Jak rzucić wszystko i robić to, co się kocha?

"W życiu pewne są tylko zmiany i nic nie trwa wiecznie, dlatego obserwujcie wszystko dookoła i szukajcie tak długo, aż znajdziecie swoje miejsce w życiu. My kobiety jesteśmy bardzo silne, pomysłowe i konsekwentne. I z odrobiną szczęści "skazane na sukces" - mówi Agnieszka Mienik, założycielka Gabinetu Bezpiecznej Kosmetyki - Estetyka i opowiada o tym, jak jej udało się przekuć swoją determinację, by robić to, co kocha - na sukces w biznesie.

Małgorzata Smoczyńska: Jaka była Twoja droga do własnego biznesu? Skąd pomysł na własny gabinet kosmetyki estetycznej?

Agnieszka Mienik: W 1995r rozpoczęła się moja przygoda z kosmetykami. Najpierw Soraya, później Johnson&Johnson, a na koniec Pierre Fabre. Wszędzie pracowałam z kosmetykiem, a później z kosmetykiem i lekarzem Patrzyłam jak w Polsce rodzi się medycyna estetyczna, odwiedzałam powstające gabinety, obserwowałam i żałowałam, że nie jestem lekarzem, że już nim nie zostanę. Wtedy postanowiłam, że zostanę kosmetyczką, a właściwie kosmetologiem. Poszłam na studia kosmetologiczne i tam zakochałam się w tym zawodzie. Wcześniej zastanawiałam się ile lat jeszcze mogę pracować w korporacji, a na studiach odkryłam, że chcę byś kosmetyczką. Ale nie taką zwyczajną, wiedziałam, że dużego doświadczenia, które jest mocną stroną wielu kosmetyczek jeszcze nie mam, ale postawiłam na wiedzę. Postanowiłam, że będę wyedukowaną kosmetyczką. Cały czas się dokształcam, uczestniczę w wielu szkoleniach i sięgam tam, gdzie jako kosmetyczka mogę sięgnąć.

Otwarcie biznesu po latach pracy w korporacji to spore wyzwanie - co Cię najbardziej do tego motywowało? co było najtrudniejsze?

Korporacja wyciska z ciebie wszystkie siły, a jak już jej nie masz, to do widzenia, przychodzą młodsi, bardziej zdesperowani i gotowi na wszystko. Wiedziałam, że kiedyś się "wypalę" więc musiałam mieć plan B. Wiedziałam już co chcę robić, tylko że nikt nie przyjmie do pracy kosmetyczki, która ma ponad 40 lat i żadnego doświadczenia. Musiałam stworzyć sobie stanowisko pracy sama. Motywowało mnie to, że robię coś nowego, coś dla siebie. Że to ja decyduję o wszystkim. Nie muszę pytać nikogo o zgodę, ani raportować moich dokonań. Trudnością był kompletny brak doświadczenia w prowadzeniu gabinetu kosmetycznego. Ale doświadczenie zdobywane w przez lata w korporacjach zaowocowało. Zaprosiłam do współpracy koleżankę ze studiów, która od kilku lat pracowała w gabinecie kosmetycznymi to ona uczyła mnie całej organizacji pracy. Ja zajęłam się PRem i marketingiem. Monika jest ze mną cały czas. Jest managerem gabinetu i kosmetyczką. Z obydwu funkcji wywiązuje się świetnie. Wiem, że postawiłam na właściwą osobę i cieszę się, że mam ją obok.

Ile miałaś lat gdy powstała Twoja firma - Gabinet Bezpiecznej Kosmetyki - Estetyka ? Czy wiek ma jakiekolwiek znaczenie, gdy chcemy otworzyć biznes? W czym pomaga, w czym przeszkadza?

Miałam 40 lata gdy odeszłam z korporacji i założyłam "Estetykę". I to był dobry czas. Wcześniej nie do końca wiedziałam czego chcę, dzieci były młodsze, wymagały więcej czasu i uwagi, a praca w korporacji gwarantowała co miesiąc stały dochód. W momencie gdy podjęłam decyzję, że odchodzę, wiedziałam już co będę robić, a doświadczenie zdobyte przez lata pracy bardzo mi pomogło. Wcześniej nie miałam tyle odwagi by iść "na swoje". Sądzę, że wiek nie ma tak dużego znaczenia, jeżeli wiemy co chcemy robić.

Co Ci daje prowadzenie własnego biznesu? jakie są największe korzyści?

Prowadząc firmę, sama organizuję sobie plan pracy, nikt mi nie narzuca co mam robić, gdzie i kiedy. Nie muszę nikomu raportować co robiłam itp. Sama też ponoszę odpowiedzialność za podjęte decyzje. Prowadzenie gabinetu to moja niezależność i moja duma. Mam świetny zespół, zadowolone klientki, które chętnie polecają nas wśród znajomych. Pracując u siebie inaczej odczuwam zmęczenie i szybciej się regeneruję. Czasami wracam z pracy tak zmęczona, że nie chce mi się z nikim gadać, ale tak w środku rozpiera mnie radość, że widzę owoc mojej pracy i nie mam tu na myśli tylko aspektu finansowego. Ja się "ładuję "energią i zadowoleniem moich klientek. I tak się jakoś składa, że Estetyka przyciąga tylko pozytywne i miłe osoby.

W jaki sposób budujesz markę swojego gabinetu? Jak wyróżniasz się spośród konkurencji?

Czasami z przerażeniem obserwuje ilość gabinetów kosmetycznych, która wokół powstaje, boję się, że zaczyna się robić ciasno dla nas wszystkich i nie wszyscy przetrwają. Na co liczy osoba, która otwiera piąty gabinet na tej samej ulicy .Szanuję konkurencję i to ona wpływa na to, że ciągle podnoszę sobie poprzeczkę. Ja postawiłam na jakość. Podobno kryzys przetrwają gabinety tanie i gabinety gwarantujące bardzo dobry poziom usług, a ja chcę należeć do tych drugich. Uczestnicząc w spotkaniach z różnymi kobietami, rozmawiając z nimi, wyciągam wnioski - takie rozmowy to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat potrzeb naszych potencjalnych klientek. Często słyszałam, że panie nie chodzą do kosmetyczki, ponieważ mają niemiłe wspomnienia, ktoś ich zraził i a czasami nawet zrobił krzywdę. Dlatego Estetyka, to Gabinet Bezpiecznej Kosmetyki. Bardzo wykwalifikowany personel, sterylizowane narzędzia, jednorazowe materiały, certyfikowany sprzęt i sprawdzone zabiegi. W kwietniu mój gabinet otrzymał certyfikat Najwyższej Jakości Usług przyznawany po bardzo rygorystycznej (i tajnej) weryfikacji usług i standardów, które gabinet powinien spełniać, aby taki certyfikat otrzymać.

Mając takie założenia i rzeszę wiernych klientek, kryzysu się nie boję.

Co to dla Ciebie znaczy "Być Liderką Własnego Życia"? Czy masz poczucie, że własna firma Ci w tym pomaga?

Jestem Liderką Własnego Życia, a moja firma to nieograniczone pole aby się na nim realizować. Po kilku latach prowadzenia własnego biznesu, nie wyobrażam sobie bycia Liderką będąc na jakimkolwiek etacie .

Jaką radę dałabyś kobietom, które marzą o założeniu własnej firmy, a brakuje im odwagi, by to marzenie zrealizować?

Marzenia to jedno, a ich realizacja to drugie. Trudno osiągnąć sukces, bez pasji i marzeń. Nie ma jednej rady i łatwo jest radzić z perspektywy dobrze już prosperującego przedsiębiorstwa. Ale na pewno nie należy podejmować pochopnych decyzji. Warto obmyślać plan B, mając stałą pracę, chociaż nie wiem jak wspaniałą i satysfakcjonującą. W życiu pewne są tylko zmiany i nic nie trwa wiecznie, dlatego obserwujcie wszystko dookoła i szukajcie tak długo, aż znajdziecie swoje miejsce w życiu. My kobiety jesteśmy bardzo silne, pomysłowe i konsekwentne. I z odrobiną szczęści "skazane na sukces".

Agnieszka Mienik - kosmetolog

Właścicielka Gabinetu Bezpiecznej Kosmetyki Estetyka

www.BezpiecznaKosmetyka.pl

Absolwentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Gabinet Estetyka, który powstał w 2007roku to zwieńczenie jej marzeń o własnym biznesie, jakie rodziły się podczas pracy w firmach farmaceutycznych. Ukończyła wiele kursów i szkoleń z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała, stale też podnosi swoje kwalifikacje. Przez kilka lat współpracowała z dermatologami oraz lekarzami medycyny estetycznej nabierając doświadczenia pod okiem najlepszych specjalistów w tych dziedzinach. Jest autorką wielu artykułów z dziedziny kosmetologii. Ekspert w czasopiśmie InStyle i Mamy Dziecko (rubryka "Piękna w ciąży").Jej pasja to gabinet, jego rozwój i dążenie do doskonałości w zabiegach i usługach proponowanych w Estetyce.

I Ty bądź Liderką Własnego Życia! Codziennie krok po kroku wzmacniaj swoją pewność siebie, skuteczność w działaniu, świadomość własnych talentów i mocnych stron. A jeśli potrzebujesz wsparcia innych kobiet i dodatkowej motywacji, aplikuj do III edycji studium Szkoła Liderek - dołącz do kobiet, które obudziły w sobie Liderkę.

W trzeciej edycji Szkoły Liderek można aplikować do dwóch różnych programów edukacyjnych:

1. "Liderka Własnego Życia" - dla kobiet chcących wziąć sprawy w swoje ręce, sprawdzić się w działaniu i wzmocnić pewność siebie

2. "Od pomysłu do biznesu" - dla kobiet pragnących otworzyć własny biznes, który odniesie sukces rynkowy oraz rozwinąć w sobie kompetencje przedsiębiorcy

W każdym z powyższych programów czeka 12 miejsc dla kobiet najbardziej zmotywowanych, gotowych na zmianę i chcących wziąć sprawy w swoje ręce.

Zapraszamy wszystkie kobiety, niezależnie od tego, co teraz myślą o sobie i swoich możliwościach. Nie jest bowiem istotne z jakim poziomem wiary w siebie przychodzisz - kończąc Szkołę Liderek, dzięki sprawdzeniu się w działaniu - na pewno będziesz miała jej nieporównanie więcej i poczujesz się liderką swojego życia. Aplikuj już teraz - o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz rozmowa rekrutacyjna.

Więcej informacji na WWW.kobietyisukces.pl/szkola-liderek

Portal Kobieta.gazeta.pl objął Patronat medialny nad kampanią "Liderka Własnego Życia"

Organizatorzy Szkoły Liderek: Akademia Kobiet Sukcesu, Instytut Przemiany

Partnerzy Strategiczni Szkoły Liderek: Noa Cowork, Inspiration Space

Partnerzy Trzeciej Edycji Szkoły Liderek: AIP Business Link, Akademia Rozwoju Biznesu, Atena Research&Consulting, BNI, Chiltern Business Farm, Ebru Design, Integria, Hyper Square, Polska Przedsiębiorcza, Psycholab

Więcej o: