Wczoraj Google Street View fotografował wnętrza Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycje będą dostępne online już wkrótce!

Muzeum Narodowe w Warszawie dołączy do blisko 130 muzeów, galerii i instytucji na całym świecie, których wnętrza można oglądać dzięki funkcji Street View. Na wirtualny spacer już teraz można wybrać się do Białego Domu, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskiego Musée d'Orsay, a w Polsce - m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Oprócz funkcji Street View, warszawskie Muzeum Narodowe udostępni też obraz - Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego, pędzla Bernarda Bellotta. Dzieło będziemy podziwiać w niespotykanej, bo gigapikselowej rozdzielczości.

Wczoraj, przy pomocy specjalnego wózka typu Trolley , zespół Google Street View sfotografował wnętrza Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzięki temu, już za kilka miesięcy każdy internauta będzie mógł zobaczyć ekspozycje warszawskiego Muzeum Narodowego na ekranie swojego komputera. Wszystko to w ramach projektu Google Museum View. Oprócz Galerii Sztuki Średniowiecznej i Galeria Sztuki XIX Wieku, dostępna będzie też najnowsza ekspozycja - Galeria Faras z eksponatami z odkrytego przez polskich archeologów kościoła katedralnego w mieście Faras.

Muzeum Narodowe w WarszawieMuzeum Narodowe w Warszawie Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Sztuka w gigapikselowej jakości

Co najciekawsze, online będzie można zobaczyć również obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego autorstwa Bernarda Bellotta, sfotografowany w gigapikselowej rozdzielczości. Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie, dr Agnieszka Morawińska przyznaje, że ekspozycja dzieła za pomocą tej technologii, odkrywa zupełnie nowy sposób jego percepcji, umożliwiający dostrzeżenie tego, czego nie widać gołym okiem w salach muzeum. W konsekwencji, mogą pojawić się zupełnie nowe opinie na temat jego samego, a sztuka jako taka w przyszłości może się zmienić.

Museum View oraz gigapikselowe zdjęcie obrazu to część projektu Google Art Project, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute. Jej celem jest prezentowanie sztuki w Internecie. Stąd udział Muzeum Narodowego w Warszawie. Obecnie uważa się, że wizyta w muzeum zaczyna się w sieci. Na ogół ludzie najpierw sprawdzają, co będzie tam prezentowane i dopiero na tej podstawie decydują: iść albo nie iść. W tej chwili muzea na świecie mają znacznie więcej wizyt w sieci niż wizyt rzeczywistych i trzeba to brać pod uwagę. Dlatego zdecydowaliśmy się dołączyć do Google Cultural Institute. - mówi dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Muzeum Narodowe w WarszawieMuzeum Narodowe w Warszawie Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Dokonania Google Cultural Institute

Przeniesienie wnętrz Muzeum Narodowego w Warszawie na globalną platformę Google Cultural Institute stało się możliwe dzięki specjalnemu pojazdowi Street View. Powstał on jako inicjatywa grupy rozmiłowanych w sztuce pracowników Google, którzy chcieli opracować system z łatwością mieszczący się w muzealnych drzwiach, który bez problemu lawirowałby pomiędzy rzeźbami oraz innymi obiektami. Wszystkie niezbędne urządzenia umieszczone zostały na jego ramie: pchanym wózku z zamontowanym systemem aparatów. - wyjaśnia Piotr Zalewski z Google Polska.

Na liście polskich obiektów, które już można podziwiać od wewnątrz dzięki zdjęciom Street View, znalazł się najnowocześniejszy obiekt popularyzujący naukę - Centrum Nauki Kopernik oraz zabytkowe wnętrza Zamku Książ w Wałbrzych u i Zamku w Kórniku . Natomiast pierwsze w Polsce Museum View udostępniono ostatnio z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN . Dzięki niemu na Google Cultural Institute można spacerować po wystawie stałej 1000 lat historii Żydów polskich. Drugim muzeum, którego wnętrza staną otworem przed miłośnikami sztuki i kultury z całego świata, będzie Muzeum Narodowe w Warszawie.

Wnętrza muzeów, galerii, instytucji całego świata można obejrzeć tutaj: Google Cultural Institute

Więcej o: