Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych. Nie ma rąk, a pilotuje samolot

?Popatrz mamo, można tego dokonać bez rąk? - powiedziała Jessica Cox po odbyciu pierwszego, samodzielnego lotu samolotem. Amerykanka jest pierwszą niepełnosprawną kobietą, której udało się zdobyć licencję pilota. W wyniku bardzo rzadkiej choroby wrodzonej urodziła się bez rąk. Teraz stopami posługuje się tak sprawnie jak inni dłońmi.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Jessica Cox jest drobną kobietą, której upór w dążeniu do celu i siła ducha może zawstydzić każdego. Już jako mała dziewczynka notorycznie udowadniała, że niepełnosprawność nie stanowi dla niej żadnego ograniczenia. Na początku nosiła protezy rąk, jednak przeszkadzały jej w realizacji pasji i podejmowaniu kolejnych wyzwań. W wieku 14 lat odrzuciła je i nauczyła się zamiast nich sprawnie posługiwać nogami. Jej droga do pełnej samodzielności nie była łatwa, ale trudności i początkowe niepowodzenia tylko umocniły jej charakter oraz wzmocniły w niej wolę walki.

Aktywna od dziecka

Jessica już jako 10-latka zaczęła aktywnie uprawiać sport. Jej przygoda rozpoczęła się od sztuk walki. Jessica wybrała Taekwon-Do i choć wiele osób uważało, że nie jest to najlepszy pomysł, w tej chwili jest posiadaczką dwóch czarnych pasów. Kolejny sport, który stał się jej wielką pasją to nurkowanie. Oczywiście nie wystarczyło jej pływanie z instruktorem i odpowiednią pomocą. Uczęszczała na kurs, podczas którego zdobyła potrzebne doświadczenie i wiedzę. W tej chwili jest certyfikowanym nurkiem.

Amerykanka zaskakuje co krok. Nauczyła się grać na fortepianie, jeździć samochodem, pisać na komputerze. Wszystkie te czynności wykonuje używając wyłącznie nóg. Ponadto posiada stopień naukowy w zakresie psychologii. Była jednym z najpilniejszych studentów na Uniwersytecie Arizona. Jednak najważniejszym jej zdaniem osiągnięciem jest zdobycie licencji pilota.

Pierwsza kobieta pilot bez rąk

W jednym z wywiadów Jessica powiedziała: - "Czasami strach zaczyna się z powodu braku wiedzy o nieznanym. Istnieje powszechne przekonanie, że głównym źródłem strachu jest brak zaufania do siebie". Jessica z racji swojej niepełnosprawności tego strachu wyzbyła się już jako dziecko. Wiedziała, że musi przezwyciężać swoje słabości, jeśli kiedykolwiek chce zrealizować swoje marzenie o pilotowaniu samolotu. Licencję na latanie lekkim samolotami sportowymi zdobyła w 2008 roku. Przystąpiła do szkolenia dzięki stypendium Able Flight. Aby wyrazić swoją wdzięczność wobec mamy, która zawsze ją wspierała, datę swojego pierwszego samodzielnego lotu ustaliła na dzień matki. Kiedy wysiadła z samolotu powiedziała swojej dumnej mamie: - "Popatrz mamo, można tego dokonać bez rąk". Maszynę pilotuje jedynie za pomocą nóg. W kabinie nie ma najmniejszych nawet udogodnień dla niepełnosprawnych. Nogi są jej rękami, a stopy dłońmi.

Podczas gdy starała się o licencję pilota, na zajęciach Taekwon-Do poznała miłość swojego życia - Patricka Chamberlaina. Mężczyzna posiadał czwarty stopień czarnego pasa i choć początkowo ich relacja była oparta na zasadzie trener-uczeń, szybko okazało się, że są dla siebie stworzeni. Jak wspomina Patrick Chamberlain w rozmowie z Daily Mail : - "Po kilku miesiącach randek byłem już pewien. Chcę z nią spędzić całe moje życie. Zaimponowała mi i zaraziła pozytywną energią i otworzyła oczy na nowe wyzwania".

O czym marzy Jessica?

Jessica Cox na co dzień pracuje jako mówca motywacyjny i jeździ po całym świecie. Jest też bohaterką filmu dokumentalnego "Rightfooted, A Documentary Film About Jessica Cox", który opowiada nie tylko o jej zmaganiach z niepełnosprawnością, lecz także o humanitarnych akcja w Etiopii i na Filipinach, w których Amerykanka uczestniczyła.

Kilka lat temu, rozmowie z BBC powiedziała: - "Moim zdaniem tylko 10 proc. naszego życia jest tym, co nam się przydarza. Pozostałe 90 proc. to sposób, w jaki reagujemy na te zdarzenia". Zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatny kobieta pragnie nauczyć innych brania odpowiedzialności za swoje życie i otwartości na niemożliwe. Chce zmienić sposób, w jaki postrzega się osoby niepełnosprawne. Jej historia doskonale pokazuje, że nawet z pewnymi ułomnościami można spełniać swoje marzenia.

Partner - materiał

okulary pilotki zawsze na czasie

Więcej o: