Higiena intymna

Jeśli nie masz skłonności do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych - wystarczy dwa razy dziennie woda i odrobina płynu do higieny intymnej

Higiena intymna

Jeśli nie masz skłonności do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych - wystarczy dwa razy dziennie woda i odrobina płynu do higieny intymnej

Płyn a nie mydło, bo popularne mydła toaletowe w kostkach lub żelach mają odczyn zasadowy, ich pH waha się między 9 a 10. Tymczasem naturalny płaszcz ochronny pochwy (mieszanina śluzu, bakterii, złuszczonych komórek nabłonka i pałeczek Doederleina, produkujących kwas mlekowy) ma odczyn kwaśny (pH około 4,5). Mydło toaletowe może zniszczyć tę naturalną osłonę, co zwiększy podatność na zakażenia i infekcje. Poza tym, mydło wysusza i podrażnia błony śluzowe i bardzo delikatną w tych okolicach skórę. Czasem, np. gdy jesteś w podróży i zapomniałaś płynu do higieny intymnej, lepiej niż mydłem umyć się dokładnie samą wodą albo naparem z rumianku czy szałwii (o ile nie jesteś na te zioła uczulona).

Płyny do higieny intymnej zawierają delikatne substancje myjące, oparte np. na wyciągach roślinnych. Wybierając taki płyn, sprawdź na opakowaniu, czy ma odczyn kwaśny, neutralny dla skóry, czyli pH równe 5 - 5,5 (czasem określa się je jako "fizjologiczne" albo "obojętne"). Najlepiej też, by nie miał syntetycznych dodatków - zapachowych, koloryzujących, bo mogą powodować uczulenia.

Jeśli masz skórę wrażliwą, skłonną do alergii i grzybic (częściej takie problemy zdarzają się kobietom o jasnej karnacji i delikatnej skórze), nie możesz poprzestać na używaniu odpowiedniego płynu do higieny intymnej. Powinnaś zrezygnować z dopochwowych chemicznych środków antykoncepcyjnych, pachnących i sztucznie barwionych płynów do kąpieli, długiego moczenia się w wannie - to nasila ryzyko wystąpienia grzybic i infekcji. Wystarczy też, na przykład, zbyt niska temperatura płukania w pralce, by drobinki proszku z detergentami pozostały na bieliźnie, i alergia gotowa (najlepiej płukać bieliznę ręcznie lub dwukrotnie w pralce).

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, np. świąd, zmiany na skórze, pieczenie, ból podczas oddawania moczu, zgłoś się do ginekologa. Zapewne dostaniesz skierowanie na badanie bakteriologiczne i mykologiczne (na obecność grzybów), a po odebraniu wyników - receptę na leki dopochwowe (w zależności od preparatu może to być seria lub dawka jednorazowa). Warto poprosić lekarza o preparat dopochwowy, przywracający równowagę bakteryjną, który stosuje się po zakończeniu leczenia przeciwzapalnego. Najczęściej konieczna jest także kuracja partnera (krem, maść), bo inaczej całe leczenie na nic.

Candida Albicans

Ten grzyb, najczęściej wywołujący grzybicę pochwy, najszybciej rozwija się w środowisku o małym naświetleniu, w dość wysokiej temperaturze, gdy ma pod dostatkiem węglowodanów. Skłonność do infekcji nasila się w ciąży i podczas menopauzy, bo wtedy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, zaburzające równowagę bakteryjną pochwy. Bardziej podatne na zakażenia są także kobiety chore na cukrzycę, m.in. ze względu na obecność cukru w moczu i częstsze zaleganie moczu w pęcherzu, co sprzyja rozwojowi bakterii. Naturalną florę bakteryjną organizmu (m.in. pałeczki kwasu mlekowego) zawsze niszczą antybiotyki (jeśli je łykasz lub przyjmujesz w zastrzykach). Dlatego tak ważne jest przyjmowanie wraz z antybiotykiem leków osłonowych, odbudowujących tę stratę (lekarz powinien je przepisać).

Pamiętaj

Szczególnie wtedy, gdy masz skórę wrażliwą, albo twój organizm jest podatny na infekcje (w tym grzybicze).

* Noś wyłącznie bawełnianą bieliznę, to zapewnia cyrkulację powietrza.

* Zrezygnuj z bardzo obcisłych dżinsów i przylegających do ciała spodni ze sztucznych materiałów.

* Śpij w bawełnianych koszulach nocnych (bez bielizny), a nie w piżamach.

* Do prania bielizny używaj mydła glicerynowego lub płatków mydlanych. Płucz ją obficie w ciepłej wodzie, bez pachnących i zmiękczających płynów do płukania tkanin.

* Mycie okolic intymnych zaczynaj od przodu ku tyłowi.

* Nie przesadzaj z płynem do higieny intymnej, używaj go w minimalnych ilościach.

* Nie używaj regularnie tamponów (ogranicz ich stosowanie do sytuacji wyjątkowych - podróż, basen).

* Zrezygnuj z długich, gorących kąpieli na rzecz szybkiego prysznica, a jeśli bardzo lubisz moczenie się w wannie, zażywaj kąpieli nie częściej niż raz w tygodniu (temperatura wody nie powinna przekraczać 36 - 37 stopni).

* Zamiast płynu do kąpieli z detergentami (sztucznie barwionego i aromatyzowanego) wybierz np. olejek do kąpieli albo płyn o pH zbliżonym do pH skóry (ok. 5,5), który nie zawiera mydła.