Twoje dziecko będzie orłem czy nielotem? Fundacja Rodzice Przyszłości przekonuje: słowa mają siłę

Do szóstego roku życia dzieci zupełnie bezkrytycznie patrzą na otaczający ich świat. Rodzice są dla nich najważniejszymi osobami. Zapatrzone w dorosłych maluchy są przy tym bardzo wrażliwe na każde słowo krytyki, krzyk czy karcący gest. To kształtuje ich pewnością siebie i wpływa na późniejsze życie. Fundacja Rodzice Przyszłości chce uświadomić rodzicom wagę ich czynów.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Fundacja Rodzice Przyszłości rozpoczęła kampanię społeczną dotyczącą przemocy emocjonalnej wobec dzieci. Nawet najlepsi rodzice, nieświadomie potrafią krzywdzić swoje wrażliwe na każdą uwagę pociechy. Spot ma uświadomić dorosłym, jak ważne są wszystkie gesty i słowa, które kierują do najmłodszych.

Przemoc emocjonalna zaczyna się w domu

Dzieci żywiołowe, ciekawe, spontaniczne. To może wyprowadzać z równowagi nie tylko nerwowe osoby, lecz także te spokojne, które po ciężkim dniu w pracy nie mają siły na zabawę czy sprzątanie po małym rozrabiace. Fundacja przekonuje, że w tym momencie dorośli powinni wykazać się większym zrozumieniem i znaleźć w sobie dodatkowe pokłady cierpliwości.

Kampania fundacji Rodzice PrzyszłościKampania fundacji Rodzice Przyszłości fot. screen youtube.com/user/RodzicePrzyszlosci fot. screen youtube.com/user/RodzicePrzyszlosci

Problemy ze znalezieniem pracy i anoreksja

Spot wybiega w przyszłość i pokazuje, jakie młody człowiek, w późniejszym okresie życia, może mieć problemy interpersonalne. Konsekwencją psychicznej przemocy jest jednak nie tylko niska samoocena, lecz także liczne zaburzenia - od nałogów, przez problemy z odżywianiem po depresje.

- Ty niedojdo, siusiumajtku

Jak czytamy na stronie fundacji, najczęstszymi formami przemocy i presji emocjonalnej są właśnie słowne wypowiedzi. - Ty gapo, ty niedojdo, - ty sieroto - to też forma agresji! Przedrzeźnianie dziecka: - Siusiumajtek, - Brudasiątko, - Grubas nam może wydawać się zabawne, jednak to także odciska piętno na psychice małego człowieka.

Kampania fundacji Rodzice Przyszłości stara się uczulić rodziców na to, że takie wrogie, niewłaściwe zachowania z ich strony mogą zaowocować objawami lęku, smutki czy wyobcowania dziecka.

Kampania Fundacji Rodzice PrzyszłościKampania Fundacji Rodzice Przyszłości fot. screen youtube.com/user/RodzicePrzyszlosci fot. screen youtube.com/user/RodzicePrzyszlosci

Zmień dziecko w "orła"

Kampania uczula, aby pamiętać o tym, że uwaga zamieniona w żart, wypowiedziana z uśmiechem zupełnie inaczej zostanie odebrana przez dziecko. Nie będzie ono tłamszone, a jego pewność siebie nie zostanie zaburzona.

Przemoc emocjonalna zazwyczaj przynosi skutki dopiero po wielu latach. Kiedy dzieci dorosną odczuwają pewną niestabilność emocjonalną, ich poczucie własnej wartości zostaje zachwiane.

<< ZOBACZ ZDJĘCIA >>

 
Więcej o: