Wystarczająco Perfekcyjna Pani Domu: Jak czyścić i przechowywać obuwie?

Do rzadkości należy widok błyszczących, wypucowanych butów, a przecież staropolskie przysłowie mówi "Poznać Pana po cholewach". Jak więc o nie dbać, by lepiej wyglądały i dłużej nam służyły?

Przede wszystkim najlepiej nowe buty zabezpieczyć preparatem do impregnacji. Staną się odporniejsze na deszcz, śnieg i zabrudzenia. W trakcie użytkowania regularnie wycierajmy je z kurzu i błota. Dłużej zachowają nowy wygląd.

W każdym domu powinno znaleźć się pudełko z pastą do butów oraz szczotka do pastowania i polerowania obuwia.

Obuwie skórzane powinno być przechowywane na prawidłach lub wypchane starymi, pomiętymi gazetami. Buty przemoczone z widocznymi białymi zaciekami najlepiej najpierw zmyć wodą (możesz dodać odrobinę octu), dokładnie wytrzeć i wysuszyć z dala od kaloryferów. Gdy wyschną natrzyj je pastą i wypoleruj. Pękaniu skóry zapobiega nacieranie butów od czasu do czasu olejem rycynowym. Obuwie zimowe z wysoką cholewką najlepiej wieszać na specjalnym wieszaku lub do buta wstawić butelkę po wodzie mineralnej.

Buty z jasnej skóry zmywaj szmatką zwilżoną mlekiem, a po wyschnięciu wypastuj bezbarwną pastą. Mlekiem dobrze czyści się też lakierki, które po wyschnięciu przecieramy rozkrojoną cebulą. Od czasu do czasu można je też smarować gliceryną, wazeliną lub olejem rycynowym, co zapobiegnie pękaniu lakieru.

Zabrudzone błotem i zakurzone wyroby z zamszu lub nubuku czyścimy specjalną dwustronną szczoteczką (stroną z gumowymi kolcami). Po oczyszczeniu impregnujemy je preparatem do zamszu lub nubuku. Po 30 minutach szczotkujemy drugą stroną szczotki wykonaną z włosia lub z miękkich drucików.

Świeże tłuste plamy należy posypać mąką ziemniaczaną lub talkiem i zostawić na kilka godzin, a następnie oczyścić miękką szczotką. Niewielkie plamy udaje się też zetrzeć szkolną gumką.

Pamiętajmy, że czyścić należy także obuwie tekstylne i sportowe. Obuwie tekstylne i z tworzywa sztucznego myjemy w wodzie z mydłem, szorując szczotką jeśli trzeba, a następnie wycieramy do sucha i wypychamy gazetami pozostawiając do wyschnięcia. Białe skórzane buty sportowe należy czyścić codziennie z kurzu wilgotną ściereczką zwilżoną w mleku. Wysuszoną skórę dobrze jest natrzeć bezbarwną pastą lub kremem.

Kalosze myjemy zawsze zaraz po przyjściu do domu, a po wytarciu można wetrzeć w nie glicerynę z wodą.

Więcej o: