Jak rezerwować wakacje to teraz. Rodziny mają w turystyce pierwszeństwo! [ROZMOWA]

Biura podróży kochają rodziny z dziećmi. Te zaś lubią wyjazdy w miejsca, w których najmłodsi będą mogli bezpiecznie się wybawić, a rodzice naprawdę zrelaksować.

Ola Długołęcka, Kobieta.gazeta.pl: Czym różnią się klienci z dziećmi od bezdzietnych?

Marzena Remiasz-Flisińska, dyrektor ds. sprzedaży produktu turystycznego Supertour Lufthansa City Center: Klientom bezdzietnym nie zależy na ośrodkach "family", czyli takich które mają rozbudowaną infrastrukturę hotelową uwzględniającą wypoczynek z dziećmi: mini kluby, kluby dla dzieci starszych, opiekunki dla dzieci, polskie animacje dla dzieci, place zabaw, zjeżdżalnie, restauracje przygotowane pod względem menu dla najmłodszych czy dostępność krzesełek dla dzieci.

Klient bezdzietny oczekuje często atrakcji poza hotelem, bliskości miasta, barów, restauracji, klubów, dyskotek oraz atrakcji turystycznych

Diana Cioczek, kierownik biura TUI Centrum Podróży: Osoby wyjeżdżające z dziećmi poświęcają więcej czasu na decyzję. Wybrana przez nich oferta musi spełniać potrzeby wszystkich członków rodziny, a te są bardzo często dla każdego inne.

Dlatego też poszukują opcji wakacyjnych nawet kilka miesięcy przed wyjazdem, aby móc skorzystać z pełnego wyboru oferty. Znaczenie ma dla nich komfortowe zakwaterowanie w pokojach rodzinnych z oddzielną sypialnią dla dzieci - a dostępność tych pokoi jest mniejsza. Częstym kryterium jest również długość lotu, ma to znaczenie zwłaszcza dla osób podróżujących z malutkimi dziećmi.

ZOBACZ, JAKIE ATRAKCJE DLA DZIECI OFERUJĄ HOTELE!

Czy są miejsca, które rodzice wybierają najchętniej?

Diana Cioczek: Rodzice najczęściej wybierają miejsca oferujące wszystkie atrakcje dla dzieci na terenie resortu hotelowego. Zatem kluczowe znaczenie ma nie tyle kierunek, co atrakcyjność danego hotelu. Jedną z bardziej lubianych atrakcji dla dzieci są kompleksy basenów ze zjeżdżalniami. Takie hotele znajdziemy w Turcji, na Wyspach Kanaryjskich oraz w Grecji.

Marzena Remiasz-Flisińska: Bardzo popularnym miejscem, kierunkiem wybieranym przez rodziny z dziećmi, jest Turcja, która słynie z hotelowych aquaparków, zjeżdżalni, wysokiego standardu ośrodków i dobrej kuchni.

W Hiszpanii bardzo popularna jest Majorka, która wybierają rodziny z dziećmi głównie ze względu na bardzo ładne piaszczyste plaże w okolicy Alcudii, rodzinne hotele oraz bliskość (lot trwa ok. 2,5 godziny).

Swoich miłośników ma również Teneryfa oferująca atrakcje w postaci np. Loro Parku oraz Lanzarote (szczególnie jesienią jako alternatywa np. do Egiptu dla tych którzy nie chcą narażać dzieci na zetkniecie z "zemstą faraona"). Z wysp greckich na uwagę zasługuje malutka wyspa Kos - chyba najpopularniejsza wśród rodzin z dziećmi.

Czego oczekują rodzice od miejsca i hotelu?

Marzena Remiasz-Flisińska: Przede wszystkim bezpieczeństwa, dobrego klimatu, dość dobrego standardu. Hotelu z atrakcjami dla dzieci, o których już mówiłam. Ponadto z atrakcji wieczornych warto jeszcze wymienić programy animacyjne dla maluchów, czyli mini disco.

Diana Cioczek: Są osoby, które nie lubią długiego lotu i chcą aby hotel nie był oddalony od lotniska. Inni oczekują mnóstwa atrakcji na miejscu - animacji wieczornych, zajęć sportowych. Inni nie wyobrażają sobie wakacji bez pięknej plaży przy hotelu lub parku wodnego. Jeszcze inni zwracają uwagę na to czy w restauracji jest menu dla dzieci i wysokie krzesełka na mniejszych dzieci. Dla jednych zaletą będzie spokojna okolica i hotel na uboczu zaś inne rodziny będą preferowały bliskość miasta. Wszystkie te oczekiwania jesteśmy w stanie zaspokoić, ale kluczowe jest dogłębne poznanie tych oczekiwań.

W jaki najbardziej egzotyczne miejsce pojechali z pań biur rodzice z dziećmi?

Marzena Remiasz-Flisińska: Z egzotycznych miejsc dość dużo rodzin wybiera Dominikanę, która posiada rzeczywiście przepiękne plaże i czuje się tam egzotykę miejsca.

Diana Cioczek: Egzotyczne kierunki cieszą się coraz większym powodzeniem odkąd oferujemy bezpośrednie przeloty z Warszawy. Zatem takie miejsca jak chociażby Tajlandia, Karaiby, Sri Lanka, Kenia, Chiny również odwiedzane są przez rodziny z dziećmi.

Czy opcja wakacji zorganizowanych to dobry pomysł dla rodzin?

Diana Cioczek: Myślę, że zorganizowane wakacje są bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi. Nie musimy się martwić o to co zastaniemy na miejscu, jak dostaniemy się do hotelu, a przede wszystkim kiedy wybieramy touroperatora z doświadczeniem to mamy pewność, że wakacje będą beztroskie.

Podróżując z dziećmi nie możemy sobie pozwolić na ryzyko, które zawsze niesie ze sobą organizacja indywidualna bez oparcia w postaci umowy o świadczeniu usług turystycznych.

A wyjazdy objazdowe?

Marzena Remiasz-Flisińska: Uważam że wycieczki objazdowe, a szczególnie z dziećmi poniżej10 lat, to zły pomysł. Na taką wycieczkę jedziemy w celach poznawczych, a dzieci nie są w stanie długo skupić swojej uwagi. Wiec zamiast przyjemności, możemy zafundować sobie dawkę stresu, a przecież nie po to jedziemy na wakacje.

Czy rodziny z dziećmi to atrakcyjna grupa dla biur podróży?

Marzena Remiasz-Flisińska: Bardzo! Szczególnie w obecnych czasach, w których wyjazd wakacyjny staje się standardem prawie każdej młodej rodziny. Rodziny jeżdżą całymi grupami znajomych. Biura podróży poszerzają swoje oferty o hotele "family", zatrudniają animatorów którzy organizują czas dla dzieciaków, a rodzice mogą w tym czasie w pełni się zrelaksować.

Rodziny z dziećmi są główną grupą klientów w okresie sprzedaży first minute (listopad/grudzień do marca). To dla tej grupy oferowane są niezwykle atrakcyjne promocje np. opłatę za dzieci w stałej cenie 599 zł. Lub opłata za dzieci tylko za przelot, a świadczenia hotelowe na miejscu rodzice otrzymują gratis.

W okresie promocji first minute jest najszersza oferta jeśli chodzi o wybór typu zakwaterowania w apartamencie czyli pokojach, składających się z dwóch pomieszczeń. Bardzo często na tym etapie sprzedaży pokoje w dobrych hotelach zostają wyprzedane na okres najpopularniejszy, czyli lipiec-sierpień.

Czym kuszą biura rodziców?

Diana Cioczek: W pierwszej fazie sprzedaży wakacji biura podróży kuszą atrakcyjnymi rabatami First Minute , dużą dostępnością terminów oraz rodzajów pokoi. Te ostatnie są szczególne ważna dla rodzin z większą liczbą małych podróżników. Rodzice oczekują idealnej propozycji dla swojej rodziny dlatego ważna jest porada doświadczonego specjalisty, który widział dane miejsce osobiście i jest w stanie odpowiedzieć na najbardziej szczegółowe pytania. Porada eksperta jest zawsze najlepszą gwarancją dobrego wyboru.

Czym wabią rodziny hotele?

Diana Cioczek: Pokojami rodzinnymi, pokojami z prywatnym basenem, zapleczem sportowym, boiskami (np. do squasha), specjalnym menu dla dzieci, atrakcjami wodnymi - zjeżdżalniami i najpiękniejszymi plażami w regionie, restauracjami a la carte, strefą wellness.

Marzena Remiasz-Flisińska: Jeśli weźmiemy pod uwagę wypoczynek zimowy to hotele kuszą usługą opieki nad dziećmi. Rodzice chcą pojeździć na nartach i chętnie swoje dzieci zostawiają pod opieka zaufanych osób. Ośrodki wabią także miniklubami, placami zabaw oraz dobrze przygotowaną kadrą do opieki i animatorami.

Na co powinni zwracać uwagę rodzice, przeglądając oferty biur podróży?

Diana Cioczek: Ważne jest aby zwracać większą uwagę na to JAK chcemy spędzić wakacje a niekoniecznie GDZIE. Często bowiem okazuje się, że ten wymarzony kierunek nie spełnia potrzeb rodziny.

Należy zwracać uwagę na kategorię hotelu i pamiętać o tym, że lokalna kategoria może być zawyżona. Zwracałabym uwagę na udogodnienia hotelu oraz lokalizację.

Marzena Remiasz-Flisińska: Bardzo ważną kwestią, o której należy wspomnieć są ubezpieczenia - zwłaszcza to od kosztów rezygnacji.

Ta grupa klientów jest narażona na zupełnie nieprzewidziane sytuacje losowe. Nie mając ubezpieczenia tracimy pieniądze zgodnie z podpisaną umową i warunkami podróżowania. Zwykle na kilka dni przed wylotem są one już bardzo wysokie. Wykupując ubezpieczenie zabezpieczamy się przed ryzykiem. Miałam przypadek, że dziecko klientów na dzień przed wylotem połknęło 5-cio zlotową monetę i rodzina nie mogła wyjechać. Na szczęście mieli wykupione ubezpieczenie. Normą u rodzin z dziećmi są złamanie nogi, nagłe zachorowania, które przekreślają plany wakacyjne.

Które kraje są najbardziej przyjazne rodzinom z małymi dziećmi, a które najmniej?

Marzena Remiasz-Flisińska: Myśląc o przyjaznych, stawiam na Majorkę, szczególnie jeśli chodzi o rodziny z małymi dziećmi. Zalety to krótki lot, ładne piaszczyste plaże, no i fakt, że pozostajemy w Europie.

Nie polecam z kolei Egiptu ze względu na odmienna florę bakteryjna.

Diana Cioczek: Najwięcej atrakcji dla dzieci znajdziemy w krajach basenu morza śródziemnego czyli krajach bliskiego zasięgu wraz z Wyspami Kanaryjskimi, gdzie bardziej popularne są pobyty stacjonarne. Podróże egzotyczne oferują więcej możliwości zwiedzania za czym nie przepadają najmłodsi.

Jakie najmłodsze dziecko poleciało na wakacje z pań biurami?

Marzena Remiasz-Flisińska: Dziecko miało chyba cztery miesiące, a jego rodzice wybrali na wakacje Dominikanę. Podziwiałam ich, bo to długa męcząca podróż i jednak egzotyczny kierunek.

Diana Cioczek: Niejednokrotnie spotykałam się z sytuacją, kiedy w momencie zakupu wycieczki klienci nie znali jeszcze płci i imienia dziecka ponieważ nie było go jeszcze na świecie. Wyjazd natomiast miał miejsce w momencie, kiedy niemowlę miało 2-3 miesiące.

Czy po powrocie z wakacji rodziny są zadowolone? Na co narzekają, co ich zaskakuje na plus, a co na minus?

Marzena Remiasz-Flisińska: Kontaktujemy się z naszymi stałymi klientami i pytamy o wrażenia z wyjazdu. Może to dziwić, ale mało mamy narzekania ponieważ zawsze na początku bardzo dokładnie badamy potrzeby naszego klienta a później dopasowujemy odpowiednią propozycję. Polecamy hotele sprawdzone, takie w których albo my, albo nasi klienci byli już wcześniej.

Diana Cioczek: Informacje zwrotne są dla nas bardzo cenne dlatego sami kontaktujemy się z naszymi klientami po powrocie z wakacji. Dobrze dobrana oferta do potrzeb klienta owocuje pozytywnymi wrażeniami i opiniami.

Na plus często zaskakuje serwis hotelowy bądź wyposażenie pokoi. Zachwycają krajobrazy i kultura danego miejsca. Narzekania zaś najczęściej dotyczą obecności innych narodowości w hotelu. Spotykam się również z narzekaniem, że wakacje tak szybko się skończyły!

ZOBACZ, JAKIE ATRAKCJE DLA DZIECI OFERUJĄ HOTELE!

Więcej o: