Za co Polacy kochają SPA?

Już co dziesiąty Polak korzysta ze SPA. Jednak czego innego szukają w nich kobiety i mężczyźni oraz osoby dwudziesto i trzydziestoletnie od starszych. Jak zmienia się podejście Polaków do SPA i czego oczekują w takich miejscach?

Moda na SPA zatacza coraz szersze kręgi, dlatego co roku na mapie Polski przybywa wiele nowych ośrodków relaksu. Konkurencja na rynku sprawia, że nawet najbardziej wybredny klient znajdzie zadawalającą ofertę dla siebie. Polacy je pokochali, bo to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej przyjemnych sposobów na ucieczkę od stresu, zimowej chandry czy codziennego zgiełku.

Czterdziestolatek częściej niż dwudziestolatek

W styczniu tego roku Ośrodek Klekotki Sento Spa zlecił badania, aby przekonać się, jakie są oczekiwania i preferencje ich klientów. Jak się okazało, co dziesiąty Polak korzysta z zabiegów oferowanych przez ośrodki SPA. Jednak nie ma górnej granicy wieku i efekty takich zabiegów są doceniane też przez osoby starsze. Do dobroczynnych efektów SPA jest przekonane 4% osób powyżej 65 roku życia. Jednak największy procent badanych jest w grupie wiekowej 35 - 44 lat. Znacznie mniejszą grupę stanowią osoby między 18 a 24 rokiem życia - tylko 12% z nich zadeklarowało korzystanie z oferty spa&wellnes. Wśród badanych, 19% to osoby mające 25 - 34 lata.

Kobiety kontra mężczyźni

Prawie połowa badanych w ośrodkach SPA szuka regeneracji i relaksu (42%), ale to kobiety częściej stawiają na te czynniki. Kobiety pragną także wyciszenia podczas zabiegów (21%). Jednak badania potwierdzają, że mężczyźni w Polsce, tak samo jak kobiety, równie chętnie korzystają z oferty SPA.

A czego szukają? Oprócz relaksu i regeneracji (36%), uważają, że to dobre miejsce, w którym można zorganizować wspólny wyjazd ze znajomymi (22%).

Panowie także częściej oczekują profesjonalnych porad na temat zdrowia i urody (18%), niż wyciszenia. Według danych kobiety rad nie potrzebują, natomiast chętnie poprawią swój wygląd (13%), na co mężczyźni nie zwracają uwagi (0%). Poprawiać wygląd chcą osoby po czterdziestym roku życia, natomiast ta kwestia zupełnie nie interesuje osób w przedziale 25 - 34 lat (0%). Jednakże osoby w tym wieku mają silną potrzebę skupienia się na sobie i znalezienia chwili wyłącznie dla siebie.

Ciekawostką jest fakt, że zabiegów regeneracyjnych najczęściej poszukują osoby dwudziestoletnie (45%), częściej niż trzydziesto lub czterdziestolatki.

SPA w wielkim mieście

Czy do SPA jeżdżą tylko potrzebujący wypoczynku, zmęczeni karierą ludzie z wielkich miast? Według badań większy odsetek korzystających z tego typu ośrodków jest wśród mieszkańców dużych miast (prawie 40%) niż wśród metropolii, jednak różnica ta jest niewielka (7%). Jeszcze mniejszą różnicę stanowi poziom wykształcenia. Ze SPA korzystają równie chętnie osoby z wyższym jak i średnim wykształceniem.

Farmy piękności mogą także pochwalić się klientami o lepszym statusie materialnym i finansowym, którzy posiadają konta internetowe, karty kredytowe, lokaty, akcje i jednostki funduszy inwestycyjnych oraz własne mieszkania lub jednorodzinne domy.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: