Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Pierwsza seria obrazków była drukowana na pudełkach papierosów i cygar. W 1900 roku odbyła się wystawa rysunków w Paryżu, a następnie sprzedawano je w formie pocztówek. Wizualizacja naszej teraźniejszości z pewnością budziła wiele emocji. Dziś patrzymy na te pocztówki z uśmiechem i niedowierzaniem.
Listonosz jeszcze nie lata
Najwięcej pomysłów artystów i naukowców dotyczyło różnych urządzeń do latania. W grę, ich zdaniem, wchodziły nie tylko samoloty czy awionetki, lecz także małe skutery ze skrzydłami, na których miałby przemieszczać się na przykład listonosz.
Póki co najbliżej zrealizowania tego pomysłu jest Amazon. Firma zapowiedziała, że w ciągu roku wystartuje z projektem USA Amazon Prime Air - systemem dostawy przesyłek za pomocą dronów.
Ludzie też mieli nauczyć się latać. Miały im to umożliwić doczepione skrzydła. Innym środkiem transportu miały być... ryby i koniki morskie. Co ciekawe, z tamtego okresu nie ma żadnych rysunków nawiązujących do podróży kosmicznych.
Dzisiaj odkurza iRobot Roomba Niektóre pocztówki przedstawiają bardzo futurystyczne wizje, które nawet dzisiaj nie mieszczą nam się w głowie. Nie wyobrażamy sobie gry w krykieta na dnie oceanu czy wyścigów na rybach. Natomiast wielką popularnością cieszą się skutery wodne. Jednak wiele wyobrażeń sprawdziło się. Ludzie na początku XX wieku marzyli o urządzeniu, które mogłoby za nich posprzątać. Dzisiaj mamy taką możliwość, już od kilku lat wielką popularnością cieszą się bezprzewodowe odkurzacze, które możemy zaprogramować tak, aby odkurzyły mieszkanie podczas naszej nieobecności. Nie do końca futurystyczne rolnictwo Zaskakująco dokładna jest też wizja maszyn rolniczych wykorzystywanych do siania i zbierania zboża z pól. Może nie wygląda to tak jak przewidywali naukowcy zafascynowani rozwojem techniki w wieku pary i elektryczności - rolnik nie może tylko siedzieć i naciskać kolejnych przycisków. Jednak gospodarze mają do dyspozycji traktory, kombajny, siewniki czy snopowiązałki. Gigantyczna szczoteczka do czyszczenia twarzy Francuscy rysownicy nie zapomnieli także o wynalazkach stworzonych wyłącznie dla pań. Kobiety z biegiem lat poświęcają dbaniu o urodę jeszcze więcej czasu, więc nic dziwnego, że wynalezienie maszyny, które pomogłoby im w demakijażu było wyłącznie kwestią czasu. Teraz na szczęście mamy urządzenia w wersji zminiaturyzowanej. Skype z początku XX wieku Okazuje się, że już w na początku XX wieku przewidziano wynalezienie komunikatorów internetowych. Nikt nie myślał wtedy jeszcze o Internecie. Jednak marzenie o tym, aby nie tylko słyszeć rozmówcę, lecz także go widzieć nie było nikomu obce. Na szczęście do używania Skype'a nie potrzebujemy obecnie aż tyle przestrzeni i urządzeń. A jakby tak uczyć się szybciej? Marzeniem naukowców przełomu XIX i XX wieku była też szybsza i bardziej efektywna nauka. Wyobrażali sobie, że kiedyś technologia umożliwi przekazywanie wiedzy za pomocą fal wprost do mózgu. Nie mieliśmy specjalnych kasków, ale pewnym krokiem w tę stronę była modna w latach 90. metoda nauczania SITA. Gazeta w radiu Za wynalazcę radia uważa się Guglielmo Marconiego. Włoch eksperymentował z przesyłaniem fal radiowych już w 1894 roku. Rok później udało mu się otrzymać łączność radiową na odległość 1 km. Kolejne doświadczenia doprowadziły do przekazania wiadomości przez Ocean Atlantycki z Kanady aż do Anglii. Miało to miejsce w 1901 roku. Nikt wtedy nie zdawał sobie sprawy, że radioodbiorniki będą powszechne. "Czytanie gazety przez radio", które widzimy na pocztówce, to przecież nic innego jak wiadomości, których słuchamy na różnych stacjach.