Jeśli masz więcej siwych włosów niż tych w naturalnym kolorze, aby równomiernie i dokładnie je pokryć, musisz użyć farby. Nada ona włosom wybraną przez ciebie barwę, ale co cztery tygodnie będziesz musiała farbować odrosty (wtedy farbę nakłada się na 20 - 30 minut tylko na włosy przy skórze, a potem rozprowadza się ją na całych włosach i pozostawia na 10 - 15 minut).
Aby farba mogła trwale wniknąć do wnętrza włosa, musi zawierać substancje alkaliczne, które otwierają łuski włosowe. Żadna farba nie jest obojętna dla włosów - im kolor intensywniejszy, bardziej odległy od naturalnego, tym większe prawdopodobieństwo ich zniszczenia. Preparat, który ma ufarbować włosy ciemnobrązowe na ciemny blond, musi je najpierw rozjaśnić, a potem wprowadzić barwnik. Dlatego zdrowiej dla włosów jest farbować je na kolor ciemniejszy (podczas rozjaśniania włos jest rozpulchniany silniejszymi substancjami alkalicznymi). Usunięcie farby jest trudne - wymaga zastosowania specjalnych dekoloryzatorów.
Najnowszy sposób na siwiznę to Re-nature firmy Schwarzkopf - po kilkukrotnym użyciu preparatu włosy wracają do naturalnej barwy. Jego składniki wnikają do wnętrza włosa i powoli przekształcają się w pigment identyczny z naturalnym.
Lekka zmiana zauważalna jest po kilku dniach, włosy pod wpływem tlenu z powietrza (preparat nie zawiera amoniaku) nabierają koloru, tak jak ciemnieje obrane ze skórki jabłko.
W zależności od częstotliwości stosowania preparatu włosy szybciej lub wolniej odzyskują kolor. Pigment powstaje tylko w widocznej nad skórą, martwej części włosa, dlatego zabieg trzeba powtarzać.
Krem nakłada się na suche lub umyte i osuszone włosy. Pierwszy raz na 5 min (średni - ciemny blond) lub na 10 - 15 min (jasny - ciemny brąz). Potem spłukuje się i myje szamponem (w opakowaniu). Po raz drugi Re-nature nakłada się po pięciu dniach - na 15 min (bez względu na kolor włosów). Kiedy włosy osiągną właściwy odcień (zwykle po kilku użyciach), trzeba co 4 tygodnie barwić odrosty.
Re-nature, jak na razie jedyny tego typu preparat na rynku, nie niszczy włosów, ale przywraca barwę tylko włosom średni blond - ciemny brąz. Nie powinni używać go ci, którzy kiedyś mieli włosy w zdecydowanym kolorze: jasnoblond, czarne, rude. Nie zaleca się go nakładać na włosy farbowane.
* zawsze dokładnie czytaj ulotkę dołączoną do preparatu;
* nie nakładaj farby po trwałej ondulacji, odczekaj kilka tygodni;
* nie nakładaj farby chemicznej na ziołową (hennę, basmę). Poczekaj, aż się zmyje, bo może nie być efektu;
* nakładaj farbę zaraz po zmieszaniu składników, bo inaczej barwnik może powstać poza włosem i nie wniknąć w głąb. Większość barwnika powstaje w ciągu pierwszych 10 - 15 minut;
* farbę zawsze nakładaj na suche, ale nie brudne, włosy;
* rozprowadzanie farby zaczynaj od włosów przy skórze - końcówki są zwykle bardziej zniszczone i szybciej "łapią" kolor;
* ściśle przestrzegaj czasu barwienia - jeśli zmyjesz farbę za wcześnie, siwizna może być widoczna, jeśli za późno, kolor może wyjść za głęboki, nierównomierny;
* spłucz dokładnie, ale nie myj włosów po farbowaniu, szczególnie w chlorowanej wodzie, i nie nakładaj odżywki bezpośrednio przed ani po farbowaniu (chyba że odżywka lub szampon dołączone są do preparatu i producenci zalecają ich użycie);
* jeśli korzystasz z solarium, chroń włosy, używaj kosmetyków do włosów z filtrami UV.
* Pojedyncze srebrne nitki może zamaskować preparat barwiący nietrwale (możesz na próbę kupić jednorazową szamponetkę). Kolor nigdy nie będzie głęboki, zmyje się po 4 - 8 myciach, a na włosach pozostaną jaśniejsze ślady. Takie szampony nie niszczą włosów, a wręcz je pielęgnują - nadają im blask, ułatwiają rozczesywanie. Można je stosować często. Odświeżą kolor włosów farbowanych trwale.
* Jeśli masz sporo siwych włosów (do 50 procent) ale kolor naturalny dominuje, możesz spróbować szamponów koloryzujących, które barwią półtrwale (na opakowaniu przeczytasz, że kolor trzyma się od 4 do 8 tygodni). Barwniki wnikają płytko pod jego powierzchnię. Niektóre nie mają amoniaku ani innych substancji niszczących włosy (jeśli na opakowaniu jest informacja o neutralnej dla włosów wartości ph - 7).
* Podobne efekty dają ziołowe środki barwiące, np. henna czy basma. Zmieniają kolor o 1 - 2 tony, dodają głębię brązowym lub czarnym, nie nadają się do radykalnej zmiany koloru, zmywają się w ciągu kilku tygodni do kilku miesięcy - w zależności od rodzaju.