Hit ze Szwecji: Śpiewające tampony oswajają dzieci z menstruacją

Szwedzka stacja telewizyjna podjęła się trudnej edukacji seksualnej najmłodszych. ?Piosenka o okresie?, mimo że nie została jeszcze wyemitowana w telewizji, już bije rekordy popularności. Wszystko za sprawą śpiewających tamponów, które tłumaczą chłopcom (nie dziewczynkom!), na czym polega menstruacja.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Kanał Barnkanalen nagrał niekonwencjonalny film edukacyjny. Najmłodszy prezenter szwedzkiej stacji Alex Hermansson tłumaczy chłopcom, na czym polega menstruacja u kobiet. Wyjaśnia dzieciom, że nie jest to nic wstydliwego, wręcz przeciwnie - to sprawa zupełnie naturalna i potrzebna. Jest oznaką tego, że organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo.

Tańczące tampony w teatrzyku kukiełkowym

W klipie widzimy nie tylko śpiewającego mężczyznę, lecz także tańczące tampony. Przebrane za pirata, króla i dziwne czupiradło tampony tańczą niczym marionetki (są pociągane za sznureczki) w teatrzyku kukiełkowym. W tle wiszą wkładki higieniczne i podpaski. Wszystkie "dekoracje" wyglądają naturalistycznie, choć dorosłym mogą wydawać się nieco groteskowe.

Piosenka o okresiePiosenka o okresie fot. screen youtube.com/channel/Barnkanalen fot. screen youtube.com/channel/Barnkanalen

"Okres, okres, hip hip hura na czas!"

Piosenka jest utrzymana w żartobliwym tonie. Wokalista biega po szkole, odwiedza uczniów w klasie i wraz z nimi śpiewa:

- To coś, co czasem przydarza się dziewczynom. One nie chcą o tym mówić, może się trochę wstydzą, nie chcą żebyśmy się dowiedzieli. Ale my wiemy, że to jest coś zupełnie normalnego. Po prostu musimy być wtedy dla nich nieco milsi, okazać trochę cierpliwości, w końcu to po prostu odrobina krwi.

W refrenie panowie śpiewają: - Kobiecość, kobiecość - hip hip hurra kobiecość! Okres, okres, hip hip hura na czas! Ciało działa jak powinno. I to jest naprawdę dobra nowina, hura!

 

Chłopiec uczy chłopców

Ta na pierwszy rzut oka absurdalna piosenka ma za zadanie dotrzeć do najmłodszych. Co ciekawe, wideo jest skierowane wyłącznie do chłopców, a nie, jak mogłoby się wydawać do dziewczynek. Z pewnością ze względu na młodego, wymagającego adresata o udział w projekcie został poproszony popularny 23-letni youtuber.

Alex Hermansson nagrywał pierwsze filmiki już w wieku 12 lat. Wieloletnie doświadczenie nabyte w młodym wieku sprawia, że łatwiej trafić mu do wyobraźni i wrażliwości dzieci. Jego piosenka jest prosta, melodyjna, a klip kolorowy.

Będą kolejne filmiki?

To nie pierwszy filmik edukacyjny, który wypuściła szwedzka stacja publiczna. Wcześniej hitem wśród Internautów były tańczące damskie i męskie genitalia, które miały zaprezentować dzieciom różnice w budowie kobiety i mężczyzny. Tylko na YouTubie filmik obejrzało ponad 6 milionów użytkowników.

Ciekawe, o czym będą następne filmiki?

 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Tampony niebezpieczne? Amerykańska modelka straciła przez nie nogę? Prof. Dębski: mało prawdopodobne!

Zobacz wideo
Więcej o: