Dzień babć? Cały 2014 będzie do nich należał!

?Seniorki rodu, nestorki rodziny, drogie babcie - korzystamy z Waszych doświadczeń i czerpiemy inspirację, z tego jakie jesteście wspaniałe?. Podpisano: projektanci, dokumentaliście, fotografowie.

W 2013 roku do grona babć dołączyło zapewne wiele kobiet - część z nich prawdopodobnie nie identyfikuje się ze skojarzeniami, które ze sobą niesie ten wyraz. Emocje - narodziny pierwszego wnuczęcia to jedno, ale bujany fotel i robótka ręczna to już coś całkiem innego. W Wielkiej Brytanii babcią pod specjalnym nadzorem (fotografów i dziennikarzy) została Carole Middleton, matka księżnej Kate oraz małego George'a. Pani Carole jest także przykładem potwierdzającym tezę, że dzisiejsze 50-latki, wyglądają jak dawne 40-latki.

 

Carole MiddletonCarole Middleton Fot. AP/Alastair Grant

Carole Middleton. Fot. AP/Alastair Grant

"Między 50-tką a zgonem"

Babcie wychodzą z cienia także pod względem modowym. Swoim doświadczeniem, przeżyciami i dystansem mogą obdzielić kilka pokoleń. Na pokaz Givenchy swoją babcię przyprowadziła modelka Natalia Vodianova. O starszych paniach, ich stylu i wyczuciu smaku od kilku lat pisze na swoim blogu Ari Seth. Internetowe wpisy zamieniły się ostatnio w poważną produkcję filmową, a fotograf i blogger poszedł o krok dalej i nakręcił dokument "Advanced Style" o stylowych damach. Na razie Ari pokazuje swoje dzieło na festiwalach filmowych, jest jednak szansa, że film trafi na dostępny w Polsce przegląd (mamy w końcu przegląd filmów poświęconych modzie, w który się idealnie wpisuje).

 

- Kiedy pytają mnie ile mam lat, odpowiadam - między pięćdziesiątką a zgonem - śmieje się jedna z kolorowych bohaterek filmu Setha. Każda z nich wyróżnia się nie tylko w swojej grupie wiekowej, ale także na tle całej populacji. - Wszyscy chcą wyglądać jak inni, a każdemu wydaje się, że ma osobowość - dodaje kolejna dama. Zdaniem jeszcze jednej starszej pani, wyróżnianie się stylowym wyglądem ma same zalety, a jedną z nich jest fakt, że dobrze ubrani ludzie są lepiej traktowani.

 

Stylowe babcieStylowe babcie Fot. East News

Eleganti - z lewej strony z Nowego Jorku, z prawej rodzima, z Warszawy. Fot. Screen YouTube, archiwum prywatne

Alfabet towarzyski

Na zdjęciach młodość wygląda najlepiej? Nonsens! Tim Walker, znany fotograf modowy skierował swój obiektyw na ekscentryczne starsze panie. W jeszcze niewydanym albumie "The Granny Alphabet" pokazał fotografie starszych pań, każdą kobietę przedstawiając zabawnym wierszykiem. Co w tym projekcie najbardziej ujmuje, to fakt, że dochód ze sprzedaży zostanie przekazany brytyjskiej fundacji Friends of Eldery.

 

Tim Walker The Granny AlphabetTim Walker The Granny Alphabet Fot. Tim Walker/The Granny Alphabet

Jedna z bohaterek albumu The Granny Alphabet. Fot. Tim Walker

Moda i uroda

Bluzki zapinane pod szyję, kardigany, spódnice za kolana, buty na niezbyt wysokim obcasie i niewielkie torebki do zawieszenia na przedramieniu - babciny styl podbił także wybiegi. Pomyślcie także o zastosowaniu w codziennych stylizacjach elementów typowych dla wiekowych elegantek - kapelusików, chust, apaszek i rękawiczek.

 

Pokazy modyPokazy mody Fot. East News

Zachowacze, stonowane zestawy z jesiennych pokazów mody. Fot. East News

Dodajecie to tego jeszcze ufarbowane na siwy kolor włosy, a uzyskacie kompletny "look wybiegowy" - jak mawiają nasze koleżanki z redakcji modowych. Przeciwniczki imitowania, a zwolenniczki oryginalnych dodatków, odsyłamy prosto do babcinych szaf. Kto wie, co kryją?

 

Pokazy modyPokazy mody Fot. East News

Siwe włosy - nie tylko na starszych głowach. Fot. East News

Więcej o: