Mezoterapia

W gabinetach medycyny estetycznej coraz bardziej popularna jest mezoterapia. Jednak ostrzykiwanie skóry substancjami pomagającymi na cellulit czy wypadanie włosów nadal jest bardzo drogie mezoterapia w zależności od użytej substancji aktywnej leczy konkretny problem skóry. Lekarz medycyny estetycznej płytko pod skórę, miejsce przy miejscu, wstrzykuje substancję leczniczą.+

Największą zaletą mezoterapii jest możliwość precyzyjnego, miejscowego podania niewielkiej ilości leku, który zwykle przyjmuje się doustnie - mówi dr Andrzej Ignaciuk, szef Sekcji Medycyny Estetycznej przy Polskim Towarzystwie Lekarskim. - Małe dawki działają wolno, ale skutecznie, stopniowo rozprzestrzeniając się w tkance skórnej. W ten sposób mezoterapia jako "metoda lokalna" wspomaga leczenie ogólne (np. przy wypadaniu włosów) - dodaje dr Ignaciuk.

Koktajl z pistoletu

Tradycyjnie lekarz ostrzykuje skórę strzykawką z miniigłą. Nowością jest specjalny pistolet do mezoterapii, który aplikuje preparat pojedynczymi lub seryjnymi wkłuciami. Ta technika jest szczególnie przydatna podczas podawania leku na dużych powierzchniach, np. na udach, pośladkach czy brzuchu.

Od niedawna lakarze mogą sporządzać mieszanki składników odżywczych, czyli tzw. koktajle, w zależności od potrzeb skóry. Jeśli pacjentka ma problem z suchą, zniszczoną słońcem skórą lekarz może zaaplikować jej składniki nawilżające i jednoczesnie regenerujące skórę.

Zanim powiesz "tak"

Mezoterapia przynosi efekt tylko wtedy, gdy wykonywana jest w serii kilku zabiegów. Początkowo należy poddawać się jednemu zabiegowi na tydzień przez dwa miesiące, potem warto robić jeden zabieg na miesiąc dla podtrzymania efektu. Ostrzykiwanie skóry najlepiej przeprowadzać zimą lub wczesną wiosną, bo słońce może powodować przebarwienia w miejscu iniekcji.

Zanim zdecydujesz się na mezoterapię, lekarz powinien zbadać skórę i dokładnie wypytać cię o stan zdrowia. Jeśli cierpisz na alergię, jesteś w ciąży, masz cukrzycę, właśnie dręczy cię opryszczka, zażywasz leki przeciwzakrzepowe lub przeciwnowotworowe, masz silnie unaczynioną skórę, tendencję do siniaków i w ogóle źle znosisz zastrzyki, mezoterapia jest nie dla ciebie.

Zobacz wideo

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO MEZOTERAPII

Tydzień przed zabiegiem zacznij wcierać preparat z witaminą K,

która uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym oraz działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Jeśli zażywasz aspirynę, odstaw ją dwa tygodnie przed zabiegiem.

Ból podczas zabiegu jest niewielki, ale jeśli jesteś szczególnie wrażliwa,

możesz liczyć na znieczulenie specjalną maścią.

Po zabiegu pojawiają się z reguły mniejsze lub większe (w zależności

od indywidualnej wrażliwości skóry) siniaki lub wybroczyny.

Dlatego kolejne dwa dni przeznacz na urlop i wykurowanie skóry.

Rumień i obrzęk znikają kilka godzin po zabiegu.

Więcej o: