Wystarczająco Perfekcyjna Pani Domu: Co można zrobić z gliceryną?

Podstawowy składnik kremów, tych drogich i tańszych. Doskonale nawilża, ma właściwości zmiękczające. Bezcenna nie tylko jako kosmetyk, ma również zastosowanie podczas porządków. Gliceryna. Znana wszystkim, niedroga, dostępna za około 3 złote w aptekach. Warto ją mieć.

Ten przeźroczysty żel (w aptece sprzedawany w opakowaniach po 50 g) to glicerol, najprostszy alkohol trójwodorotlenowy, który przede wszystkim jest doskonałym rozpuszczalnikiem tłuszczów i innych lipidów. Ma właściwości nawilżające, zmiękczające, natłuszczające i higroskopijne, co oznacza, że dobrze pochłania wilgoć.

Unikaj gliceryny w kremach na zimę

Każda z nas jej używa, nawet nieświadomie. Wystarczy wziąć do ręki opakowanie pierwszego z brzegu kremu do rąk czy pomadki i przeczytać skład. Gliceryna bardzo często jest podstawowym składnikiem kosmetyku. W zbyt wysokim stężeniu (30-40 proc.) powoduje odwodnienie naskórka, bo chłonie wodę z głębokich jego warstw. Tylko w niskim stężeniu od 5 do 25 proc. nawilża naskórek, chłonie wodę, wiążę ją w warstwie rogowej naskórka. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby gliceryna nie była wiodącym składnikiem kosmetyku, szczególnie w przypadku kremów na zimę. Wszystkie humektanty, w tym gliceryna, mają zdolność wysuszania skóry w warunkach niskiej wilgotności powietrza.

Wetrzyj w końcówki włosów

Dzięki właściwościom nawilżającym gliceryna sprawdzi się jak kosmetyk na wysuszone końcówki włosów. Możesz ją dodać do maseczki do włosów do spłukiwania. Jeśli lubisz eksperymentować, wykorzystaj glicerynę jako półprodukt do bazy pod cienie do powiek. Aby otrzymać bazę wymieszaj glicerynę z wodą w stosunku 1:3.

Wykorzystaj do płukania tkanin

Wpisując się w trend ekologicznego prowadzenia domu, bez nadużywania środków chemicznych, warto wykorzystać glicerynę jak naturalny środek np. do płukania tkanin. Nadaje miękkość delikatnym rzeczom z wełny czy zamszu. W tym celu wystarczy do płukania dodać dużą łyżkę gliceryny.

Nabłyszczaj

Gliceryna sprawdzi się jako środek do pielęgnacji gumowych akcesoriów, w tym obuwia np. kaloszy czy modnych ostatnio gumowych sandałów na lato. Dzięki glicerynie (do szklanki wody dodaj dużą łyżkę gliceryny) gumowe buty zachowają elastyczność i połysk.

Przetrzyj lustro i okulary

Gliceryna chroni lustro przed pokrywaniem się parą wodną w wilgotnej łazience. Po umyciu luster w łazienkach przetrzyj je wilgotną ściereczką z odrobiną gliceryny. Przekonasz się, że podczas gorącej kąpieli, po takim zabiegu, lustro na zaparuje Aby okulary nie parowały po wejściu do domu z zimnego dworu, przetrzyj je delikatnie papierowym ręcznikiem nasączonym gliceryną.

Wycieraj kurze

Gliceryna świetnie sprawdza się jak środek na wycierania kurzu, szczególnie w przypadku ciemnych mebli. Podczas porządków przepłukuj ściereczkę do kurzu w wodzie z gliceryną. Nie tylko świetnie wyczyści meble, ale dokładnie zbierze kurz

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanem i kliknij tutaj.

Więcej o: