Loren, Lennon i Bardot w Warszawie? Do kupienia [ZDJĘCIA]

Będzie jeszcze Polański, Deneuve, Hepburn, Stonesi. Moss i Madonna - wszyscy w jednym miejscu i czasie. Kto będzie miał mocne nerwy i odpowiednie zasoby finansowe może nawet zabrać ich do domu - na zawsze!

Niezły początek

Poprzednie aukcje fotografii Desy Unicum - zdjęć Miltona Greena z kolekcji FOZZ (portretów Marilyn Monroe i innych gwiazd kina i sztuki) wzbudziły ogromne zainteresowanie. Chętnych było tak wielu, że nie wszyscy zmieścili się w salach aukcyjnych - część stała wieczorem na dworze wpatrując się w wystawiony w oknie monitor. Aukcja trwała ponad pięć godzin i wylicytowano 95 procent wystawionych fotografii. Padł wtedy rekord - za zdjęcie Monroe w sukni z tiulu zapłacono 60 tysięcy złotych, a za 238 prac w sumie nabywcy zapłacili 2,4 mln złotych. Na samej aukcji nie zabrakło znanych twarzy - fotografa Marcina Tyszki, projektanta Tomasza Ossolińskiego, czy szefa WOŚP - Jerzego Owsiaka.

Fot: Foc Kan. Na zdjęciu modelka Eva Herzigova i fotograf Helmut Newton.

Wielki świat

Tym razem pod młotek idą fotografie z kolekcji mieszkającej w Paryżu Grace Radziwiłł, która jako osiemnastoletnia dziewczyna opuściła Warszawę. W Paryżu obracała się wśród artystów i kreatorów mody, współpracując m.in. ze słynną modystką Paulette. To podczas sesji u niej, w wieku 30 lat, Grace spotkała fotografików pracujących dla magazynu "Vogue" - Helmuta Newtona i Vladimira Sichova. To spotkanie było początkiem jej fascynacji fotografią i dniem, w którym Radziwiłł zaczęła tworzyć własną kolekcję.

Jak mówi Radziwiłł: - Każde zdjęcie, które kupuję, dotyka mnie szczególnie historią utrwaloną w obrazie. Wszystkie fotografie wydają mi się ulotne, każdego dnia widzę przecież tyle zdjęć! Jednakże zachowuję w pamięci te wywierające największy wpływ. Są one za każdym razem inne - wyjątkowe, niekiedy niepokojące.

Fot. Guy Marineau. Na zdjęciach modelka Kate Moss.

Wybitne nazwiska

Na 143 czarno-białych i kolorowych zdjęciach 19 artystów uwieczniło gwiazdy światowego formatu - aktorów, reżyserów, modelki, muzyków, artystów oraz celebrytów. Część z fotografów pracowała dla największych agencji fotograficznych, a ich prace pojawiały się na okładkach takich pism jak "Vogue", "Life", "Paris Match", "Herald Tribune" i wielu innych.

Fot. Tony Frank. Na zdjęciu Jean-Paul Belmondo.

Większość fotografii, będzie można licytować jest edycjonowana - w zdecydowanej większości odbitki posiadają też odręczne sygnatury autorów. Ceny wywoławcze fotografii rozpoczynają się do 600 zł, a aukcja odbędzie się 9 maja 2013 roku w Warszawie, w Desie przy ulicy Marszałkowskiej 34/50. Start o 19.00. Wcześniej można obejrzeć wszystkie prace - w tym samym miejscu.

Zobacz galerię zdjęć:

Więcej zdjęć w katalogu aukcyjnym.

Więcej o: