Jak bardzo optymistycznie możesz wyglądać na swoim zdjęciu profilowym? Oni się o tym przekonali [RYSUNKI]

"Jak cię widzą, tak cię piszą" - okazuje się, że da się zobrazować to znane przysłowie. Zadania podjęli się twórcy artystycznego projektu "Bezinteresowne portrety". Efekt wcale nie jest przygnębiający. Powstała pełna optymizmu i kreatywności galeria rysunków.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

W maju tego roku ulubienica plotkarskich mediów, Kim Kardashian, wydała własny album fotograficzny. Publikacja jest zbiorem zdjęć typu selfie, na których celebrytka od lat uwieczniała swoje piękno. Tytuł albumu - "Selfish" - nawiązuje do formy zgromadzonych w nim fotografii, jak i do ich treści - samouwielbienia.

Nieznajomi rysują nieznajomych

<< ZOBACZ RYSUNKI >>

Zanim jednak amerykański wydawca w pomyślał o "samolubnym" tytule, w 2013 roku już wystartowała artystyczna inicjatywa o przeciwnej i równie trafnej nazwie. Szybki sukces "Selfless Portraits" ("Bezinteresownych portretów") daleki był od skupiania uwagi na swoim wizerunku. Mimo, że tematem przewodnim projektu był Facebook i zdjęcia profilowe, czyli często właśnie selfies.

Zabawa polegała na własnoręcznym przerysowaniu zdjęcia profilowego osoby z drugiego krańca świata. Samemu również można było zostać narysowanym przez nieznajomego. Wystarczyło wgrać swoje zdjęcie na stronę internetową projektu i spełnić jeden warunek: narysować kolejną osobę. Nadsyłane prace administrowali wolontariusze, bo "Selfless Portraits" to inicjatywa non-profit.

Idea zabawy w portretowanie

Projekt właśnie się zakończył - w dwa lata udało się stworzyć cudowną galerię ponad 52 000 kreatywnych prac o różnym poziomie zaawansowania, stworzonych przez autorów ze 149 krajów na całym globie. "Te obrazki są małymi gestami, które wypełniają lukę pomiędzy technologią i człowieczeństwem, a przy okazji prowadzą do niespodziewanego spotkania dwójki ludzi." - piszą twórcy projektu.

Obaj na kreatywnym wykorzystaniu przestrzeni internetowej znają się jak mało kto. Pierwszym z nich jest  Jeff Greenspan , były dyrektor kreatywny popularnego serwisu internetowego BuzzFeed i strateg z zespołu kreatywnego Facebooka, a obecnie freelancer. Drugim, artysta interaktywny i twórca filmów - Ivan Cash (zdjęcie i rysunek poniżej). Obaj mieszkają i pracują w Stanach.

Zobacz całą galerię projektu na stronie internetowej: www.selflessportraits.com

Więcej o: