Niech każdy dzień będzie tym najszczęśliwszym

Wedle starego porzekadła ?jaki nowy rok, taki cały rok?, w 2013 rok warto wejść pewnym krokiem i z uśmiechem na ustach. Pozytywne myślenie jest potrzebne każdemu.

Dzięki niemu odzyskujemy emocjonalną równowagę i łatwiej nam przełknąć gorycz porażki. Według naukowców, optymistyczne myślenie sprawia, że żyjemy dłużej, nasze relacje z bliskimi są lepsze. Korzysta też na tym nasze zdrowie. Jesteśmy mniej narażeni na przeziębienia i bardziej poważne schorzenia oraz szybciej je pokonujemy.

Bycie osobą pozytywnie myślącą w praktyce nie jest takie łatwe i wymaga pracy. Ludzie z natury są pesymistami. Zatem jak sprawić, aby optymistyczne myślenie miało przewagę w każdej dziedzinie naszego życia i aby każdy kolejny dzień był jeszcze bardziej szczęśliwy od dnia poprzedniego? Oto kilka prostych wskazówek.

Negatywne myślenie nie jest konstruktywne

To utrudnia realizację celów. Nie szukaj problemów tam, gdzie ich nie ma. Z pewnością każdy można rozwiązać. Aby sytuację ocenić na trzeźwo, musisz wyzbyć się emocji, ochłonąć, wyciszyć się. Nie myśl o problemie tuż przed snem, bo tylko się "nakręcisz" i nie będziesz mogła zasnąć, co podwoi złe samopoczucie. Wróć do sprawy rano. Na spokojnie przeanalizuj, w razie potrzeby poszukaj porady u kogoś bardziej doświadczonego. Wyciągnij wnioski i potraktuj jako lekcję na przyszłość.

Przeprowadź ze sobą wewnętrzny dialog

Bądź świadoma swoich myśli. Skup się na najważniejszych. Zadaj sobie kilka pytań: co dzieje się w mojej głowie? Czy moje negatywne myśli są konstruktywne? Co chciałabym zmienić? W czym jestem najlepsza? Co przynosi mi najwięcej satysfakcji? Z czego czerpię najwięcej energii? Warto zanotować odpowiedzi - stają się wtedy namacalne i łatwiej wytyczać cele na przyszłość. W chwili słabości i zwątpienia warto sięgnąć po tajemny kajet i przypomnieć sobie własne założenia.

Zrób listę swoich mocnych i słabych stron

To będzie dla ciebie motywacja. Skup się na budowaniu swoich mocnych stron oraz eliminowaniu słabości. Jeżeli będziesz pracować nad tym, w czym już jesteś dobra, osiągniesz podwójny sukces.

Wyznaczaj zatem cele, które są w twoim zasięgu. Mogą to być drobnostki, ale małymi krokami osiągniesz większe rezultaty. Rób sobie cotygodniowe listy rzeczy do zrobienia. W ten sposób wyrobisz sobie regularność pracy nad sobą. Nie warto rzucać słów na wiatr, np. mówiąc "w tym roku rzucę palenie", jeżeli z góry wiesz, że to ci się nie uda, bo próbowałaś już z tysiąc razy. To tylko cię zniechęci. Projektując cele musisz być pełna wiary w ich realizację.

Życz innym dobrze

Traktuj drugiego człowieka tak, jak sama byś chciała być traktowana. Czyli dobrze. Akceptuj ludzi takimi, jacy są. Nawet jeżeli zachowanie danej osoby wyprowadza cię z równowagi, postaraj się poznać jego motywację i spojrzeć na problem przez jego pryzmat. To może pomóc. Nie oceniaj od razu ludzi. Spójrz na problem trzeźwym spojrzeniem i poszukaj w nim pozytywnych stron.

Podsumowując, aby być szczęśliwym człowiekiem w nowym roku, należy skupić się na tym co dobre i co już się ma, a nie na tym, czego nie udało się osiągnąć. Spokojnie - przed nami aż dwanaście miesięcy, a to bardzo dużo czasu, aby wprowadzić w życie wszystkie założenia. Pamiętaj, to od ciebie zależy czy postanowienia się spełnią. W końcu człowiek sam jest kowalem własnego losu.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: