Wystarczająco dobra Pani domu

Rozpoczynamy nowy cykl, w którym zaprezentujemy wam ciekawe rozwiązania problemów, które dręczą każdą Panią Domu. Jak stać się lepszą wersją samej siebie i to najmniejszym kosztem?

Sprzątanie stało się modne, a ściślej rzec ujmując, bycie perfekcyjną gospodynią domowego ogniska. Jednak czy w rzeczywistym świecie istnieje osoba, która mogłaby bez wyrzutów sumienia nazywać się "Perfekcyjną Panią domu"? Cóż, to sprawa bardzo wątpliwa. Od czego więc zacząć?

Mobilizacja

Do tej pory do kwestii domowych porządków podchodziłyśmy z dużą rezerwą. Bywało to dla nas utrapieniem. Podświadome negatywne nastawienie do tego typu prac ma związek z faktem, że w dzieciństwie często byłyśmy zmuszane przez rodziców do sprzątania. Zakodowałyśmy tę czynność jako bardzo nieprzyjemną. Jednak sprzątanie wcale nie musi być żmudne i nudne. Wszystko zależy od twojego nastawienia. Motywacja to podstawowa kwestia. Przestań myśleć o sprzątaniu jak o przykrym obowiązku. Spójrz na bałagan w mieszkaniu jak na bałagan w twoim życiu.

Gdy najdzie cię chwila zwątpienia przypomnij sobie jak przyjemnie jest przebywać w czystym pokoju. Przecież dom to nasz azyl, w którym powinnyśmy odpoczywać i regenerować siły po ciężkim dniu pracy.

Jak się zorganizować?

Żyjemy w wiecznym "niedoczasie". Zazwyczaj zaczynamy sprzątać, gdy zapanuje bałagan, w którym nie możemy nic znaleźć. Po co jednak doprowadzać dom do takiego spustoszenia? Jak zatem wprowadzić systematyczność? Jest na to kilka sposobów.

1. Załóż dzienniczek, w którym rozpiszesz wszystkie czynnościna konkretne dni. Zapisz też ich częstotliwość. Zawieś go w widocznym miejscu np. na lodówce. Z notatnikiem zapoznaj pozostałych domowników, z którymi oczywiście podzielisz się obowiązkami. Pokaż mężowi i dzieciom jak obsługuje się pralkę i gdzie w domu można znaleźć odkurzacz.

2. Zadbaj o atmosferę. Podczas porządków wyłącz telewizor, to tylko niepotrzebnie cię rozproszy. Włącz muzykę, która doda ci energii i pobudzi do sprzątania. W ten sposób można połączyć przyjemne z pożytecznym.

3. Podziel mieszkanie na kilka części. Nie oszukuj się, na raz nie jesteś w stanie ogarnąć bałaganu w całym domu. Ustalając kolejność sprzątania pomieszczeń, unikniesz chaosu. To metoda, która stopniowo wprowadzi ład.

4. Skuteczną i sprawdzoną metodą, która zmobilizuje cię do sprzątania jest zaproszenie gości. Nieprzeciętna i delikatnie mówiąc kuriozalna metoda ale za to jaka skuteczna! Która z nas nie chce, żeby goście mieli o nas jak najlepsze zdanie?

A więc uwierz we własne możliwości, rozpisz plan i do dzieła!

Pomysły przytaczamy z forum

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: