Ile lat ma ta kobieta? 20? 30? Takiej odpowiedzi się nie spodziewasz [ZDJĘCIA]

Branża mody lansuje nie tylko dość wychudzony ideał piękna, lecz także kult wiecznej młodości. Modelki powinny być coraz młodsze, mieć niewinne, dziecięce rysy twarzy. Z drugiej strony dzieci wzrastające w tym świecie, chcą dołączyć do niego jak najszybciej. Chcą już za młodu być postrzegane jako dorosłe. Na ten problem zwrócił uwagę serbski fotograf Marko Veljovic.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Serbski artysta, Marko Veljovic, chciał zwrócić uwagę na siłę makijażu i stylizacji. Bohaterka jego przepięknej sesji, Tamara Mihajlovic, niczym nie różni się od modelek, które na co dzień możemy podziwiać w kolorowych magazynach. Jest piękna, rewelacyjnie wystylizowana w kreacjach drogich domów mody. Kusi spojrzeniem i odważnie pozuje do zdjęć. Każdy widzi w niej szalenie atrakcyjną kobietę.

Ile lat ma Tamara?

Ta zmysłowa i pewna siebie dziewczyna może być w każdym wieku. Na pokazach mody najlepszych projektantów spotykamy wszak nawet 16-latki. Z drugiej strony popularne operacje plastyczne czy choćby wprawna ręka makijażystki mogły zamaskować niedoskonałości skóry, odjąć lat, więc kobieta ze zdjęć może mieć być nawet 35-latką. Okazuje się jednak, że żadna z tych odpowiedzi nie jest prawdziwa. Wystylizowana Tamara jest uczennicą szkoły podstawowej! Ma zaledwie 10 lat!

fot. Marko Veljovica, fotki.yandex.ru

Kilkuletnie wampy

Serbski artysta Marko Veljovic chciał w dobitny sposób pokazać, jak manipulują nami media. Dodatkowo zwrócił uwagę na jeszcze ważniejszy, choć często pomijany problem, jakim jest seksualizacja dzieci. Kilkuletnie dziewczynki w roli wampa, przechadzające się po wybiegu, biorące udział w konkursach piękności czy występujące w reklamach to już swojego rodzaju norma. Dzieci wystylizowane na dorosłych, a przy tym odarte ze swojej niewinności otaczają nas wszędzie. Jest to zjawisko tak popularne, że przestało to na nas robić wrażenie.

Najmłodsza modelka

W 2011 roku prawdziwą burzę wywołała 10-letnia modelka Thylane Blondeau, której bardzo seksowne zdjęcia trafiły na okładkę paryskiego wydania "Vogue'a". Wówczas był to prawdziwy skandal, na skutek którego odwołano Carine Roitfeld ze stanowiska redaktor naczelnej magazynu. Takie historie nie są odosobnione.

Thylane Leny-Rose Blondeau Thylane Leny-Rose Blondeau  EASTNEWS Thylane Blondeau, fot. EASTNEWS

Seksualizacja dzieci w Polsce

Z seksualizacja dzieci możemy spotkać się także w Polsce. W zeszłym roku na naszym rodzimym rynku pojawiła się reklama marki Ballerina. Kilkuletnie dziewczynki wystylizowane na małe lolitki wdzięczyły się przed obiektywem niczym małe dorosłe. Pojawiają się oczywiście głosy oskarżające firmę o promowanie pedofilii, odbieranie dzieciom niewinności i szerzenie zaburzonego ideału piękna.

Na zdjęcia dziewczynek w pełnym makijażu i zmysłowych strojach zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak: - Przyzwoitość wymaga tego, że dzieci nie wciągamy do świata dorosłych. One mają prawo mieć swoje dzieciństwo i żyć w swoim świecie. I dlatego tutaj właściwa reakcja, szybka reakcja i ostra reakcja jest konieczna. Niestety reklama nie została zakazana.

Dziewczynka w reklamie marki BallerinaDziewczynka w reklamie marki Ballerina fot. materiały prasowe, Ballerina fot. materiały prasowe, Ballerina

Czy akcja przyniesie jakiś skutek?

Kontrowersyjny projekt serbskiego artysty Marko Veljovica z pewnością poruszy wszystkich rodziców. Jednak czy to wystarczy? Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że seksualizacja dzieci źle wpływa na ich dalszy rozwój. Dziewczynki uczone od najmłodszych lat eksponowania swojego ciała, mogą mieć z biegiem czasu najróżniejsze problemy - od anoreksji zaczynając, a na depresji kończąc.

Historia pokazuje jednak, że nie wszyscy się tym przejmują. Wspomniana Thylane Blondeau, bohaterka kontrowersyjnej sesji "Vogue'a", mimo oburzenia mediów, nie przestała pracować jako modelka.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz wideo

Partner - materiał

Sukienki dla kobiety w każdym wieku

Więcej o: