Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!
Ćwiczenia na lotnisku fot. facebook.com/annalewandowska fot. facebook.com/annalewandowska
Rondel Holder, autor bloga Soul Society, jako najważniejszą cechę każdego podróżnika wymienia elastyczność. Jeśli chcesz podróżować za małe pieniądze, nie trzymaj się sztywnych dat. Planujesz wypad do Londynu na koncert? Zarezerwuj bilety z naprawdę dużym wyprzedzeniem.
Warto też wypróbować Google Flights: - Ta wyszukiwarka pokazuje loty, których nie wyszukują inne znane wyszukiwarki. Jest naprawdę dobra. Widok kalendarza pokazuje, jak wiele możesz zaoszczędzić wybierając inny termin.
Majtki fot. flikr.com, Still The Oldie fot. flikr.com, Still The Oldie
Wiele linii lotniczych oferuje programy lojalnościowe. Za zebrane punkty możemy nie tylko dostawać różne upominki, zmienić klasę ekonomiczną na biznes, lecz także odebrać bezpłatne przeloty.
To samo dotyczy noclegów w hotelu. Wybierając zawsze tę samą sieć hoteli czy moteli, które mają programy lojalnościowe dla swoich klientów, możemy po pewnym czasie odebrać kilka "gratisowych" noclegów w dowolnej filii. Warto wykorzystać je szczególnie na noclegi w najbardziej turystycznych i najdroższych miejscach. Dzięki temu możemy spać w samym centrum zwiedzanego miasta nie płacąc za to nic.
Kłapouchy fot. kadr z bajki Kubuś Puchatek fot. kadr z bajki Kubuś Puchatek
Dolar dolarowi nierówny. Brzmi absurdalnie, ale potwierdzają to wszyscy podróżnicy. Zawsze wymieniaj dolary w kantorze lub w banku w swoim kraju. Wtedy masz pewność, że nikt cię nie oszuka. Niestety niezbyt uczciwi mieszkańcy turystycznych miejsc tylko czyhają na twoją finansową naiwność.
- Czasami, kiedy płacisz dolarami a nie lokalną walutą, sprzedawcy będą zaokrąglać w górę. Będą udawać, że przeliczają kurs dolara. Bądź pewny, próbują cię naciągnąć - tłumaczy Rondel Holder
Targowanie fot. flikr.com, Roehan Rengadurai fot. flikr.com, Roehan Rengadurai
Jeśli podczas urlopów zatrzymujesz się w hotelach z pewnością nie raz na recepcji proponowano ci wycieczki po okolicznych miejscowościach czy atrakcjach. Takie wycieczki na pewno są bezpieczne, ale nie należą do najtańszych.
Zdecydowanie taniej będzie zasięgnąć języka u tubylców. Zamiast rozmawiać z innymi gośćmi hotelowymi czy obsługą, wyjdź poza ośrodek i porozmawiaj ze sprzedawcami z okolicznych sklepików czy kramów. Z pewnością zaproponują ci tańszych przewodników, znacznie przystępniejsze cenowo biura podróży.
Karty kredytowe fot. flikr.com, 401(K) 2012 fot. flikr.com, 401(K) 2012
Podobnie jak linie lotnicze i sieci hotelowe, także posiadacze konkretnych kart kredytowych mogą liczyć na duże zniżki. Zakładaj konta i lokaty w bankach, które oferują profity potrzebne podróżnikom. Czasami bank może zaproponować ci tańsze ubezpieczenie podróży, innym razem zniżki na bilety lotnicze.
Rondel Holder radzi dodatkowo, aby zawsze przed wyjazdem z kraju skontaktować się z bankiem i poinformować o wyjeździe za granicę: - Pamiętaj, aby zadzwonić do banku przed wyjazdem z kraju. Niech obsługa zna przyszłe miejsca twojego pobytu. Jeśli tego nie zrobisz musisz liczyć się z tym, że bank zaalarmowany używaniem karty z dala od twojego miejsca zameldowania, podejrzewa kogoś o kradzież karty i może ją zablokować.
Internet fot. flikr.com, lecates fot. flikr.com, lecates
Szukasz kodów rabatowych, kiedy robisz zakupy w Internecie? Nie zapominaj o tym podczas planowania podróży. Kupony, karty rabatowe znajdziecie na przykład na popularnych blogach podróżniczych. Dzięki nim pobyty w hotelach czy loty mogą być nawet o połowę tańsze.
Warto śledzić prężnie działające profile w mediach społecznościowych. Osoby, które je prowadzą mają dostęp do najświeższych danych i na bieżąco informują o różnych promocjach.
Oryginalny artykuł można przeczytać tutaj