Zabawy z płcią - nie tylko na ekranie

Czy mężczyzn naturalna ciekawość ciągnie w stronę damskich ubrań? Która z nas ma za sobą męskie przebieranki? W kinie nie brakuje postaci, które balansują na granicy płci.

- Wcielałam się kiedyś na balu przebierańców w postać Williama Wallace'a, czyli głównej postać z filmu "Braveheart - Waleczne Serce" - nie była to jednak zbyt dalekie od kobiecego przebranie, wystąpiłam w kraciastej spódnicy, miałam rozpuszczone długie włosy i twarz pomalowaną na niebiesko - wspomina swój flirt z męskością Olga.

Ja sama w gronie koleżanek - na cześć naszej wychodzącej z maż przyjaciółki - spędziłam wieczór w restauracji w doklejonych wąsach. Wyglądając jak stereotypowy harley'owiec lub własna fantazja na temat amerykańskiego kierowcy TIR-a. Moja siostra stryjeczna za mężczyznę nigdy się nie przebierała, ale kiedyś z błotnej maseczki zrobiła sobie zarys brody i wąsów. Jako brodacz nie prezentowała się jednak zbyt atrakcyjnie.

"Inne światy"

Panowie i damskie fatałaszki to klasyka. - Na koloniach, każda mini lista przebojów albo przebierana impreza obfituje w chłopców przebranych za kobiety, z jaskrawym makijażem na twarzach - mówi Milena, nauczycielka, pracująca w wakacje jako wychowawca.

- Wrażenie, jakie robi postawny chłop przebrany za kobietę, jest łatwe do osiągnięcia - dodaje Olga, której szef na ostatnim wyjeździe integracyjnym, na kończącą go imprezę o tematyce "Teraz Polska" przebrał się za... góralkę.

"Bogata tradycja"

"Przebieranki" i przekraczanie granic płci ma długą historyczną tradycję, a fascynacja z nimi związana nie ustaje. Marjorie Garber w swoje książce "Vest Interests: Cross-dressing & Cultural Anxiety" zajmuje się transwestytyzmem i jego wpływem na kulturę, opisując bohaterki z powieści Szekspira, Tootsie, Larence'a z Arabii, Madonnę czy Laurence'a Oliviera. Są kobiety, są mężczyźni i jak pisze Garber, jest także wolne miejsce na trzecią definicję. Oto znane metamorfozy z kina wzięte.

"Tootsie"

 

Dustin Hoffman jako Tootsie. Fot. Mat. prasowe

Dustin Hoffman zagrał w "Tootsie" w 1982 roku, wcielając się w postać bezrobotnego aktora Michaela Dorseya, który by zdobyć pracę przebiera się za Dorothy Michaels. Przy okazji zakochuje się w koleżance z planu.

"Pani Doubtfire"

 

Robin Williams jako dobrotliwa (tylko z wyglądu) niania. Fot. Mat. prasowe

Pani Doubtfire rodzi się z potrzeby ojca, który pragnie być bliżej swoich dzieci. Przebranie pomoże mu nie tylko w kontaktach, ale także w rozkręceniu kariery.

"Nie czas na łzy"

 

Hilary Swank za rolę Brandona zdobyła Oskara. Fot. Mat. prasowe

Historia, którą napisało życie. Brandon Teena - grany przez Hilary Swank - żył jak chłopak, chociaż nie przeszedł operacji zmiany płci. Gdy jego sekret został odkryty został brutalnie zgwałcony i zamordowany przez dotychczasowych kumpli.

"Pół żartem, pół serio"

 

Fot. EAST NEWS

Jack Lemmon i Tony Curtis jako całkiem atrakcyjne damy. Fot. East News

Klasyka kina. Tony Curtis i Jack Lemmon są muzykami, którzy przymuszeni przez kłopoty, w które się pakują, dołączają do żeńskiej orkiestry. To z tego filmu pochodzi jeden z bardziej uroczych cytatów, usprawiedliwiający ludzkie niedoskonałości.

Daphne (Jerry): Nie możemy się pobrać.

Osgood: Dlaczego nie?

Daphne (Jerry): Cóż, w pierwszej kolejności, nie jestem naturalną blondynką.

Osgood: Nieważne.

Daphne (Jerry): Palę! Palę cały czas!

Osgood: Nie dbam o to.

Daphne (Jerry): Cóż, mam straszną przeszłość. Od trzech lat, żyję z saksofonistą.

Osgood: Wybaczam ci.

Daphne (Jerry): Nie mogę mieć dzieci.

Osgood: Możemy adoptować.

Daphne (Jerry): Ale nie rozumiesz, Osgood! (zdejmuje perukę) Ja jestem mężczyzną!

Osgood: Cóż, nikt nie jest doskonały!

"Orlando"

 

Aktorka Tilda Swinton dzięki swojej urodzie wymyka się podziałom płciowym. Fot. Mat. prasowe

Postać stworzona przez Virginię Woolf, a odtworzona w ekranizacji książki przez Tildę Swinton. Orlando najpierw jest mężczyzną, potem w jedną noc zmienia się w kobietę i wędruje przez czas aż do połowy XIX wieku.

 

Autorka w stylowych wąsach a la Super Mario. Fot. Archiwum prywatne

O balansownaiu na granicy płci opowiada także film Śniadanie na Plutonie do obejrzenia na Kinoplex.pl

 

Fot. Mat. prasowe

Więcej o: