Ta książka zmieniła życie milionów ludzi na całym świecie. 30-letnia Japonka sprawi, że wyrzucisz wszystkie niepotrzebne rzeczy?

"Magia sprzątania" to bestseller 30-letniej Japonki, Kondo Marie. Opracowana przez nią i opisana w książce metoda podbija serca bałaganiarzy z zachodnich społeczeństw. Rewolucyjne rady przeczą wszystkiemu, czego od lat uczy nas IKEA. Na czym polega ten fenomen?

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Na zachodnich rynkach książka Marie Kondo sprzedała się w ponad 2 mln egzemplarzy. Sama autorka w kwietniu trafiła na listę stu najbardziej wpływowych osób magazynu "Time" i stu najbardziej kreatywnych biznesmenów miesięcznika "Fast Company". Na prywatną lekcję u niej trzeba czekać miesiącami. "Zamiast przechowywać, wyrzucaj" - radzi Marie przywołując rozsądek tym, którzy toną w nadmiarze rzeczy.

Fenomen "Magii sprzątania"

Sekretem Marie nie jest kolejna "cudowna" metoda sprzątania. Chodzi raczej o efektywne wyrzucanie. Fenomen uderza w to, co w największym stopniu utrudnia utrzymanie porządku - konsumpcjonizm. To za jego sprawą toniemy w stertach przedmiotów, do których już dawno straciliśmy szacunek.

Fot. TEN SPEED PRESS/AP Kondo Marie podczas nauki sprzątania metodą jej pomysłu (Fot. TEN SPEED PRESS/AP)

W książce Kondo Marie znajdziemy szereg porad stanowiących zaprzeczenie tego, czym od lat karmi nas IKEA (jak za pomocą sprytnych systemów mebli, uporać się z bałaganem i ciasnotą własnego mieszkania). "Magia sprzątania" to również rozgrzeszenie dla tych, którzy mimo znajomości wszystkich rad kolejnych perfekcyjnych pań domu, z bałaganem we własnym domu po prostu nie potrafią sobie poradzić.

Najważniejsze zasady Marie Kondo

1. Podziękuj wyrzucanej rzeczy za to, że ci służyła. (To ułatwi pożegnanie).

2. Jeśli nie wiesz, czy wyrzucić daną rzecz, weź ją do ręki. Jeśli ten przedmiot wywołuje dyskomfort lub przytłoczenie, jest nieprzydatny, nieużywany, niemodny albo zepsuty - pozbądź się go. Ukryj porządki przed rodziną i znajomymi - ich wątpliwości zmniejszą twoją efektywność.

3. Sprzątaj kategoriami w tej kolejności: - ubrania - książki - dokumenty - pamiątki

4. Aby przeprowadzić selekcję danej kategorii, zgromadź wszystkie przedmioty do niej należące w jednym miejscu - zdejmij wszystkie książki z półek i ułóż je na podłodze, tak samo potraktuj wszystkie ubrania.

I honestly thought the Books category would be one of the hardest - not at all. It felt like I finally had permission to clear out titles I didn't enjoy, or even ones I did enjoy but that I'd never pick up again. Not to mention a dozen or so that have moved from house to house with us yet still unread. Oh, and over 75lbs of dusty MBA reference books from the husband...probably my favorite victory ??#KonMari #MissJKonMari

5. Rzeczy do wyrzucenia pozbądź się jak najszybciej - wynieś je na śmietnik lub wrzuć do kontenera na używane ubrania. Nie odkładaj ich do pokazania: mamie albo znajomym. To nigdy nie nastąpi, a ty zostaniesz ze swoim problemem lub przekażesz go innym osobom.

6. Naucz się prawidłowo składać ubrania - dzięki temu zyskasz miejsce w szafie. Nie układaj przedmiotów jeden na drugim, przechowuj je pionowo tak, żeby każdy w szafie był na widoku.

 

Marie Kondo pokazuje, jak przechowywać bieliznę na kanale New York Magazine/youtube.com 7. Nie segreguj przedmiotów na te przydatne w sezonie jesienno-zimowym i wiosenno-letnim.

Przemiana po japońsku

Metodę Marie Kondo uzupełniają elementy kultury japońskiej, która słynie z minimalizmu, prostoty i szacunku. Kondo odwołuje się do tradycji (pisze o koromogae - pora przypadająca na czerwiec oznaczająca wymianę ubrań na letnie) i nie boi się krytykować tego, co sama przetestowała. Możliwość podejrzenia innej kultury przez tak prozaiczny aspekt, jak sprzątanie, zachęca do wypróbowania sprawdzonych porad.

Zmiana swojego życia, którą proponuje Marie, to nie tylko efekt w postaci wysprzątanego mieszkania. Ważny jest sam proces dążenia do celu - odgruzowanie nie tylko przestrzeni i swojej sfery życiowej. Jednym z etapów jest docenienie tego, kim jest się obecnie. O tym, świadczy stan naszego domu i przedmioty w nim zgromadzone. Jeśli sprzątanie może pomóc rozwiązać tego typu problemy, warto wypróbować metodę KonMari.

Chcesz zobaczyć autorkę książki "Magia sprzątania" w akcji? Mamy trzy zaproszenia na spotkanie z Marie Kondo. Kto chętny? W komentarzu pod postem na Facebooku napisz krótko (max 500 znaków), dlaczego chcesz wziąć udział w wydarzeniu. Na zgłoszenia czekamy do 14. listopada, do godziny 23.59.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie o 15:30, w poniedziałek 16 listopada.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: