Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
To zdjęcie stało się symbolem wojny w Wietnamie. Wykonano je ponad 40 lat temu w wiosce Trang Bang, niedaleko dawnego Sajgonu. Reporter Associated Press, 21-letni Huynh Cong Ut, uchwycił na nim ucieczkę cywilów po bombardowaniu napalmem. Pomyłkowego nalotu dokonały wojska Wietnamu Południowego.
Dziewczynka ze zdjęcia przeżyła cudem
Jedną z poszkodowanych była 9-letnia dziewczynka, której ciało oblepił płonący napalm. Dzięki pomocy reportera, krótko po zdarzeniu Kim Phuc trafiła do szpitala. Cudem udało jej się przeżyć. Głębokie poparzenia przekraczały 10% powierzchni jej ciała. Dziś ma 52 lata i mieszka w Kanadzie. Po ponad czterech dekadach odczuwania bólu spowodowanego bliznami, postanowiła się ich pozbyć.
Napalm Girl Nick Ut / AP (AP Photo/Nick Ut) Nick Ut / AP (AP Photo/Nick Ut)
Po 43 latach usunięcie blizn stało się możliwe
- Przez wszystkie te lata marzyłam, że nie mam już blizn i nie czuję bólu. Tak wyobrażałam sobie niebo. Teraz mój raj może stać się rzeczywistością. - powiedziała dziennikarzom Guardiana Kim Phuc.
W klinice w Miami, specjalizującej się w leczeniu poparzeń przy użyciu lasera, Kim Phuc zostanie poddana szeregowi skomplikowanych zabiegów. Podczas pierwszego zabiegu towarzyszył jej mąż i "wujek Ut", autor zdjęcia z 1972 roku.
Napalm Girl Nick Ut / AP (AP Photo/Nick Ut) Nick Ut / AP (AP Photo/Nick Ut)
Bolesne leczenie może potrwać nawet rok
The laser procedure - originally designed for smoothing out wrinkles around the eyes - involves heating Phuc's skin to boiling point, which will vapourise her scar tissue, Waibel said. The process will create microscopic holes in her skin, allowing collagen-building treatments to be absorbed through the many layers of tissue.
Metoda, którą posłużą się lekarze, oryginalnie została stworzona do wygładzania zmarszczek wokół oczy. Teraz pomoże Kim Phuc. - Ogień tkwił na jej ciele bardzo długo. - powiedziała dziennikarzom dr Waibel, opiekująca się Phuc. Jej blizny są cztery razy grubsze niż skóra.
Podczas zabiegów tkanka skórna zostanie podgrzana do bardzo wysokich temperatur. To umożliwi utworzenie mikroskopijnych porów, dzięki którym lek odbudowujący włókna kolagenowe będzie absorbowany nawet w głębokich je warstwach. Pacjentka twierdzi, że w porównaniu do wielu operacji, które przeszła w młodości, zabiegi są niemal bezbolesne.
Napalm Girl Nick Ut / AP (AP Photo/Nick Ut) Nick Ut / AP (AP Photo/Nick Ut)
Dramatyczne wspomnienia wojny pozostaną
Za zdjęcie znane światu jako "Terror wojny", Huynh Cong Ut otrzymał nagrodę Pulitzera. Do dziś pamięta, jak 9-letnia Kim Phuc czołgała się po podłodze ciężarówki, która miała zabrać ją do szpitala. Jej poparzona skóra odrywała się od ciała. Ona sama krzyczała: "Parzy! Za gorąco! Umieram!".
- Nigdy nie zapomnę tego dnia, kiedy z życia wbiegliśmy w śmierć - mówiła Kim Thuc stacji CNN . Na pewno nigdy nie zdoła zapomnieć też o bólu, który po zabliźnieniu ran towarzyszy jej do dziś. Dzięki leczeniu można go przynajmniej uśmierzyć.