Na plaży porzucamy wszystkie konwenanse. Ten fotograf podejrzał to i uwiecznił. Co na to sami fotografowani?

Na plaży zapominamy o wszystkim, co dzieje się dookoła. Jednym wystarczy parawan, innym sam ręcznik. Tadao Cern, litewski fotograf uchwycił brak skrępowania, jaki towarzyszy ludziom na plaży. Teraz sprzedaje swoje unikatowe zdjęcia.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Pomysł na podglądanie

Pomysł na sesję zdjęciową "Comfort Zone" powstał przypadkiem. Autor zdjęć, Tadao Cern z Wilna, wybrał się na plażę, którą pamiętał z dzieciństwa. Tym razem zainteresowało go coś więcej niż wypoczynek.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zauważył, że plaża to miejsce wyjęte spod konwenansów. Podczas gdy na co dzień kompulsywnie ukrywamy niedoskonałości fizyczne i kompleksy, tu do stworzenia własnej strefy komfortu wystarczy jedynie ręcznik. Jak powstawały zdjęcia?

Zainspirowany swoim odkryciem fotograf  porzucił inne projekty, by kolejne tygodnie spędzić na fotografowaniu plażowiczów. Każdy z jego bohaterów stanowił odrębną, unikatową historię. Środkiem jej wyrazów był wygląd i przedmioty przyniesione na plażę.

parawaningparawaning Fot. Tadao Cern Jedno ze zdjęć z cyklu "Comfort Zone", Fot. Tadao Cern

Bohaterowie zdjęć nie wiedzieli, że są fotografowani. Autor celowo wybierał osoby pogrążone w śnie lub te, których twarze były zasłonięte. Liczyła się nie tylko nienaruszona naturalność zachowania bohaterów. Chodziło też o anonimowość, ale i  brak podmiotowości fotografowanych postaci.

Percepcja dokumentalisty

"Zależało mi na bezosobowym stylu zdjęć. Takim, jakiego moglibyśmy się spodziewać na przykład po naukowej książce na temat plażowania. Nazwałbym go wręcz dokumentalnym."- mówi fotograf - "Starałem się pozbyć wszystkich zbędnych elementów estetycznych tak, aby na zdjęciach mój styl był jak najmniej widoczny. Fotografowani mieli zaprezentować się sami."

Czy którakolwiek z fotografowanych osób miała coś przeciwko udziałowi w projekcie? Bohaterom zdjęć pomysł się podobał. Niepochlebne opinie zdarzały się jedynie wśród osób, które oglądały gotowy project. Najczęściej komentowały nieestetyczny według nich wygląd plażowiczów. Zdarzały się też pytania o autentyczność zdjęć.

parawaningparawaning Fotograf z wydrukiem swojej ulubionej pracy z serii "Comfort Zone", fot. Tadao Cern Fotograf z wydrukiem swojej ulubionej pracy z serii "Comfort Zone", fot. Tadao Cern

ZOBACZ ZDJĘCIA

Twórcą zdjęć jest Tadao Cern - fotograf, który dla tej formy artystycznego wyrazu, porzucił dotychczasową pracę w zawodzie architekta. Fotografie w postaci wielkoformatowego wydruku można kupić za pośrednictwem strony internetowej artysty - www.tadaocern.com Konkurs! Do wygrania Volkswagen Golf Sportsvan! Znasz ciekawe miejsca w Polsce? Pochwal się i wygraj!

Zobacz wideo

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty

Więcej o: