"Do kiczu i tandety niedaleka droga" - blogerzy modowi o stylu Polaków

Moda choć może nie każdego interesuje, to nieustannie wzbudza kontrowersje. Do tematów najbardziej gorących należą: sandały i skarpety, stringi i dżinsy oraz podróbki. Jak styl rodaków oceniają blogerzy - nowa opiniotwórcza i nie mniej kontrowersyjna grupa zawodowa?

Do udziału w analizie stylu Polaków* zaproszono prawie setkę rodzimych blogerów zajmujących się modą i stylem. Imponująca liczba? Dla osób, które potrafią wymienić pięć najczęściej przewijających się w mediach nazwisk z pewnością. Badani zastanawiali się nad najciekawszymi i najgorszymi trendami, które zyskały społeczną akceptację, wytknęli modowe zbrodnie i wskazali najlepiej ubrane gwiazdy.

Styl ogólnopolski

Czy można w ogóle powiedzieć, że my, naród polski, mamy dobry gust? Dla czterech na 10 blogerów parających się modą, Polacy wyglądają niczego sobie, choć nasz styl jest ich zdaniem bezpieczny i zachowawczy, a polska szafa nie jest miejscem na szaleństwa. Co trzeci z modowych specjalistów stwierdził, że stajemy się bardziej otwarci na nowe trendy i eksperymenty w garderobie. Charlize Mystery uważa, że: - Poszukiwania własnego stylu, odwaga i chęć wyróżnienia się w tłumie to z pewnością domena młodego pokolenia, które dziś ma nieograniczone możliwości czerpania modowych inspiracji i wcielania ich w życie. Czy porównując się do krajów zachodnich mamy się czego wstydzić? - Oczywiście przykłady stylizacji z królestwa kiczu i tandety można mnożyć, jednak nie bądźmy dla siebie aż tak surowi - komentuje blogerka.

 

Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej. Rys. Stendi.pl/Grupa Allegro

Inspiracje z podziałem na płeć

Pokazy mody, wystylizowani przechodnie na ulicy, a może postacie filmowe - czy tu szukamy inspiracji do codziennego i odświętnego stylizowania się? Nic z tych rzeczy. Zdaniem trzech na czterech badanych, najpopularniejszym źródłem inspiracji dla Polaków są... galerie handlowe, a kupujemy i ubieramy się w to, co akurat jest dostępne na sklepowych półkach. Bardziej sumiennie do tematu podchodzą kobiety, które zanim coś kupią upewniają się, co proponują magazyny modowowe, portale lifestylowe oraz blogi.

Kwestia smaku

Czasami jednak gruntowny "research" nie pomaga, a pomysł na udany zestaw okazuje się nietrafionym pomysłem. Jakie grzechy zdaniem blogerów popełniamy najczęściej? Skarpetki noszone do sandałów, stringi wystające z damskich spodni, kiczowate podróbki znanych marek - to nasze polskie, znane i przerabiane już wielokrotnie, grzechy główne. Jako mniejsze przewinienia wskazywane przez specjalistów ds. mody wymieniane jest także noszenie rajstop do butów z odkrytym palcem oraz noszenie obcisłych ubrań podkreślających fałdki tłuszczu.

Jak tłumaczy autorka kultowego bloga Faszyn from Raszyn : - Spektakularnych przykładów modowych wpadek i złego gustu nie brakuje. Często jest to efekt ślepego podążania za modą, ale w jej karykaturalnym wydaniu. (...) Niektórzy bez ogródek zapominają o niepisanych zasadach stylu, a inni chcą na siłę udowodnić, że znają się na modzie, stając się tym samym jej ofiarą. Do kiczu i tandety niedaleka droga - dodaje blogerka.

 

Czym jest dla Polaków markowa odzież? Kupowaną w sieciówkach. Rys. Stendi.pl/Grupa Allegro

Ślepy pęd

Czasami chcemy dobrza, a później okazuje się, że trend z paryskich wybiegów, tak lansowany przez dziennikarzy, wcale nie był taki świetny, jak się na początku wydawało. Kto zdaniem blogerek zasilił w ostatnich latach szeregi prawdziwych ofiar mody? Ci, którzy źle wybrali. Na liście najmniej udanych trendów króluje obuwie: trampki na szpilce oraz ostre szpice w damskim obuwiu. Na uznanie badanych nie zasłużyły również motywy zwierzęce, przesadnie odblaskowe kolory oraz symbol dzieci kwiatów, czyli jeansowe dzwony.

Jakie trendy się przyjęły i zostały dobrze przyjęte przez blogerów? Na pewno te oscylujące wokół kolorów: kontrastowe, czarno-białe zestawienia, pastele i neony, ale również te zalecające umiar i minimalizm.

Polskie gwiazdy

Dla nikogo chyba nie będzie niespodzianką trójka najlepiej ubranych polskich gwiazd wybranych przez modowych blogerów. Małgorzata Socha i Olivier Janiak to znani Polacy, który pojawiają się w każdym tego typu zestawieniu. Na pierwszych miejscach znaleźli się także: Małgorzata Kożuchowska, Monika Brodka, Radzimir Dębski oraz Robert Kozyra.

 

Socha i Janiak na podium. Rys. Stendi.pl/Grupa Allegro

- Małgorzata Socha to mistrzyni w dobieraniu ubrań odpowiednich do sylwetki - wymienia zalety aktorki Monika Jurczyk "Osa", Osobista Stylistka , zasiadająca m.in. w jury Newsweeka wybierającym najlepiej i najgorzej ubranych Polaków. - Małgorzata Kożuchowska jest bardziej zachowawcza, ale niektóre kreacje są po prostu genialne. Za to Monika Brodka, moim zdaniem, to najlepiej ubrana gwiazda, nie boi się eksperymentów i idzie własną drogą. Olivier Janiak wygrywa wszystkie rankingi i mimo tego, że wygląda naprawdę świetnie to smutne, że nie ma konkurencji. Chociaż Radzimir Dębski depcze mu po piętach, a Robert Kozyra ma odwagę i styl jednocześnie, więc cieszę się, że znalazł się w rankingu - dodaje Jurczyk.

My też się cieszymy, przede wszystkim dlatego, że w ocenach speców wypadamy naprawdę nienajgorzej (wbrew wcześniejszym obawom). Choć pamiętajmy, że zawsze mamy co zmieniać i nad czym pracować.

*Badanie zostało przeprowadzone przez specjalistów ze Stendi.pl z Grupy Allegro, sklep z markową odzieżą oraz obuwiem. W badaniu wzięło udział 150 blogerek i blogerów aktywnie piszących w kategorii fashion, z czego niemal 100 odpowiedziało na 100% pytań zawartych w ankiecie. Badanie składało się z kilkunastu pytań zamkniętych oraz kilku otwartych.

Więcej o: