Więcej z życia: Skąd się biorą koszmary senne?

Wypadające włosy, ucieczka przed nieznajomym, straszne potwory i wiele, wiele innych. Koszmary sprawiają, że budzimy się w środku nocy zlani potem, nie pozwalają nam zasnąć lub zwyczajnie psują nam poranek. Czym są i czy można im zapobiec?

O czym śnimy?

Koszmary zaczynamy mieć już jako dzieci. Tworzą się prawdopodobnie kiedy kształtuje się w nas sumienie i poczucie winy. U dorosłych marzenia senne mogą być związane z pragnieniami, lękami i traumatycznymi wydarzeniami. Nie występują jednak u wszystkich ludzi. Niektórzy twierdzą nawet, że nigdy nie mają żadnych snów. Badanie przeprowadzone na 4 tysiącach kobiet i mężczyzn pokazało, że 48% z nich w ogóle nich ma koszmarów, jedna na dziesięć osób przyznała się, że koszmary męczą je kilka razy w roku, a jedna osoba na 20 powiedziała, że koszmary towarzyszą jej aż kilka razy w tygodniu. Najczęstszymi zmorami sennymi było spadanie z wysokości, pogoń, paraliż - sny, które w rzeczywistości nie mają odzwierciedlenia w życiu tych ludzi. Kobietom częściej śni się żałoba, osierocenie, molestowanie seksualne i wypadanie włosów lub zębów. Zdaniem dr Michaela Schreda, który analizował wyniki badania, wypadanie włosów i zębów może świadczyć o tym, że kobiety panicznie boją się stracenia urody. Zostało także udowodnione, że kobietom częściej śnią się koszmary przed i podczas miesiączki. Mężczyźni natomiast częściej śnią o przemocy i utracie pracy. Osobom z obu grup często śni się także zdawanie egzaminów lub ucieczka przed potworami. Te koszmary mogą świadczyć o tym, że boją się wykonania jakiegoś zadania, którego najchętniej by uniknęli.

Choroba?

Ciężko stwierdzić czy koszmary mogą źle świadczyć o naszej psychice. Według badań amerykańskiego specjalisty ds. snu Barrego Krakowa, które przeprowadził wśród osób dorosłych, mających problemy z częstymi koszmarami, 80% leczyło się u psychologa, 68% doświadczyło traumatycznego przeżycia, a 40% było molestowanych seksualnie. Naukowcy z uniwersytetu z Yuzuncu Yil w Turcji odkryli jednak, że osoby, które późno kładą się do łóżka, są bardziej narażone na koszmary. Mogą się także zdarzać jeśli lubimy najadać się przed snem lub zdarza się nam obejrzeć horror.

Dlaczego je mamy?

Davina Mackail - brytyjska ekspertka od snów twierdzi, że koszmary wiążą się z nierozwiązanymi problemami i niezamkniętymi zadaniami. Tak wyładowuje się nasza psychika kiedy jesteśmy rozdrażnieni i pełni stresu.

Koszmary senne mogą powodować, że następnego dnia obudzimy się niespokojni, zmęczeni i niechętni do pracy. Wpływają na gorszą jakość snu lub powodują, że sen kojarzy nam się ze złem ostatecznym. Ich powodem może być stresujące życie, problemy osobiste i zawodowe, uzależnienia od alkoholu, papierosów, narkotyków i nadmierne picie kofeiny, depresje i nerwice, a także niektóre leki moczopędne, pobudzające i rozszerzające oskrzela. Niedobory snu mogą być bardzo niebezpieczne. W nocy nasz organizm powinien się regenerować, powracać do pełni sił. Jeśli nam go zabraknie będziemy rozdrażnieni, spadnie nam koncentracja i opóźni się refleks. Wtedy możemy zagrozić nie tylko sobie, ale także innym, dlatego nie wolno bagatelizować problemu bezsenności.

Lęk, a koszmar

Istnieje także różnica między lękiem nocnym, a koszmarem. Ten pierwszy występuje w pierwszej części snu, w jego bardzo głębokiej fazie, której zwykle człowiek nie pamięta. Koszmary natomiast pamiętamy zawsze bo występują w drugiej części snu, w fazie płytszej, z której łatwiej się wybudzić, dlatego pamiętamy widziane obrazy.

Jak radzić sobie z koszmarami?

Okazuje się, że jest metoda na to, aby po nieprzyjemnym wybudzeniu w środku nocy ponownie zapaść w sen. Przede wszystkim należy zadbać o jakość snu. Pić mniej alkoholu i kawy, spróbować ograniczyć stres i kłaść się spać codziennie o tych samych godzinach. Amerykańscy naukowcy twierdzą, że łatwiej nam będzie zasnąć jeśli wyobrazimy sobie przyjemne zakończenie snu. Warto także rozmawiać z osobami i postaciami, które występują w koszmarze. Wtedy wydadzą się mniej przerażające i lęk przed ponownym zaśnięciem będzie mniejszy

Zobacz porady eksperta jak lepiej spać

Więcej o: