

Najgorzej wspominam trzydniowy dyżur, podczas którego kursowaliśmy między Abu Dhabi, Bahrajnem, a Dżeddą, w związku z pielgrzymkami muzułmanów do Mekki. Podróżujący to byli starsi ludzie - powyżej 85. roku życia, prawie nadzy, bo owinięci tylko skrawkami materiału, z tobołkami zamiast bagażu. Większość z nich pierwszy raz siedziała w samolocie i wybierała się w podróż, na którą oszczędzała całe życie. Były wśród nich osoby niewidome, kalekie, niepiśmienne. Nie wiem, czy na tej trasie było przestrzegane minimum zasad bezpieczeństwa. Nie potrafili korzystać z podstawowych urządzeń sanitarnych. Część z nich idąc do toalety kucała i załatwiała się na podłogę przy otwartych drzwiach... Samolot miał sprzedane wszystkie miejsca, a każdą osobę trzeba było wprowadzić do samolotu - boarding trwał nawet cztery godziny. Nie chodzi o samo usadzanie i wprowadzanie, ale także pokonywanie trudności - bo kobieta nie usiądzie obok mężczyzny. Ludzie więc kłócili się, każdy w swoim dialekcie. Byłam jedyną białą kobietą na pokładzie, bo Marokanki sprytnie wykręcały się od tego uczestnictwa i pomocy pasażerom, twierdząc, że mają miesiączkę, co w ich mniemaniu, oznaczało, że są nieczyste, wiec nie mogą dotykać żadnego mężczyzny. Zapinałam dwustu osobom pasy, a oni patrzyli na mnie z gniewem w oczach - mój strój służbowy, choć skromny, w ich mniemaniu był wulgarny. Do tego jeszcze kapitan ogłaszał zachód słońca, czyli koniec poszczenia, co skończyło się zbiorowym biegiem wszystkich pasażerów w stronę kuchenki... Byłam przerażona, czułam się psychicznie i fizycznie wykończona.

Przełomowym momentem było przejście z Etihad Airways do prywatnych linii lotniczych?

Po trzech miesiącach pracy zaproszono mnie na lot próbny do prywatnej linii rodziny panującej. To był akurat lot wakacyjny. Byłam przerażona, najmłodsza, z wyróżniającym się na tle pracujących tam Brytyjek akcentem. Te samoloty były luksusowe, robione na zamówienie. Wiem, że niektórzy z regionalnych klientów zamawiali i takie, które mają np. stajnie dla koni. W samolocie Emira na górze były sypialnie, na dole salony, gabinet i kabina "ekonomiczna" dla świty. Oczywiście w niczym nie przypominająca ekonomicznej, raczej bliżej jej było do pierwszej klasy. Polecieliśmy do Londynu. Tam Sułtan Brunei, rozrzutny przyjaciel wielu władców z Zatoki Perskiej, ma swój hotel, w którym oni się zatrzymują. Robią zakupy, spotykają się, wychodzą na wystawne kolacje. Lot zajmuje 5-6 godzin, ale na pokładzie trzeba być trzy godziny przez wylotem, żeby przygotować samolot, jedzenie. To bardzo ciężka fizycznie praca - cały czas się stoi lub chodzi na obcasach, trzeba być silną i wytrzymałą.

 

Fot. STR AFP/EAST NEWS

"Jedna z stewardes czekała na pasażerów - ojca z trójką dzieci i jego znajomego. Tata okazał się Michaelem Jacksonem, a jego przyjaciel - aktorem Chrisem Rockiem". Fot. STR AFP/EAST NEWS

Jak zmieniły się twoje zarobki?

Pensja to było około 6 tysięcy złotych na rękę, taką samą kwotę dostawałam na mieszkanie, do którego i tak musiałam dopłacać prawie tysiąc złotych. Tam nie ma bloków w naszym rozumieniu, które byłyby tańsze. Koniec końców wynajęłam apartament w luksusowym kompleksie - w kwocie czynszu miałam wliczone usługi ekipy, która sprzątała u mnie dwa razy w tygodniu i dostęp do basenu na dachu.

Do pensji także liczyły się wylatane godziny, liczone jak diety w podróży służbowej - za każdy nocleg dostawałam 150 dolarów, za dzień bez noclegu 40 dolarów. Największa frajda to były jednak napiwki od pracodawcy. Po zakończonej podróży, która mogła trwać dwa-trzy tygodnie, z biura dostawaliśmy pieniądze, które zostały przeznaczone na napiwki dla załogi. Kapitan załogi dysponował kwotą rzędu kilkaset tysięcy złotych, które dzielił między jej członków. Oczywiście dużą część przyznawał sobie i oficerom, resztę dzieląc między mechaników i stewardesy. To była co najmniej druga pensja. No i dodatkowo dostawałyśmy środki na wydatki reprezentacyjne, na wyjściowe spotkania z Emirem w luksusowych restauracjach czy klubach.

Czy to były wyjścia z podtekstem?

Absolutnie nie! Oczywiście krążyły plotki i różne sytuacje widziałam, ale ja nigdy nie czułam się nagabywana. Myślę, że bogaci szejkowie, do których lgną prawdziwe piękności, nie mają potrzeby nagabywania i biegania za kobietami, które nie są zainteresowane ich amorami. Oczywiście, gdyby ktoś chciał przekroczyć granicę, to zapewne mógłby sobie za zgarnięte przy okazji pieniądze wybudować pałac. Szejkowie potrafią podarować na urodziny brylantową kolię za milion dolarów. Była taka stewardesa, Marokanka, która miała kilkadziesiąt brylantowych zegarków m.in. od Choparda. Ona miała cały tłum wielbicieli, których bardzo umiejętnie wodziła za nos. Zawsze mi powtarzała: "You have to be smart!" (ang. trzeba umieć się ustawić), cokolwiek w jej rozumieniu miało to znaczyć.

Inna rzecz, że wśród bogatych Arabów panuje taki zwyczaj, że jeśli np. skomplementujesz czyjś zegarek, to on kierując się honorem, zdejmie go i podaruje tobie. W ten sposób, zupełnie niezamierzenie, stałam się posiadaczką złotych długopisów od Bvlgari'ego i Christiana Diora.

Gdzie mieszkałyście w trakcie podróży z Emirem?

W hotelach - np. w Egipcie w resorcie Hyatt, gdzie szejk miał willę na terenie hotelu. Emir pokrywał wszystkie wydatki oprócz rachunków telefonicznych. Zakupy w hotelowych butikach, perfumerii, zabiegi w salonach urody - z tego korzystałyśmy za darmo.

 

Pokój w dubajskim hotelu, w którym zakwaterowana była obsługa emira. Fot. Arch. prywatne

W jakie najciekawsze miejsce miałaś szansę dotrzeć?

Na zawody Formuły 1 w Monako. Wszędzie, gdzie byliśmy, dostawaliśmy wejściówki, na koncerty gwiazd, wystawy - to był bardzo miły gest ze strony pracodawcy. Emir lata właściwie ciągle w te same miejsca - na południe Francji, do Szwajcarii, do Londynu. Poznałam dziewczynę, która latała dla rodziny Al-Hariri, która panowała w Libanie. Podobno prezydent Rafiq Al-Hariri, który zginął później w zamachu, był najlepszym pracodawcą na świecie. Raz do roku całej rodzinie każdej ze stewardes sponsorował wakacje w dowolnie wybranym miejscu na ziemi. Pamiętam, że dziewczyny przez cały czas mieszkały w Paryżu w luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu. Jak pan Al-Hariri zginął, wszystkie płakały...

 

Fot. Abd Rabbo Ammar EAST NEWS

Luksus i bogactwo władców to dla zwykłych ludzi abstrakcja. Tak wyglądała sala weselna podczas przyjęcia w pałacu w sułtanacie Brunei. Fot. Abd Rabbo Ammar EAST NEWS

Czy ktokolwiek sprawdzał sensowność wydatków?

Pamiętam loty do Londynu - na lotnisko Heathrow, na którym samoloty lądują co 3 sekundy - po jednego pasażera. Potrafiliśmy przez półtorej godziny krążyć w powietrzu, czekając na swoją kolejkę na wylądowanie. Lecąc z pasażerem, płaci się lotnisku jakieś chore pieniądze - nie powiem dokładnie ile, ale mniej więcej - 100 tysięcy funtów tylko za to, żeby wylądować bez kolejki. By nie opłać tak wysokiej kwoty za postój na Heathrow, pasażera się wysadzało, i leciało na lotnisko pod Londynem. Raz z jedną z szejek wylądowaliśmy na Luton, skąd dwa dni później mieliśmy polecieć do Stanów Zjednoczonych. Szejka była tak oburzona długą podróżą limuzyną z lotniska do centrum Londynu, że w dniu wylotu do USA, zanim tam wylecieliśmy, załoga była od ośmiu godzin na nogach, bo trzeba było pojechać na Luton, przelecieć ogromnym Boeingiem 747-400 nad Londynem, wylądować na Heathrow, zapłacić znowu 100 tysięcy funtów... A wszystko po to, żeby ta kobieta nie musiała jechać na lotnisko godzinę tylko trzydzieści minut...

Czasami ważne było opóźnienie... Kiedyś naszym pasażerem był król Jordanii, który leciał z Emiratów na Malediwy. Lot był nocą, wystartowaliśmy około północy. Okazało się, że król chciał się wyspać przed wakacjami, więc poprosił pilota, by ten zapewnił mu minimum sześć godzin na sen. Lot ze startem i lądowaniem trwał więc siedem godzin, podczas gdy normalnie tę odległość pokonuje się w trzy. Później w podziękowaniu każdy z nas dostał zegarek limitowanej wersji Omega, na którym na tarczy jest korona jordańska. "Zadośćuczynieniem" były także dwa dni na Malediwach.

Sześć tygodni w Tajlandii, w których wakacje spędzał Emir, a jego obsługa razem z nim - brzmi bajecznie. Czy tak było w rzeczywistości?

Nie można było oddalać się za daleko - w ciągu godziny od otrzymania telefonu od przełożonych trzeba było być na pokładzie. W razie nagłej sytuacji, np. śmierci ważnej w świecie arabskim osoby, natychmiast wsiadaliśmy do samolotu i lecieliśmy na ostatnie pożegnanie. Więc owszem, jest fajnie, ale leżenie na plaży, chodzenie na zakupy i... leżenie na plaży jest na dłuższą metę nudne. W Londynie dodatkowo było to drenujące finansowo, bo jadałam na mieście i wydawałam na bilety do teatru, do muzeów. A pobyt potrafił trwać i dwa tygodnie. W Egipcie problem żywienia odpadał, bo tam na plaży codziennie rozstawiano ciągnący się na 60 metrów bufet z jedzeniem, które przylatywało specjalnym samolotem, bo nasz przełożony z trudem tolerował lokalną kuchnię. A na ogromnej prywatnej plaży byli masażyści, DJ, narty wodne, nurkowanie - czego dusza zapragnie - i wszystko do naszej dyspozycji.

Trudno jest opisać ten przepych i fortunę, która nie miała końca. Jedna z żon poleciała do Dubaju samolotem G4 czyli takim typowym gulfstreamem, dwudziestoosobowym. Robiła w Dubaju zakupy odzieżowe - kupowała ciuchy i buty. W drogę powrotną cały samolot - łącznie z kabiną pasażerską tonął w zakupach. Każdy taki lot to wydatek sięgający nawet 50 tysięcy dolarów za sam catering, z którego trzy czwarte za każdym razem i tak ląduje w śmieciach.

 

Strefa wolnocłowa na dubajskim lotnisku. Fot. Arch. prywatne

A jak wyglądało środowisko pracy?

Hmmm. Bywało strasznie. W jednym miejscu same kobiety, wszystkie panny, różnego pochodzenia. Ja byłam najmłodsza i do końca czułam się wśród nich obco. Te dziewczyny potrafiły być naprawdę niesympatyczne. Były plotki, podejrzenia. To był powód, dla którego chciałam uciec.

Nie chciałaś w trakcie zmienić pracodawcy?

Owszem, dostałam propozycję latania dla księcia Al-Walida - saudyjskiego miliardera, właściciela m.in. hotelu Four Seasons w Paryżu i Grupy Citroën. Nie przyjęłam jej jednak. Jego stewardesy są zasypywane prezentami, ale wymagane jest od nich noszenie specyficznych uniformów, ubrań od designerów - za każdym razem innych. Na lotniskach jego ekipa wygląda jak luksusowe call girls. Mnie to nie interesowało.

Jakie pokusy i niebezpieczeństwa czyhały na dziewczynę taką jak Ty?

Narkotyki - wszystkie, jakie się tylko chciało, dostępne wszędzie i o każdej porze. Także łatwe życie, gdzie każdy bogacz ma po trzydzieści luksusowych aut w garażu. Zbyt łatwo można było zapomnieć o rzeczywistości.

Oszczędzałaś pieniądze czy przepuszczałaś?

Wydawałam i teraz trochę żałuję. Ale wtedy chciałam się poczuć obywatelką świata, nie szczypać się, cieszyć życiem. Można było oszczędzić, ale wolałam zasponsorować rodzinie odwiedziny, przywieźć do Polski prezenty, zrobić zakupy w miejscach, o których mogłam tylko śnić, po prostu korzystać z życia.

 

Zdjęcia z wakacji, a właściwie z... pracy. Fot. Arch. prywatne

Wróciłaś po trzech latach. Nie chciałaś zostać dłużej?

Nie. Założyłam, że wyjeżdżam na trzy lata i ani sekundy dłużej. Miałam już dość - fizycznie i psychicznie. Poza tym pod koniec pobytu poznałam mojego przyszłego męża - Polaka i wiedziałam, że będziemy wracać.

Gdybyś mogła cofnąć czas, poszłabyś jeszcze raz na to spotkanie rekrutacyjne?

Tak! Wszystko ułożyło się tak, że dzięki wiedzy, którą wtedy zdobyłam, jestem tu gdzie jestem. Nabrałam pewności siebie, nauczyłam się języka, byłam w miejscach, do których sama bym nie dotarła, no i... spotkałam miłość. To była przygoda mojego życia, ale nie pomysł na przeżycie go.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: