Polka pokazała, jak wygląda życie z depresją. Jej film może pomóc tysiącom chorych

"Zjawia się po cichu. Jest jak ból głowy. Mówisz sobie, że to chwilowe. Walczysz, próbując każdego dnia dawać przedstawienie. To kosztuje coraz więcej..." - tak zaczyna się szczera do bólu opowieść o zmaganiu się z depresją. Film Polki zyskuje popularność w sieci.

Poruszające wideo obrazujące to, jak może wyglądać życie z depresją, pojawiło się w internecie wczoraj. Do tej pory obejrzało je już ponad 200 tys. osób. Z każdą minutą liczba odbiorców rośnie. Trudno się dziwić, obok tego obrazu nie da się przejść obojętnie.

"Nagle wszystko zwalnia. Jest tylko szum... ciężar, który wypełnia umysł i rozlewa się na ciało." Film powinien obejrzeć każdy. Ten, kto sam zmaga się z depresją, poczuje się zrozumiany. To szansa na pokazanie innym swoich przeżyć, które czasem trudno sformułować i odsłonić. Wideo skierowane jest jednak przede wszystkim do osób, które nie rozumieją depresji i często bagatelizują jej objawy. To szansa, by rozpoznać chorobę, u siebie albo u bliskiej osoby.

Autorką filmu jest Polka, Katarzyna Napiórkowska. To fotografka i vlogerka kierująca swoje produkcje do publiczności międzynarodowej. Opowieść o depresji, podobnie jak inne wideo na swoim kanale na youtube.com - CallMeCat , opublikowała w języku angielskim.

"Kolejna porażka nie wchodzi w grę, więc wybierasz samotność w swojej strefie komfortu. Tu nikt nie zadaje pytań."

- Mam nadzieję, że to pomoże zrozumieć proces choroby. Wielu ludzi myśli, że depresja to coś, co wybierasz, co kończy się słuchaniem smutnej muzyki i rzewnym spojrzeniem przez okno - pisze autorka pod filmem. Jak przyznaje w swojej produkcji, nieleczona depresja może prowadzić nawet do próby samobójczej.

To nie pierwszy raz, kiedy youtuberzy i celebryci starają przybliżyć ten problem. Wcześniej na swoim kanale do depresji przyznał się popularny vloger Stuu . Pomóc w uświadamianiu innych chce również K. Napiórkowska, która na koniec filmu zaprasza do powrotu na jej kanał, gdzie wkrótce podzieli się informacjami na temat niesienia pomocy chorym na depresję.

A ty? Jak traktujesz osoby chorą na depresję? Odpowiedzią może być film, w którym osobę zmagającą się z depresją, postawiono w miejsce osoby cierpiącej na raka. To pozwoliło zrozumieć, jak często i niesłusznie bagatelizujemy objawy choroby, z którą można się uporać, korzystając z pomocy specjalisty.

Jak pokonać depresję i odzyskać życiową równowagę? O tym przeczytasz w książkach >>

Więcej o: