Jakie mieszkania wynajmiesz za 1200 zł? Od Warszawy po Chodzież [ZDJĘCIA]

1200 zł miesięcznie - to jedyne ograniczenie, jakie dostał nasz zaprzyjaźniony redaktor portalu nieruchomościowego - Domiporta. Co można za taką kwotę wynająć? 110 metrów kwadratowych w Słupcy, dwa pokoje w Jeleniej Górze i... 27 metrów kwadratowych w centrum Warszawy. Zresztą zobaczcie sami.

500 zł za pokój

Och, mieszkania do wynajęcia! Przecież to temat rzeka . A właściciele wynajmowanych mieszkań? To dopiero niewyczerpane źródło anegdot i opowieści z piekła rodem. Zanim jednak ktoś będzie miał 1200 zł do wydania co miesiąc na mieszkanie, musi zacząć zarabiać. Póki się uczy pozostaje mu akademik (historia na inny materiał) lub podnajmowany pokój.

Mieszkanie do wynajęcia za 1200 złMieszkanie do wynajęcia za 1200 zł Fot. Domiporta.pl Fot. Domiporta.pl

Katarzyna z malutkiej miejscowości 250 km od Warszawy swoją przygodę z rynkiem wynajmu zaczynała od stancji. Mieszkała u starszej pani (płaciła jej 500 zł miesięcznie), która najpierw była bardzo miła i ciekawa nowej współlokatorki (czy oni wszyscy nie są na początku mili?). Im dłużej Katarzyna z nią mieszkała tym mniej sympatycznie się stawało.

Mieszkanie do wynajęcia za 1200 złMieszkanie do wynajęcia za 1200 zł Fot. Domiporta.pl Fot. Domiporta.pl

- Ze mną było jak z tą żabą, której podgrzewa się wodę, w której siedzi. Starsza pani zaczynała coraz więcej ode mnie wymagać - żebym z nią posiedziała, zrobiła zakupy, ugotowała obiad, posprzątała mieszkanie. Po pół roku zaczęła bez osłony wrogo odnosić się do mojego wieczornego wychodzenia, do mojego chłopaka. Złość wzbudzał fakt, że zużywam wodę (za często myję głowę) oraz niepotrzebnie zużywam prąd (laptop i światło).

Kiedy po roku Katarzyna zorientowała się, że z osoby płacącej za pokój stała się wyzyskiwaną pomocą domową oraz damą do towarzystwa, podziękowała za taki układ.

Sami eksperci od nieruchomości nie mają wątpliwości, że znaleźć dobre mieszkanie to trudne zadanie. - W dużych aglomeracjach jest większy wybór, lecz ceny są odpowiednio wyższe. Z kolei w małych miejscowościach kwota najmu może być niższa, za to wybór nieduży - jednogłośnie tłumaczą specjaliści.

Wiadomo, po znajomości lepiej

- Wynajmowanie mieszkania ma wiele zalet - przekonuje mnie Maja, która w ciągu pięciu lat, pięciokrotnie zmieniała adres. W jej przypadku rzeczywiście widać wiele plusów. Maja jest najemcą ze snów każdego właściciela mieszkania. Bez wertowania ogłoszeń przechodzi z mieszkania do mieszkania - płaci mało, bo przystaje na układ, w którym "opiekuje się mieszkaniami" osób, które muszą na pół roku-rok gdzieś wyjechać.

Mieszkanie do wynajęcia za 1200 złMieszkanie do wynajęcia za 1200 zł Fot. Domiporta.pl Fot. Domiporta.pl

Majce nie przeszkadzają cudze meble i częściowo tylko opróżnione szafy. Dzięki temu układowi mieszkała już przy warszawskim Rynku Nowego Miasta, na "modnym" osiedlu na warszawskim Powiślu i w ogromnym domu pod Warszawą (zajmowała się także kotami właścicieli). Maja nie narzeka, a dzięki opiniom, jakie sobie wyrobiła cieszy się większymi możliwościami na rynku nieruchomości.

"To ja się zastanowię i dam znać"

Martyna mówi, że w Warszawie 1200 zł za mieszkanie to mały budżet, który nie daje zbyt wielu możliwości wyboru. - Do tej pory miałam dużo szczęścia - zapewnia. - Udawało mi się wyszukiwać mieszkania tanie, duże i w dobrej lokalizacji. Jak? Trafiała na lokale, które na pierwszy rzut oka prezentowały się słabo, Martyna jednak dostrzegała w nich potencjał i niewielkim kosztem zamieniała je w miłe i przytulne.

Mieszkanie do wynajęcia za 1200 złMieszkanie do wynajęcia za 1200 zł Fot. Domiporta.pl Fot. Domiporta.pl

Wydaje się wam, że w dużych miastach osoba szukająca mieszkania może przebierać w ofertach? Błąd! - Kiedyś po obejrzeniu kawalerki, powiedziałam, że zastanowię się i dam znać - wspomina Kamila. - W odpowiedzi usłyszałam, że to właściciel mieszkania po spotkaniach z jeszcze trzema osobami da mi znać, czy zechce mi wynająć lokal.

Koszmar z ulicy Wiązów

1200 zł płacone miesięcznie to żadna gwarancja spokoju i braku problemów. Może się trafić najemca, który pod nieobecność wynajmujących i bez wcześniejszego zapowiedzenia wizyty wchodzi do mieszkania. O takich przypadkach można przeczytać na forach internetowych: - Kiedyś sąsiadka zapytała się mnie czy mi nie przeszkadza, że właściciel wchodzić do naszego mieszkania w ciągu dnia nawet dwa razy w tygodniu, gdy nas nie ma i siedzi tam po pół godziny. Otworzyłam oczy ze zdumienia. Jak to gdy nas nie ma?! Dla skonfrontowanego z najściami właściciela nie był to żaden problem - A jak inaczej mam kontrolować, co się dzieje w moim mieszkaniu? - zapytał rozbawiony.

Mieszkanie do wynajęcia za 1200 złMieszkanie do wynajęcia za 1200 zł Fot. Domiporta.pl Fot. Domiporta.pl

Można także - zupełnie jak Magdalena - dostać od właściciela rozkaz dopłaty za wodę - np. 1400 zł. A kiedy poprosicie o okazanie stosownego wyliczenia ze spółdzielni, wasz najemca odmówi, grożąc eksmisją, pobiciem i czymś tam jeszcze. Ale to oczywiście sytuacje ekstremalne, których wam nie życzymy.

Mieszkanie do wynajęcia za 1200 złMieszkanie do wynajęcia za 1200 zł Fot. Domiporta.pl Fot. Domiporta.pl

Życzymy za to samych wspaniałych wnętrz w budżecie, jakim dysponujecie. I bezproblemowych właścicieli i uroczych sąsiadów! Oraz wspaniałego widoku z okna i dużo szczęścia i zdrowia!

Więcej porad związanych z nieruchomościami możecie znaleźć na portalu Domiporta .

Więcej o: