Każdy z nas patrząc w lustro widzi siebie z młodości. Te zdjęcia pokazują, że z wiekiem coraz trudniej jest pogodzić się z upływem czasu

Amerykański fotograf, Tom Hussey stworzył serię zdjęć, na których starsi ludzie ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera widzą swoje odbicie sprzed lat. Każda z fotografii wchodzącej w skład projektu "Reflections" (ang. "Odbicia") odzwierciedla jak ciężko jest nam się pogodzić ze starością.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

"To przydarza się każdemu - w pewnym momencie życia stajesz przed lustrem i zadajesz sobie pytanie - jak to możliwe, że tak szybko się zestarzałem?" - tak Tom Hussey opisuje niezgodę na przemijanie. Uczucie, które chciał uchwycić na zdjęciach.

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Inspiracją do stworzenia serii zdjęć było spotkanie z amerykańskim weteranem wojennym. Hussey, który pracował głównie przy kampaniach reklamowych, poznał go przy okazji projektu dla firmy produkującej leki opóźniające objawy Alzheimera. Weteran mimo podeszłego wieku i ciężkiej choroby był pełen wigoru, wykazywał świetną kondycję fizyczną i intelektualną.

odbiciaodbicia Fot. Tom Hussey / Facebook.com/artistswithoutborders Fot. Tom Hussey / Facebook.com/artistswithoutborders

"Powiedział mi, że nie jest w stanie zrozumieć, że jest już osiemdziesięciolatkiem. Ciągle czuje się młodym mężczyzną, jakby dopiero teraz wrócił z wojny. Patrzy w lustro i ma wrażenie, że jego wiek to kłamstwo." - mówił po spotkaniu Hussey.

Lustro młodości

Postawa weterana na tyle zainteresowała fotografa, że postanowił pokazać jego uczucia na zdjęciach. Hussey, chciał jak najlepiej uchwycić ciężar pogodzenia się z przemijaniem. Na fotografiach umieścił starsze osoby oraz wystylizowanych na ich podobieństwo młodszych modeli wcielających się w odbicie z młodości.

Podczas sesji bohaterowie zdjęć zostali poproszeni o to, by patrząc w lustro starali się opowiedzieć o tym, jak widzą siebie sprzed lat. Wykonane fotografie dowodzą, że spoglądanie w lustro było dla nich naprawdę bolesne - ich lata młodości już nie powrócą, a postępująca choroba będzie zacierać wspomnienia.

reflectionsreflections Fot. Tom Hussey / Facebook.com/artistswithoutborders Fot. Tom Hussey / Facebook.com/artistswithoutborders

Nowe odbicie w lustrze

"Dopiero kiedy spojrzymy na siebie z perspektywy czasu, możemy dostrzec jak bardzo się zmieniliśmy" - mówi Tom Hussey. I za każdym razem trudno jest uwierzyć, że czas upływa tak niepostrzeżenie.

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty

Więcej o: