Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Nasze wyobrażenia, rozmaite wizualizacje to rezultat aktywności grupy regionów mózgu, które współpracując ze sobą pozwalają generować w umyśle obrazy oparte o to, co kiedyś już widzieliśmy. Do regionów tych zalicza się płat czołowy i ciemieniowy, oraz płaty skroniowy i potyliczny - to one sprawiają, że otwierają się nasze "oczy duszy". Niestety, w pewnych przypadkach oczy te mogą być na stałe zamknięte.
Afantazja to niezdolność do wyobrażania sobie i przywoływania obrazów oraz wspomnień. Osoby z tą przypadłością nie potrafią wyobrazić sobie ukochanej osoby, albo kogoś, kogo dawno nie wiedzieli; poza ich zasięgiem pozostają takie zawody jak architekt czy projektant, gdyż afantazja uniemożliwia zwizualizowanie końcowego efektu swojej pracy.
Obrazy bez znaczenia
O fenomenie afantazji jako pierwszy rozwodził się w już 1880 roku sir Francis Galton, brytyjski uczony, przyrodnik. Dziś jednym z wiodących badaczy tego zjawiska jest prof. Adam Zeman z University of Exeter Medical School.
Niedawno ustalenia Zemana opisał amerykański dziennikarz naukowy Carl Zimmer. W swoim artykule przedstawił on. m.in. sylwetkę 60-cio letniego pacjenta, który stracił wyobraźnię po przebytej operacji. Po ukazaniu się tekstu do profesora Zemana zgłosiło się kilkanaście kolejnych osób, które twierdziły, że nigdy nie posiadały zdolności do wizualizacji. Ludzie ci relacjonowali wpływ jaki afantazja wywarła na ich życie, odbierając im wspomnienia o zmarłych krewnych czy utrudniając przyswajanie wiedzy w szkole. Niektórzy twierdzili, że wszelkie opisy w tekstach (przedmiotów, krajobrazów itp.) nie wywołują u nich żadnych obrazów, pozostając przez to dla nich bez żadnego znaczenia, inni wskazywali, że niektóre ścieżki kariery, takie jak architektura czy projektowanie, były dla nich niedostępne, ponieważ nie potrafili zwizualizować efektów swojej pracy.
Jaki będę za 10 lat?
Jedna z tych osób, niejaki Tom Ebeyer, w wieku 21 lat zorientował się, że nie potrafi wyobrażać sobie tego, co jego partnerka. - Kiedy to zauważyłem, poczułem się inny, gorszy. Wcześniej do głowy mi nie przyszło, że myślami można wrócić do wspomnień, zapachów, obrazów. Nagle jasne stało się dlaczego tak ciężko idzie mi czytanie tekstów, dlaczego osiągam niskie wyniki w testach pamięciowych - mówi Ebeyer.
Tom nie potrafi przypomnieć sobie czy wyobrazić sobie zapachów, smaków, emocji czy jakichkolwiek obrazów, które kiedyś widział. Kiedy odeszła jego matka zauważył, że nie potrafi przywołać wspomnień wspólnie spędzonych chwilach. - Po siedmiu latach ledwie ją pamiętałem - przyznaje. Fakt, że jego przypadłość jest nazwana, opisywana i zajmują się nią naukowcy, dała mu wytchnienie. Inny mężczyzna, który zgłosił się do prof. Zemana, Niel Kenmuir, przyznaje, że nigdy nie rozumiał co znaczy "liczenie owiec" ani nie widział siebie "za dziesięć lat".
Wszystko wskazuje na to, że za niezdolność do wizualizacji odpowiedzialne są liczne zmiany w połączeniach między wymienionymi wcześniej obszarami mózgu. Co ciekawe, osoby z afantazją nie są pozbawione spontanicznej wizualizacji - widzą obrazy w snach.
Wrześniowe " Charaktery "
Każdy ma jakiś talent. Jeden potrafi grać na skrzypcach, inny świetnie piecze ciasta, jeszcze inny jest geniuszem w pielęgnowaniu roślin. Warto szukać i rozwijać swoje talenty, bo dzięki temu życie staje się barwniejsze, a my sami lepsi. Sprawdź do czego jesteś zdolny.
a także
W czym tkwi istota mężczyzny * Co nas zniewala * Co pornografia robi nam w mózgu
Wrześniowe Charaktery Charaktery.eu Charaktery.eu