Jak właściwie wygląda inżynier? Młoda programistka z San Francisco walczy ze stereotypem. Do jej akcji dołączyły tysiące kobiet

Akcja #iLookLikeAnEngineer to odpowiedź na apel młodej programistki z San Francisco, Isis Anchalee. Młoda dziewczyna wystąpiła w kampanii rekrutacyjnej firmy, w której pracuje. Jej wygląd stał się tematem publicznej dyskusji, a umiejętności zawodowe podważone. Wsparły ją tysiące kobiet z branży IT i nie tylko.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Jak wygląda inżynier?

Na Twitterze popularność zdobywa nowy hashtag. #iLookLikeAnEngineer - tak kobiety z branży IT i nie tylko podpisują publikowane przez siebie zdjęcia. Chcą wyjaśnić, co właściwie oznacza stwierdzenie "wyglądać jak inżynier" i uzupełnić je o swój wizerunek, wizerunek zadbanej i spełniającej się zawodowo kobiety.

Akcja dziewczyn z branży IT to odpowiedź na apel Isis Anchalee, programistki z San Francisco. To jej wygląd został zakwestionowany pod względem wykonywanego przez nią zawodu jako pierwszy i stał się tematem publicznej dyskusji. Okazuje się, że to nie pierwszy przypadek dyskryminacji w branży, jaka spotkała Isis.

Kampania reklamowa z dziewczyną na plakacie

Zaczęło się od udziału w kampanii rekrutacyjnej firmy, w której pracuje Anchalee. Jej zdjęcie z imieniem i nazwiskiem, nazwą stanowiska i przychylną opinią o firmie, trafiło na miejskie banery reklamowe. Kampania nie spotkała się z pochlebnymi komentarzami, ale jeden z nich niekoniecznie dotyczył jedynie treści reklamy.

Fot. screenshot z wpisu Isis Anchalee na medium.com

Fot. screenshot z wpisu Isis Anchalee na medium.com

Ktoś napisał: "Myślę, że ta kampania jest kierowana do kobiet, ale prawdopodobnie trafia jedynie do facetów. Jestem ciekawy czy ludzie, którzy mają mózgi odbiorą ten cytat jako wiarygodny i czy kobiety kupią to, że programistki właśnie tak wyglądają. Dziwne." Jak wyglądają programistki? - odpowiedział ktoś inny. Isis postanowiła zareagować.

#iLookLikeAnEngineer - reakcja Isis Anchalee

Opublikowała zdjęcie z kartką, na której napisała, czym się zajmuje. Na dole dodała hashtag, którym chciała zachęcić inne kobiety do pokazania, że inżynier to również kobieta, niezależnie od tego, jak wygląda. Sprawa dotyczy również mężczyzn, którzy również nie mieszczą się w stereotypie o programistach. Do całości Isis Anchalee w swoim wpisie na medium.com.

Pisze w nim, że problem seksizmu w branży IT wciąż jest realny, a obraźliwe komentarze dotyczące kampanii, nie są pierwszymi, które o tym świadczą. Innych przykładów doświadczała na poprzednich stanowiskach pracy. Zdarzały się zawoalowane propozycje seksu i biurowe żarty kolegów, taki jak ten z rzucaniem na nią banknotów w biurze.

Odpowiesz na apel?

"Jeśli nie mieścisz się w szufladce, do której ludzie wrzucają wszystkich programistów, zapraszam cię do zredefiniowania tego, jak powinien wyglądać inżynier! #iLookLikeAnEngineer" - tak Anchalee zachęciła innych do opublikowania swojego wizerunku. Udało się. W odpowiedzi, w mediach społecznościowych wciąż przybywa zdjęć z hashtagiem pomysłu Isis.

Jeśli też musisz mierzyć się ze "stereotypem programisty", zachęcamy do wzięcia udziału w akcji!