Znacie "Anakondę" Nicki Minaj? Nie w tym wykonaniu. "Raperka od burki" powraca i upomina się o prawa pracowników korporacji

Sofia Ashraf dała się poznać, kiedy zaczęła walczyć o prawa kobiet noszących burkę. Choć sama jej nie nosi, uważa, że każdy powinien ubierać się jak chce. Od tamtej pory tę buntowniczą muzułmankę media ochrzciły "raperką od burki". Teraz, wykorzystując swoje 5 minut sławy, dziewczyna stara się pomóc byłym pracownikom korporacji, która zanieczyszcza środowisko.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Sofia Asharaf kolejny raz wypowiedziała wojnę korporacji. Pierwszy raz zrobiła to w 2008 roku, kiedy to tekstem swojej piosenki oskarżyła firmę Dow o największą katastrofę chemiczną w Bophalu, podczas której zginęło ponad 15 tysięcy ludzi. Tym razem uderza w zakłady produkujące termometry.

Hit w nowym wydaniu

- Kodaikanal nie ustąpi! Kodaikanal nie ustąpi! Kodaikanal nie ustąpi, jeśli nie wypłacicie odszkodowań. - tak zaczyna się najnowszy utwór młodej raperki z Indii. Hinduska rapuje do znanego na całym świecie hitu Nicki Minaj - "Anakonda". W jej wykonaniu nie jest to jednak przyjemny, popowy numer.

Sofia AsharafSofia Asharaf fot. screen youtube.com/user/jhatkaa fot. screen youtube.com/user/jhatkaa

"Nie" dla korporacji

Tekst piosenki "Kodaikanal won't" uderza w międzynarodowy koncern Unilever, który zamknął swoje fabryki termometrów w mieście Kodaikanal. Stało się to zaraz po tym, jak organizacje chroniące środowisko odkryły, że przez działania firmy doszło do skażenia rtęcią ziemi, na której znajdowały się zakłady.

Wiele osób pracujących w feralnych zakładach jest w tej chwili ciężko chorych. Ponadto skażeniu uległo wiele przyległych do miasta lasów. Przez to w Kodaikanal nie da się normalnie żyć.

Żadnego zadośćuczynienia

Firma nie zrobiła nic, aby pomóc mieszkańcom i poprawić stan okolicznych ziem: - Unilever zatruwał mieszkańców miasta Kodaikanal i niszczył okolicę. Mimo deklaracji dotyczących odpowiedzialności władze firmy od 14 lat nie zrobiły zupełnie nic, aby naprawić sytuację i w jakikolwiek sposób pomóc chorym pracownikom swojej fabryki - zauważa na początku swojej piosenki Sofia.

Sofia AsharafSofia Asharaf fot. screen youtube.com/user/jhatkaa fot. screen youtube.com/user/jhatkaa

O co walczą?

Piosenka jest tylko częścią większej kampanii w mediach społecznościowych, która ma na celu zwrócenie uwagi na działania firmy Unilever. Sofia wraz innymi świadomymi aktywistami próbuje walczyć o prawa byłych pracowników, a także chce, aby firma poczuła się do odpowiedzialności za skażenie środowiska.

 
Więcej o: