Kostiumy kąpielowe na przestrzeni lat - czyli jak bikini stawało się coraz mniejsze i mniejsze...

Od początku XX wieku kostium kąpielowy z dekady na dekadę szyty był z coraz mniejszej ilości materiału. Kiedyś na plaży kobiety pokazywały co najwyżej łydki, dziś odkrywamy praktycznie wszystko. Oto, jak zmieniała się moda plażowa w ciągu ostatnich ponad 100 lat.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Schyłek XIX wieku to czas kiedy kostium kąpielowy zupełnie nie przypominał tego co dziś rozumiemy pod pojęciem stroju plażowego. Kobiety pod ciężkimi, dużymi sukienkami nosiły nieatrakcyjne pantalony, które najpierw sięgały kostek, a w późniejszym czasie kolan. Wykonane były one z bardzo sztywnych, niewygodnych tkanin przez co wykluczały pływanie, służy raczej do spacerów po plaży.

<< GALERIA KOSTIUMÓW KĄPIELOWYCH NA PRZESTRZENI DEKAD>>

Kostiumy z wełny

Razem z nadejściem kolejnego stulecia kobiety stopniowo zaczęły odsłaniać coraz więcej ciała. Początkowo noszono kostiumy przypominające fasony męskie składające się z koszulki z krótkim rękawkiem oraz rybaczek. Lata 20. przynosiły zdecydowany postęp - pojawiły się jednoczęściowe kostiumy kąpielowe na ramiączkach. Wykonywane były najczęściej z wełny, a obowiązkowym dodatkiem był parasol chroniący przed słońcem.

kostiumy kąpielowekostiumy kąpielowe Kostiumy kąpielowe na przełomie XIX i XX wieku/ Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl Kostiumy kąpielowe na przełomie XIX i XX wieku/ Fot. Kolaż Kobieta.gazeta.pl

Od początku lat 30. strój kąpielowy coraz bardziej przylegał do ciała, dzięki czemu mocno podkreślał sylwetkę. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania nowych, elastycznych materiałów, marszczeń w okolicach biustu oraz wykorzystaniu odważniejszych wycięć np. na plecach.

Wiwat bikini!

Kolejna dekada to wielki debiut bikini, które zawitało na plaże w 1946 roku. Dwuczęściowe kostiumy w błyskawicznym tempie zyskały dużą popularność. Noszono wtedy górę nawiązującą do gorsetów oraz dół z wysokim stanem, który przypominał spodenki. Pojawiał się także nowy materiał - nylon.

W czasie kultu kobiecości, czyli lat 50. największą wagę przykładano do podkreślenia figury klepsydry. Jak mówił David Sassoon podczas premiery wystawy w Fashion and Textile Museum na temat historii bikini - "większość strojów kąpielowych w tym czasie przypomina gorsety, które miały podnosić, ściągać i odpowiednio kształtować sylwetkę". Plażową stylizację uzupełniały wówczas bardzo modne kocie okulary oraz ponętne usta w mocnym kolorze. W latach 60. bikini nadal się zmniejsza, wciąż jednak pozostaje bardzo kobiece.

wystawa kostiumów kąpielowychwystawa kostiumów kąpielowych Kostiumy z lat 50. oraz 60. zaprezentowane podczas wystawy RIVIERA STYLE - Resort & Swimwear since 1900 w londyńskim Fashion and Textile Museum/ Fot. http://ftmlondon.org Kostiumy z lat 50. oraz 60. zaprezentowane podczas wystawy RIVIERA STYLE - Resort & Swimwear since 1900 w londyńskim Fashion and Textile Museum/ Fot. http://ftmlondon.org

Nowe, odważne fasony

Duży krok naprzód w pokazywaniu ciała na plaży przyniosły lata 70. Razem z rewolucją seksualną kobiety przestają się wstydzić swojego ciała i wybierają coraz śmielsze wzory kostiumów. Zmienia się przede wszystkim dół - miejsce wysokich, zabudowanych fig zajmują głęboko wycięte majtki osadzone na biodrach. Popularne stają się także plażowe akcesoria - lekkie narzutki , opaski we włosach czy naszyjniki w stylu hippie. Lata 80. dodatkowo przynoszą odważne kolory oraz bardzo mocno wycięty dół kostiumu odsłaniające biodra i nogi.

Od lat 80. poprzez całe lata 90. kostiumy nawiązują do stylu sportowego. Modne są jednoczęściowe stroje rodem ze "Słonecznego patrolu" odsłaniające plecy oraz pośladki.

 

Strój kąpielowy dziś

Zawiązywane na sznureczki trójkąty oraz dół z kokardkami to jeden z najpopularniejszych fasonów bikini w XXI wieku. Kostiumy mają być seksowne, zmysłowe, odsłaniać idealne ciało. Jednak współczesne czasy to przede wszystkim różnorodność - wzorujemy się na trendach, ale strój dobieramy przede wszystkim do sylwetki korzystając z całego wachlarza fasonów, które pozostawiła po sobie moda poprzednich dekad. Który z nich w największym stopniu skradł Wasze serce?

Zobacz: Stroje kąpielowe damskie w rozmiarze L na wyprzedaży!

<< GALERIA KOSTIUMÓW KĄPIELOWYCH NA PRZESTRZENI DEKAD>>

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty

Więcej o: