Brzuch w centrum albo w ukryciu. Co ma na siebie włożyć kobieta w ciąży?! [ZDJĘCIA]

Sukienki o kroju namiotu sześcioosobowego z przedsionkiem na szczęście odeszły w niepamięć. Rosnący brzuch (a przy okazji także inne części ciała) to nie lada wyzwanie. Jak stawiają mu czoła kobiety w ciąży?

To moja druga ciąża, doświadczenie już więc jakieś mam. W połowie jej trwania, około czwartego miesiąca trafiłam na artykuł w brytyjskim "Vogue'u". Miesięcznik raczej rzadko pochyla się nad modowym losem kobiet przy nadziei. Jego bohaterki - oczywiście wszystkie modne, szykowne i zamożne (taki standard) - zaprezentowały swoje garderoby, dzieląc się przy okazji dobrymi radami na temat ciążowego survivalu.

Wskazówki jednej z trzech bohaterek - Laure Heriard Dubreuil wyjątkowo do mnie trafiły, brzmiały bowiem logicznie, a poparte były przekonującymi dowodami w postaci zdjęć. Dubreuil wyznała: - Ubieram się tak, żeby zawsze jedna połowa - górna albo dolna - mojej sylwetki była podkreślona obcisłym strojem. Sprytnie, pomyślałam i natychmiast zastosowałam się do tej rady, wyznaczając stylistyczny azymut całej mojej ciąży.

 

Rozkładówka Vogue'aRozkładówka Vogue'a Fot. Archiwum redakcji

Laure Heriard Dubreuil ma ułatwione zakupy w ciąży. Jest założycielką i prezeską multibrandowego butiku The Webester, który mieści się w Miami. Fot. Archiwum redakcji/Vogue UK

Michał Waszkiewicz, stylista i redaktor Shopstory.pl uważa, że ta zasada nie powinna się ograniczać wyłącznie do stanu "odmiennego". - Zasada odpowiedniego podkreślania sylwetki i zachowania proporcji ciała jest jedną z modowych wytycznych, które polecałbym każdej osobie, nie tylko kobietom w ciąży. Liczy się odcięcie i proporcje. Chowanie się w płachtach zaburza odbiór sylwetki - nie podkreśla brzucha tylko przekłamuje proporcje całego ciała, które staje się duże i bezkształtne.

 

.. Fot. Archiwum prywatne

Strój "po pracy" - z lewej zestaw na "tak", z prawej na "nie". Fot. Archiwum redakcji

Czas oszczędności

Myśląc racjonalnie zgadzam się z tezą, że ciąża to nie jest czas, w którym rację bytu ma wydawanie fortuny na specjalnie dopasowane do brzucha ubrania. Jaki sens ma bowiem kasa wydana na ciuch, w którym pochodzisz góra cztery miesiące? Niewielki, chociaż mam letnie sukienki, które były ciążowe, a po ciąży stały się empirowymi i całkiem zgrabnie dają radę po latach - nie wyglądając wcale na ciążowe.

Co do tej pory kupiłam z myślą o brzuchu? Dżinsy rurki z elastycznym pasem dostałam od przyjaciółki po jej ciąży. Obcisłą elastyczną ołówkową spódnicę, spódnicę luźniejszą, na gumce, tunikę w pięknym czerwonym kolorze z falbaną na dole i dwie pary kolorowych legginsów. I dodam, że nie była to realna potrzeba chwili, bardziej konsumpcyjna chęć posiadania czegoś pachnącego nowością.

Zmiana toku myślenia (musi być obciśle - na górze albo na dole) zaowocowała także zmianą uczuć względem ubrań, które dotychczas darzyłam sympatią. W luźnej sukience w kwiatowe wzory czuję się jak fotel ze Swarzędza w brązowym obiciu, w szerokich spodniach sięgających nad kostkę, jak smutny klaun, w czarnej krótkiej sukience jak posiadacz piwnego brzucha na chudych nóżkach (wiadomo o jaki typ piwosza chodzi). Narzucona strojem obcisłość sprawia, że czuję, że mój brzuch ma jakieś granice i wcale nie jest bezkresny.

Stylista Michał Waszkiewicz jest zwolennikiem wygody. - Dla mnie, jako stylisty i człowieka, kobieta w ciąży powinna się po pierwsze czuć komfortowo. Czy tak się czuje w tunikach, rozkloszowanych sukienkach czy legginsach - to już kwestia indywidualna dodaje.

- Panie inaczej przechodzą ciążę - po jednych od razu widać, że spodziewają się dziecka - przestają się mieścić w cokolwiek, inne do siódmego miesiąca mają tylko niewielki brzuszek i chodzą w normalnych ciuchach. Ciąża po prostu jest i należy ją chyba traktować przejściowo - stwierdza.

 

.. Fot. Archiwum prywatne

Strój "do pracy" - z lewej zestaw na "tak", z prawej na "nie". Fot. Archiwum redakcji

Infantylnie albo w centrum

A jaki wybór mam - hipotetycznie - gdybym marzyła o ciążowych ubraniach? Niezbyt szeroki, bo odgórnie moda narzuca "brzuchocentryzm" (przeszycia, marszczenia, wstawki, gumki) lub infantylizację brzucha (nadruki ze stopkami, bociany, serduszka). No na upartego można się także skryć w luźnych koszulach, szerokich spódnicach i długich swetrach.

- Jeśli pójdziemy do sieciówki, która ma sekcję dla mam to trafimy na pewien standard, który z kolei jest wypadkową tego co się sprzedaje. Oferta jest więc taka a nie inna bo akurat takie modele znajdują odbiorców. Marketingowo nie ma co eksperymentować z sukienkami dla ciężarnych, które nie sprzedadzą się nawet na wyprzedaży - chociaż będą obiektywnie bardzo w trendach - uważa Michał.

 

.. Fot. East News

Moda z lat osiemdziesiątych nie ominęła także ciężarnych. Na szczęście jej świetność mamy za sobą. Na zdjęciu Księżna Diana. Fot. Bryn Colton/Rex Features/East News, East News

Nie interesuje mnie ani jedna ani druga ani tym bardziej trzecia opcja, dlatego zostaję - z małymi ulepszeniami - przy moich normalnych, nieciążowych, ciuchach. Mam szczęście, że brzuch jest wysoko, więc spodnie (a lubię niższe stany) dopinam. Przykrótkie bluzki i swetry odkrywające ciało w okolicy pępka, zawsze można załatać specjalną bawełnianą opaską na brzuch (mam dwa kolory, czarny i biały jeszcze z pierwszej ciąży).

 

.. Fot. Archiwum prywatne

Strój "na wyjście" - z lewej zestaw na "tak", z prawej na "nie". Fot. Archiwum redakcji

Sexy mama

Na seksowny styl w wykonaniu Kim Kardashian bym się nie porwała, oficjalnie jak księżna Cambridge chodzić ubrana nie muszę, moda także zapomniała już o koszmarach z czasów ciąży Lady Di. Ładnie w trzeciej ciąży - do końca nie przyznając, że w niej jest, wyglądała piosenkarka Gwen Stefani.

Waszkiewicz ma na temat ciężarnej Kardashian inne, niż większość opinii publicznej, zdanie. - Co do ciążowego stylu Kim Kardashian to nie zgodzę się z ostracyzmem, z jakim spotkała się ze strony dziennikarzy. Moim zdaniem to był stylizacyjnie jej najlepszy w życiu okres. Zaczęła przechodzić metamorfozę i wreszcie pojawiła się u niej jakaś modowa świadomość. Dla mnie jej stylizacje - bardzo seksowne - były smaczne i wyglądały dobrze. Pytanie, czy w tych sandałkach na szpilkach było jej wygodnie? No ale to jej sprawa. Chętnie widziałbym więcej tak ubierających się ciężarnych.

 

.. Fot. Happymum.pl

Ciążowe ubrania, które są modne? Ciekawą ofertę ma polska marka Happymum.pl. Fot. Materiały Happymum.pl

Zgadzam się ze stylistą Shopstory.pl. Możemy ubierać się w ciąży w swoim guście. Ciąża jest przecież w brzuchu, a nie w głowie, a modę ciężarną namaszczamy sami swoim stylem. Jeśli go nie mamy, to rzeczywiście pozostaje nam tylko oferta sklepów dla ciężarnych . Ciężko jednak uwierzyć, że jeśli nosimy ubrania proste, monochromatyczne, to zakochamy się nagle w różowych bluzkach w białe groszki, ozdobionych kokardami i słodkimi nadrukami...

Moim zdaniem ciążowy brzuch należy...
Więcej o: