Dzieci matek pracujących są skazane na sukces. Córka odnajdzie się na stanowisku kierowniczym, a syn polubi sprzątanie

- Nie mamy na nic czasu, jesteśmy przemęczone, nasze dzieci przesiadują w świetlicach i częściej jedzą fast foody - skarżą się matki pracujące. - Moje dzieci są niesamodzielne. Co z tego, że jestem codziennie w szkole, skoro nie potrafię nauczyć dziecka wiązać sznurówek? - odpowiadają kobiety etatowo zajmujące się domem i dziećmi. Co jest lepsze? Naukowcy mają swoją tezę.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Naukowcy z Harvard Business School uważają, że kobiety pracujące, które po urlopie macierzyńskim wróciły do pracy, nie powinny mieć poczucia winy. Te, które zastanawiają się, gdzie jest ich miejsce - w domu, przy dziecku, gdzie można obserwować pierwsze kroki pociechy, a potem wspólnie odrabiać lekcje, czy w pracy, z której nie zawsze wyjdą punktualnie, jednak zarobią na dodatkowe zajęcia najmłodszych - odetchną z ulgą. Dzieciom wszystko zostanie wynagrodzone. Pociechy matek pracujących będą w przyszłości.... zarabiać więcej.

Dziewczynki osiągają sukces, a chłopcy sprzątają

W najnowszych badaniach specjaliści donoszą, że córki matek realizujących się zawodowo częściej osiągają w przyszłości sukces zawodowy niż córki kobiet niepracujących poza domem. Powrót młodej mamy do pracy wpływa też na chłopców. Zdaniem naukowców stają się oni troskliwsi, bardziej dbają o poszczególnych członków rodziny, pielęgnują wartości rodzinne i chętniej niż inni wykonują domowe obowiązki.

Kobiety coraz częściej decydują się na otwieranie własnego biznesu niedługo po urodzeniu dzieckaKobiety coraz częściej decydują się na otwieranie własnego biznesu niedługo po urodzeniu dziecka fot. flikr.com, Caro fot. flikr.com, Caro

"Odpowiedzialność nadzorcza"

Analizując dane z różnych krajów, naukowcy stwierdzili także, że córki obojga pracujących rodziców mają o 4,5 proc. większe szanse znalezienie pracy niż dziewczynki, których matki nie pracują poza domem. Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że pracująca mama najlepiej pokazuje jak radzić sobie na stanowiskach kierowniczych:

- Oczekiwaliśmy, że będzie to wynikiem przekazywania takich a nie innych wartości, uwypuklenia pewnych cech, nauczeniem takiej "odpowiedzialności nadzorczej". Nie spodziewaliśmy się, że będzie to wyłącznie efekt pójścia matki do pracy - komentuje Kathleen McGinn, profesor w Harvard Business School i główna autorka badania.

Rozwój dziecka zależy od matki

W badaniu przeprowadzonym w 24 krajach naukowcy pytali respondentów o ich wspomnienia z dzieciństwa, o status ówczesny zawodowy ich rodziców. Na podstawie ich odpowiedzi autorzy wysnuli tezę:

- Matki pracujące lepiej kreują środowisko, w którym dzieci łatwiej dostrzegają, co jest dla nich właściwe, w którym kierunku mogą się rozwijać - przyznaje profesor McGinn.

Matka z córkąMatka z córką fot. flikr.com, ladyb fot. flikr.com, ladyb

Niektóre dzieci będą zarabiać więcej

Specjalistka przyznaje, że najbardziej przemawiający jest oczywiście aspekt finansowy. Dochody córek matek pracujących w Stanach Zjednoczonych są w skali roku o ponad 20 tys. złotych wyższe niż zarobki córek matek pozostających w domu.

Autorka badań w żaden sposób nie deprymuje mam, które decydują się zostać w domu i wychowywać dzieci. To ciężka, pełnoetatowa praca. Ma za to dla wszystkich mam ważne przesłanie: - Kiedy idziesz do pracy, pomagają dzieciom zrozumieć, że mają wiele możliwości rozwoju. Twoja praca to dla nich szansa na przyspieszoną samodzielność.

Zobacz wideo
Więcej o: