Poradniki pomagają Polakom w małych cudach - przemianach które są osiągalne dla każdego z nas [LISTA DZIESIĘCIU BESTSELLERÓW]

Według rankingu sklepu Merlin.pl, Polacy najchętniej szukają porad dotyczących zdrowego żywienia. Na pierwszym miejscu znalazł się bowiem poradnik dotyczący wypieku chleba. Interesuje nas także dobry wygląd (dwie pozycje) i wewnętrzne, głębokie przemiany (również dwa poradniki). Sprawdzamy, w jakich jeszcze dziedzinach ochoczo się doskonalimy.

Ola Długołęcka, Kobieta.gazeta.pl: Trzy pierwsze miejsca w zestawieniu najlepiej sprzedających się poradników Merlin.pl zajęły książki dotyczące zdrowia i odżywiania. Czy to nowy trend czy samodoskonalenie się w tej dziedzinie to nic nowego?

Anna Wasilewska, Kierownik Działu Promotorów Merlin.pl: Temat samodoskonalenia jest teraz bardzo popularny. Chcemy być coraz lepsi w wielu dziedzinach naszego życia: zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Na rynku możemy dziś znaleźć ogromną liczbę poradników praktycznie na każdy temat. Na pewno możemy to uznać za znak czasu, ponieważ obecnie często musimy pełnić kilka ról i chcemy je wykonywać perfekcyjnie, a na pewno przynajmniej bardzo dobrze i czerpać z tego satysfakcję. Takie poradniki mają nam to ułatwić.

Trzy pierwsze miejsca dla poradników dotyczących zdrowia i odżywiania nie dziwią, bo moda na prowadzenie zdrowego stylu życia zatacza coraz szersze kręgi. Rośnie liczba osób uprawiających sport i dbających o prawidłowe odżywianie. Druga przyczyna to z pewnością nowe hobby Polaków - gotowanie.

Jak bardzo silną pozycje w sprzedaży ma kategoria poradniki? Jakie rodzaj książek cieszy się największą popularnością pod względem sprzedaży?

- Poradniki mają istotne znaczenie dla naszego sklepu i stanowią jedną z większych kategorii. Największą popularnością cieszą się te z dziedzin: zdrowie i uroda oraz te o tematyce psychologicznej.

Na pierwszym miejscu zestawienia bestsellerów jest "Chleb. Techniki wypieku, przepisy, wskazówki" Jeffreya Hamelmana. W jaki trend wpisuje się popularność tego poradnika?

- Obecnie w wielu domach króluje trend eko. Pokochaliśmy naturalną, zdrową żywność i coraz częściej przykładamy wagę do tego, co jemy - to podejście modne, ale przede wszystkim dobre dla naszego zdrowia. Coraz częściej, jeśli mamy tylko na to czas, decydujemy się też sami robić domowe przetwory czy właśnie piec chleb.

Dlaczego akurat ta książka stała się absolutnym hitem? Co sprawia, że Hamelman cieszy się największym uznaniem?

- Hamelman to nie jedyna osoba pisząca o chlebie, wśród innych można wymienić m.in. takich autorów, jak Silvana De Lauro czy Andrzej Fiedoruk. Jednakże zwykle inne książki to opracowania zbiorowe czy zlepki przepisów pochodzących od różnych autorów.

Co sprawiło, że akurat książka Jeffreya Hamelmana zdobyła bardzo duże uznanie? Prawdopodobnie to, że jest to pozycja zarówno dla amatorów, jak i dla wprawionych fachowców w dziedzinie wypieków. Czytelnik prowadzony jest krok po kroku przez proces wyrabiania ciasta i wypieku. Nie ma w tej książce kolorowych zdjęć, za to wyróżnia się ona bardzo dopracowaną zawartością merytoryczną.

 

Na drugim miejscu kolejna pozycja o jedzeniu: "Zamień chemię na jedzenie" Julity Bator. Kim jest autorka i skąd czerpie swoją wiedzę?

- Julita Bator od czterech lat stara się, nie wydając dużych sum na kupowanie wyłącznie ekologicznych produktów, żyć bez "chemii". Do zmiany stylu odżywiania i życia całej rodziny zmotywowało ją to, że jej dzieci mają silną alergię na polepszacze smaku i konserwanty.

Czy zdaniem Bator rzeczywiście da się odejść całkowicie od chemii w jedzeniu?

- Na pewno warto próbować ograniczać jej ilość w codziennym jadłospisie. Julita Bator zwraca uwagę na produkty, których często nawet nie podejrzewamy o to, że zawierają chemię. W jej książce znajdziemy też ciekawe przepisy i cenne porady na temat tego, jak unikać szkodliwej żywności, a nawet jakich naczyń używać i jak przemycać wartościowe produkty w potrawach.

Na liście bestsellerów nie zabrakło także pozycji poświęconych modzie - jednej z bardziej kapryśnych i dla wielu niezrozumiałych działek. Jakie to książki?

- "Całkowita przemiana. Zmień swoje życie w 24 godziny" Trinny Woodall i Susanny Constantine oraz "Rzeczowo o modzie męskiej" Michała Kędziory.

Co zdaniem Woodall i Constantine sprawia, że "źle się ubieramy"?

- W książce "Całkowita przemiana. Zmień swoje życie w 24 godziny" jej autorki dowodzą, że modowe porażki często wynikają z blokad psychicznych lub niewłaściwej oceny własnego wyglądu.

Piękna dwudziestolatka kryje się pod strojami w nijakich kolorach lub swetrem swojego dziadka, ponieważ była prześladowana w szkole. W tym przypadku problemem jest uraz emocjonalny. Kobieta w średnim wieku nigdy nie nosi sukienek, bo ktoś jej kiedyś powiedział, że ma grube nogi. Tutaj ograniczenia związane są z uwarunkowaniami fizycznymi.

Czy po lekturze tego poradnika rzeczywiście można przejść tak głęboką - bo przecież psychiczną - przemianę?

- Zdaniem autorek potrzeba tylko jednej doby i wiary w to, że będzie lepiej. Stylistki zachęcają, by potraktować ich książkę jako metodę, która pomoże uzdrowić własne wnętrze, by móc błyszczeć na zewnątrz.

Czytelniczki mogą dzięki niej dotrzeć do sedna problemu i rozpoznać, dlaczego są z siebie niezadowolone. Poradnik zawiera też informacje potrzebne do zmiany swojego wyglądu i motywuje do podjęcia działania.

 

Książkę Michała Kędziory o modzie męskiej kupują częściej kobiety, chcące pomóc partnerom, czy pragnący samodoskonalić się mężczyźni?

- "Rzeczowo o modzie męskiej" to kompleksowy, przystępnie napisany przewodnik dla panów. Zawiera praktyczne porady i wskazówki oraz liczne ciekawostki na temat ubioru i historii legendarnych modeli. Przeznaczony jest dla mężczyzn w każdym wieku, bez względu na preferowany styl. A kupują go zarówno panowie, jak i panie, które chcą w ten sposób podpowiedzieć swoim mężczyznom, jak lepiej się prezentować.

Nie mogę nie zapytać o bestsellerową pozycję numer pięć, czyli "Zmień swoje życie z Ewą Chodakowską. 30 dni, minut, treningów, przepisów". Czy ta "power trenerka" zamieniła się w kurę znoszącą złote jajka? Czy jej twarz i nazwisko to gwarancja sprzedażowego hitu?

- Ewa Chodakowska to w tym momencie zdecydowanie najpopularniejsza w Polsce trenerka, czego potwierdzeniem jest to, że jej książka bardzo dobrze się sprzedaje. Dużą popularnością cieszy się także dziennik fitness firmowany jej nazwiskiem.

Mamy piękne ciało, jesteśmy dobrze ubrani. Czas na zmianę wnętrza. Po czyje rady najchętniej sięgają Polacy?

- Reginy Brett i Josepha Murphy'ego. Regina Brett, autorka książki "Jesteś cudem" to doświadczona przez los dziennikarka, która uważa, że szczęście zależy od nas samych - od naszych wyborów i decyzji, które najczęściej wcale nie są tak trudne, na jakie wyglądają. Jej zdaniem każda próba zmiany świata wokół siebie na lepsze sprawia, że dokonujemy rzeczy niemożliwych. Cudów, które są osiągalne dla każdego z nas. Codziennie.

Z kolei Joseph Murphy, autor "Potęgi podświadomości" , to doktor religioznawstwa, filozofii i prawa, a także autor popularnych na całym świecie książek na temat wiary w niezwykłą moc umysłu i ducha. Był prekursorem i krzewicielem pozytywnego myślenia.

 

Co wyjątkowego daje czytelnikowi ten drugi poradnik? Jak w trzech krokach można streścić proponowane przez autora skrócenie drogi do marzeń?

- Wiele osób uważa, że "Potęga podświadomości" to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano. Ta książka pomogła milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia. Teraz do rąk czytelników trafia nowe wydanie uzupełnione komentarzami z nigdy nie publikowanych prac autora.

Rewolucyjne techniki doktora Murphy'ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: Jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i możesz to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu, a twoja wiara stanie się rzeczywistością.

Na liście hitów mamy też poradnik Perfekcyjnej Pani Domu - Małgorzaty Rozenek. Zamyka dziesiątkę bestsellerów poradnikowych Merlin.pl. Czy, żeby dobrze sprzątać własny dom naprawdę należy wcześniej przeczytać książkę?

- Książka zawiera wiele praktycznych porad, które ułatwiają i usprawniają prowadzenie domu, a wszystko to prezentując w bardzo estetycznej oprawie graficznej. Jej popularność świadczy o tym, że wielu z nas takich wskazówek szuka, a dzięki temu poradnikowi mamy je wszystkie zebrane w jednym miejscu.

Czy ten poradnik miałby takie powodzenie, gdyby jego autorka nie była gwiazdą programu telewizyjnego o tym samym tytule?

- Wiele osób z pewnością sięga po tę książkę właśnie ze względu na to, że firmuje ją swoją twarzą i nazwiskiem Małgorzata Rozenek. Jej poradnik w porównaniu z pierwowzorem, czyli poradnikami Anthei Turner sprzedaje się bardzo dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że w ofercie jest jedynie od półtora miesiąca.

Czy w przypadku poradników siłą napędową sprzedaży jest temat czy cieszący się autorytetem autor?

- Na pewno ogromny wpływ na sprzedaż poradników mają osoby, które są ich twarzami. Klienci zawsze chętniej sięgają po książki, z których okładek spoglądają na nich znani celebryci. Takie książki nierzadko wydają się bardziej wiarygodne, ale oczywiście nie jest to reguła. Często kupujemy poradniki na fali popularności danej osoby - żywym przykładem może być Ewa Chodakowska, która jest obecnie numerem jeden dla wielu Polek.

Więcej o: