Dłonie

Spraw im rękawiczki, kwaśne mydło i dużo, dużo kremu

Dłonie

Spraw im rękawiczki, kwaśne mydło i dużo, dużo kremu

Nie tylko chemikalia i detergenty podczas zmywania i sprzątania, ale nawet zwyczajna woda i mydło niszczą skórę dłoni. W zimie ręce, narażone na mróz i chłód, a w pomieszczeniach na działanie suchego powietrza, szczególnie potrzebują nawilżania i natłuszczania.

Zasady pielęgnacji dłoni są proste:

* Ręce myj w letniej wodzie, nigdy w gorącej.

* Wybieraj mydła bezzapachowe, np. glicerynowe lub z dodatkiem kremu pielęgnacyjnego, a najlepiej zastąp je delikatnymi preparatami myjącymi, natłuszczającymi naskórek (możesz używać takich samych jak do ciała. Najlepsze dla skóry są preparaty o pH obojętnym lub kwaśnym; w aptekach można kupić tzw. kwaśne kostki do mycia).

* Wszelkie prace domowe wykonuj w gumowych rękawiczkach, a jeśli jesteś uczulona na lateks - w gumowych rękawiczkach z bawełnianą wyściółką.

* Po każdym umyciu wmasuj w dłonie krem do rąk.

* Trzymaj go w łazience, w kuchni, w pracy, noś w torebce.

* Wybieraj kremy, które jednocześnie pielęgnują paznokcie.

* W ciągu dnia używaj kremów lżejszych nawilżających, natłuszczająco-nawilżających, a na noc tłustych.

* Latem kupuj kremy z filtrami, które ochronią twoje dłonie przed

promieniami słonecznymi.

* Raz na tydzień zrób dłoniom delikatny peeling (enzymatyczny, drobnoziarnisty), nałóż maseczkę odżywczą (np. witaminową z serii Len Eva Natura).

* Bardzo wysuszone i piekące dłonie grubo posmaruj bardzo tłustym kremem lub wazeliną i zawiń w ręcznik (pół godziny przed telewizorem) albo załóż bawełniane rękawiczki (na noc).

Można też raz na jakiś czas wybrać się na zabiegi w gabinecie kosmetycznym, regenerujące skórę dłoni. Kosztują one około pięćdziesięciu złotych:

* Suche i spierzchnięte dłonie odświeża peeling enzymatyczny, który rozpuszcza zgrubiałą warstwę rogową naskórka i ułatwia wnikanie nakładanych później preparatów witaminowych i kolagenowych. Potem ręce trzykrotnie zanurza się w ciepłej parafinie, która szczelnie je otula. Na tak przygotowane dłonie zakłada się dwie pary rękawiczek: z cieniutkiej folii i frotte. Taka ciepła maska wygładza skórę dłoni.

* Przebarwienia na skórze rąk rozjaśniają kwasy owocowe. By nie podrażniły skóry, należy ją wcześniej przygotować. Przez mniej więcej dwa tygodnie przed zabiegiem smarujemy dłonie preparatami z kwasami owocowymi o niskim stężeniu (2 - 3 proc.).

W gabinecie wykorzystuje się silniej działające preparaty o wyższym stężeniu.

* Skórę zwiotczałą i pomarszczoną wygładzi tak zwany minilift.

Ręce smaruje się preparatem, który tężeje, tworząc sztywny, przylegający do dłoni pancerz. Taki zabieg wymusza gimnastykę mięśni dłoni, pobudza krążenie. Wygładza i odmładza skórę.

Najprostszy - pobudzający krążenie relaksujący masaż dłoni - niektóre kosmetyczki wykonują przy okazji manicure.

Oleje i witaminy

* Składniki tłuszczowe, m.in. wazelina, olej słonecznikowy, olej parafinowy, lecytyna oraz silikony, działają natłuszczająco, częściowo pozostają na powierzchni skóry, nie pozwalają uciekać wodzie z naskórka, chronią przed wiatrem i mrozem.

* Witamina E pomaga zachować wilgotność, chroni przed wolnymi rodnikami, powodującymi przedwczesne starzenie skóry.

* Witamina A - przeciwdziała przebarwieniom, reguluje odnowę naskórka.

* Keratyna wzmacnia płytki paznokci, zwiększa ich elastyczność, zatrzymuje wilgoć.

Zobacz wideo