Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo uwagi pracodawca przywiązuje do stroju kandydatki czy kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tak naprawdę, nawet niewielki modowy błąd może Cię kosztować potencjalną posadę. Jaki ubiór zagwarantuje, że zostaniesz odebrana jako osoba profesjonalna, ale też oryginalna i wyróżniająca się z tłumu aplikantów?

Najlepsze, co możesz zrobić to dowiedzieć się przed rozmową jak najwięcej o firmie, dla której chcesz pracować. Popytaj znajomych, zwróć uwagę na obecnych pracowników czy nawet wyszukaj informacji w internecie - zakładka "o nas" może powiedzieć Ci zaskakująco dużo na temat firmowego dresscode'u!

Większość zasad ubioru zależy od miejsca. Rozmowa o pracę w korporacji będzie wyglądała inaczej niż rozmowa w agencji PR i Twój wygląd też powinien być odpowiednio inny. Zanim jednak zajmiemy się bardziej konkretnymi przypadkami, oto kilka rzeczy, o których musisz pamiętać zawsze!

Po pierwsze zadbaj o to, byś w dzień rozmowy miała zadbane, schludne paznokcie, najlepiej pomalowane lakierem w neutralnym kolorze. Jeśli masz tatuaże w bardzo widocznych miejscach postaraj się założyć coś, co je zakryje. Nie chodzi tu o to, żebyś stawała się kimś innym, ale żebyś uniknęła bycia stereotypowaną. Sportowe buty i jeansy to raczej oczywiste pomyłki, ale zwróć uwagę też na szczegóły: okulary przeciwsłoneczne oparte na głowie czy nadmiar biżuterii odciągną uwagę od tego, co mówisz i będą wyglądały nieelegancko. Nie zakładaj krótkich ani bardzo obcisłych rzeczy - to wydaje się oczywiste, jednak nie chodzi tylko o spódniczki mini czy przylegające sukienki. Nawet bardzo dobrze dopasowany T-shirt może spotkać się z surową oceną osób prowadzących rozmowę.

W razie wątpliwości, pamiętaj, że zawsze sprawdzi się biała koszula. Zamiast w bezpośredni sposób przyciągać uwagę do swojej kobiecości, podkreśl ją w eleganckiej, ale kobiecej koszuli. Dobierz do niej zakryte buty i...

...Jeśli rozmowa odbywa się w konserwatywnej firmie lub korporacji , postaw na stonowane, klasyczne kolory. Do białej koszuli idealnie pasował będzie szary lub czarny garnitur w wąskie, pionowe paski - wysmukli sylwetkę i pozwoli Ci czuć się swobodnie. Do tego biżuteria z różowego złota, brązowa teczka i szeroki uśmiech. Ten zestaw to gwarantowany sukces!

...Jeśli szukasz pracy w bardziej otwartym miejscu, np. branży kreatywnej , potraktuj białą koszulę jako tło, na którym możesz trochę poeksperymentować. Ożyw ją kolorami i wzorami - załóż do niej beżową spódnicę ołówkową i marynarkę w jaskrawym kolorze, na przykład różową lub mandarynkową, albo spodnie w ciekawy wzór i luźną, jedwabną kurteczkę. Takie stylizacje będą wystarczająco eleganckie, by sprawdzić się w biurze, ale też oryginalne i charakterystyczne - dzięki nim zostaniesz zapamiętana na dłużej i to w najbardziej pozytywny sposób.

Poniżej kilka propozycji idealnych na rozmowę kwalifikacyjną w sezonie jesienno-zimowym:

Materiały partnera

Zuzanna Zgorzelska, red. N. Kędra

Artykuł pierwotnie ukazał się na Shopstory.pl.

Więcej o: