Odparowywanie skóry

Zabieg odmładzający

Odparowywanie skóry

26-03-2001. Zabieg odmładzający

Laser stał się niezastąpionym urządzeniem stosowanym w medycynie estetycznej. Wykonuje się nim precyzyjne, bezkrwawe nacięcia podczas operacji plastycznych np. powiek czy przeszczepów włosów. Laserem można likwidować popękane naczynka krwionośne skóry, wreszcie pozbyć się niechcianych włosów na ciele.

Od kilku lat laser stosuje się do "odnawiania" skóry (skin resurfacing). Żeby zrozumieć istotę zabiegu, warto przypomnieć, że skóra składa się z trzech tkanek: tkanki podskórnej, skóry właściwej i zewnętrznej - naskórka. Zbudowany jest on z pięciu warstw i ma nadzwyczajną zdolność odradzania się. Komórki warstwy najgłębszej w ciągu kilku tygodni przesuwają się na zewnątrz i jako martwe złuszczane są podczas mycia i tarcia. Jeśli usuniemy je szybko laserem, skóra będzie lepiej dotleniona i ukrwiona, stanie się gładka, nabierze ładnej barwy - będzie po prostu młodsza. Przy zdrowym trybie życia efekt może utrzymywać się kilka lat.

Zabieg odmłodzenia polega na odparowaniu wierzchnich warstw naskórka impulsowym laserem CO2. Po raz pierwszy został on zastosowany w medycynie estetycznej w 1992 roku przez prof. Richarda Fitzpatrika z uniwersytetu w Kalifornii. Rezultaty były fantastyczne. U znakomitej większości (80 proc.) pacjentów po jednym zabiegu zmarszczki zostały zredukowane nawet o 75 proc.! Podczas naświetlania laserem skóra w głębszych warstwach ogrzewa się do około 60 st. C. Pod wpływem temperatury włókna kolagenowe, tworzące podporową siateczkę skóry, kurczą się o jedną trzecią swojej długości, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta.

Po zabiegu skóra nie wygląda najlepiej: po dwóch, trzech dniach tworzą się bąble, a potem skorupa martwego naskórka, która po około siedmiu dniach odpada. Przez kilka tygodni (do trzech miesięcy) w miejscu zmarszczek pozostają zaczerwienienia. Dopóki nie ustąpią, należy unikać słońca i nie korzystać z solarium.

Prof. Fitzpatrik od pięciu lat stosuje do odparowywania naskórka także laser Erbium-Yag. To laser "zimny", nie ma przy jego zastosowaniu opisanego wyżej efektu termicznego, więc spłycenie zmarszczek jest mniej intensywne. Za to działa delikatniej. Zabliźnianie skóry po zabiegu trwa około czterech dni, zaczerwienienie znika po około dziesięciu dniach. Doskonale nadaje się do likwidowania zmarszczek w obrębie bardzo wrażliwej skóry wokół oczu i ust. Laser CO2 jest używany w Polsce od kilku lat (zabieg w okolicy oczu i ust kosztuje ok. 2,5 - 3 tys. zł, na całej twarzy 5 - 6 tys.). Laser Erbium-Yag to na razie u nas zupełna nowość. Odparowywanie naskórka laserem służy, poza odmładzaniem, do usuwania np. brodawek wirusowych lub blizn po trądziku. zabiegowi wolno poddać tylko skórę zdrową, chorą należy najpierw wyleczyć.