Masz problemy z koncentracją? 7 prostych sposobów na praktykowanie "uważności" w życiu codziennym

O mindfulness, czyli "uważności" na łamach gazeta.pl opowiadała już Zuzanna Ziomecka. Dziś opowiada o niej Maciej Wielobób, założyciel bloga maciejwielobob.pl.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

"Nie wypełniaj ciszy", czyli wyłącz telewizor

Wracając do domu nie włączaj radia czy telewizji, pobądź z ciszą... Rozmowa też nie musi być cały czas wypełniona słowami, można sobie pozwolić na wspólne potrwanie w ciszy. Obserwuj co wynika z tych momentów ciszy, co przeżywasz, ale nie oceniaj tego ani nie nazywaj.

fot. gazeta.pl

"Cokolwiek robisz, zrób odwrotnie", czyli złam rutynę

No dobra, może nie cokolwiek, ale warto poeksperymentować. Wróć inną drogą z pracy do domu, otwórz drzwi wejściowe lub umyj zęby niedominującą ręką. Zamiast wjeżdżać windą na swoje piętro w biurze lub domu, wejdź po schodach. Wysiądź przystanek wcześniej z tramwaju... Od czasu do czasu. Dla odświeżenia.

fot. gazeta.pl

"Uważnie wykonuj każdą czynność", nawet mycie naczyń

Uważnie myj naczynia, będąc w chwili obecnej ze swoimi zmysłami, z oddechem, z emocjami... Uważnie myj podłogę albo wkładaj pranie do pralki. Uważnie otwórz pokrywę laptopa...

fot. gazeta.pl

"Bądź ze swoim oddechem", czyli wreszcie go zauważ!

Co jakiś czas (możesz nawet nastawić przypominacz na telefonie) przerwij to, czym się zajmujesz i zajmij się chwilę swoim oddechem. Możesz po prostu zrobić świadomie i bez pośpiechu kilka głębszych wdechów i wydechów, a może przez 2-3 minut możesz powtarzać w myślach podczas każdego kolejnego wdechu: "wdech", a przy każdym kolejnym wydechu: "wdech".

fot. gazeta.pl

Odkryj na nowo na swoje dłonie, spójrz na swoją twarz w lustrze

Możesz użyć jako inspiracji ćwiczenia opisanego  tutaj , ale możesz też oddać się radosnej inwencji.

fot. gazeta.pl

"Znajdź czas na kontakt z naturą", idź na spacer!

Mam wrażenie, że poczucie oderwania od rzeczywistości przynajmniej częściowo jest związane z tym jak daleko odchodzimy od natury. Znajdź czas na kontakt z naturą, regularnie.

fot. gazeta.pl

"Kultywuj przyjazne nastawienie do siebie i innych", nawet w korku i kolejce

Zrelaksuj się, powróć do stanu uważności, weź kilka spokojnych, głębszych wdechów i wydechów, a następnie przez chwilę powtarzaj w myślach zsynchronizowane z oddechem dobre życzenia: Obym miał(a) się dobrze... Oby spotykało mnie wszystko, co najlepsze... Obym czuł(a) się bezpiecznie... Obym był(a) zdrowa/y, obym był(a) szczęśliwa/y... Po jakimś czasie skup się na skierowaniu w myślach tych samych intencji wobec innych osób w kolejce czy korku: Oby oni mieli się dobrze... Oby spotykało ich wszystko, co najlepsze... Oby czuli się bezpieczni... Oby byli zdrowi... Oby byli szczęśliwi... (W korku pamiętaj jednak o pozostawaniu z uwagą na zewnątrz dla bezpieczeństwa!)

fot. gazeta.pl

Maciej Wielobób - nauczyciel jogi i medytacji, autor 5 książek, tata Tymona i mąż Agnieszki. Prowadzi szkołę jogi w Krakowie, założył kilka ośrodków medytacji, prowadzi warsztaty jogi i medytacji w całej Polsce, a czasami za granicą. Jest autorem bloga maciejwielobob.pl

Zobacz też:

O praktykowaniu uważności w książce "Gdziekolwiek jesteś, bądź" >>

Zobacz wideo
Więcej o: