Oszaleli na punkcie sunburn art. To niebezpieczne dla zdrowia

Lato w pełni, a co za tym idzie chętniej eksperymentujemy i poddajemy się nowym trendom. W minione wakacje wszyscy, mniej lub bardziej świadomie, brali udział w akcji Ice Bucket Challenge. Tegoroczna moda nie ma już niestety nic wspólnego ze spełnieniem dobrego uczynku. Młodzi ludzie tatuują swoje ciała za pomocą słońca. To niezwykle niebezpieczne!

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

W pogoni za piękną opalenizną nie smarujemy się kremami z wysokimi filtrami, a to skutkuje licznymi poparzeniami skóry. Wielu z nas uczy się na błędach, gdy raz dostanie udaru słonecznego, to następnym razem dwa razy zastanowi się zanim wyjdzie na słońce bez zabezpieczeń.

Słoneczne tatuaże

Niestety obecnie mamy do czynienia z nową, głupią modą, która z pewnością nie przyczyni się do większej dbałości o naszą skórę. Sunburn Art lub Sunburn Tattoo, bo tak nazywa się to zjawisko, polega na malowaniu wzorów na ciele za pomocą kremu przeciwsłonecznego lub szablonów.

Tak przygotowane ciało wystawiane jest na długie działanie promieni słonecznych, a to skutkuje powstaniem jasnych, ozdobnych wzorów. Trend ten rozprzestrzenił się w Stanach Zjednoczonych, ale powoli możemy zauważyć go także w Europie. W mediach społecznościowych znajdziemy coraz więcej zdjęć oznaczonych hasztagiem #sunburnart.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Perfect Skin (@perfect_skin01)

Na raka skóry umiera więcej osób niż w wypadkach drogowych

Dermatolodzy biją na alarm. Eksperci od lat ostrzegają przed nadmiernym opalaniem i do znudzenia przypominają o właściwej ochronie skóry przed szkodliwymi promieniami UV. Mimo wszystko, jak wynika ze statystyk Cancer Research UK, na raka skóry umiera więcej osób niż w wypadkach drogowych. Doktor Walayat Hussain ostrzega w rozmowie z Agencją Prasową PAP: - "Jako specjalista ds. raka skóry, moim największym zmartwieniem jest fakt, że z roku na rok rośnie liczba osób, u których diagnozuje się raka skóry.

Jednym z największych zagrożeń jest nadmierna ekspozycja na słońce, jak również nadużywanie solariów. Niestety te statystyki dotyczą w dużej mierze osób młodych, do 35. roku życia. Choć ludzie są bardziej świadomi tego, jakie zagrożenie niesie ze sobą nadmierne opalanie się, wiele młodych osób ignoruje te ostrzeżenia" - podkreśla specjalista.

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Zoe Staley (@killing_zoe)

Niebezpieczna moda

Moda na Sunburn Tattoo zachęca ludzi nie tylko do pozostawania na słońcu dłużej niż zwykle, lecz także do niestosowania kremów z filtrami. Zapaleńcy liczą na to, że w ten sposób szybciej uzyskają efektowny, słoneczny tatuaż. Zanim zdecydujemy się na taki wzorek, pamiętajmy, że skóra wystawiona na nadmierną ekspozycję promieni UV jest narażona na zmiany nowotworowe - przede wszystkim na czerniaka i nabłoniaka.

Każdego roku w Polsce odnotowuje się aż 50 tysięcy zachorowań na nowotwory złośliwe skóry. Aż 80 proc. z nich kończy się śmiercią.

Zobacz wideo
Więcej o: